Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9515770
osób.
Oni są z nami:
Wyprawa wstecz, do lat 70. Autor: Jan Włodarek

Mariusz Pencak, z Legnicy w artykule pt. „Wspomnień dawnych czar” - na przykładzie legnickiego klubu sportowego, w którym trenował jego Ojciec - skupił jak w soczewce losy polskiego sportu.

Tego typu wspomnienia, odgrywają doniosłą rolę w poznawaniu prawdziwej historii naszej kulturystyki. Ona jest prawdziwa i nie zaczyna się w okresie kolorowych miesięczników, ludzi żyjących z dystrybucji środków wspomagających, stosowania sterydów, reklam odżywek, sponsorów i ludzi „uwikłanych” w nieczyste praktyki.

Historia przedstawiona przez Mariusza jest optymistyczna, miejscami szara i smutna, ale prawdziwa. Ukazuje legnicki klub i ludzi, którzy byli pasjonatami sportu siłowego. On to przyczynił się do ich życiowych sukcesów. Zahartował ich osobowość, dziś odporną na przeciwności losu. I tą drogą podąża młody Autor, jak dotychczas kroczy wraz z życiowymi sukcesami. I aby tak dalej!


Wysoka pozycja polskiego sportu z lat siedemdziesiątych - oceniając ją bez uwarunkowań politycznych i wielkich słów oraz bez bicia w bębny górnolotnej propagandy lub negacji - ma uwiarygodniony światowy poziom w kilkudziesięciu dyscyplinach, w tym w podnoszeniu ciężarów. A w tej dyscyplinie nasi reprezentacji osiągali zadziwiające, fantastyczne wyniki na najwyższym poziomie.

Był tez sport masowy, w którym była młoda kulturystyka i tu też widać było troskę, o jak najlepszy poziom wychowania fizycznego. Państwo było biedne, więc nie udało się osiągnąć takiego postępu w dziedzinie upowszechniania kultury fizycznej, która odpowiadałaby potrzebom społecznym.

W tych „biednych” latach funkcjonował program zawierający szczegółowy plan oraz zakres i formy realizacji zadań kultury fizycznej na rzecz społeczeństwa. Ciekawostką może być ze taki program miały realizować także zakłady pracy, spółdzielnie mieszkaniowe itd. Prowadziły one działalność sportowo - rekreacyjną na rzecz pracowników i członków ich rodzin. Były również ośrodki kulturystyczne. To nie bajki jak i to, że cały sport kwalifikowany, w tym młodzieżowy i upowszechnianie rekreacyjnych form kultury fizycznej było finansowane ze środków budżetowych. Również kulturystyka czerpała z tych środków na sprzęt ,zawody, kursy, szkolenia oraz płace instruktorów.

W minionych latach przez kilkanaście lat zawodowo zajmowałem się m. in. sporządzaniem analiz finansowania naszej kultury fizycznej, w tym było rozliczeniem kosztów przygotowań naszej reprezentacji do olimpiady w Moskwie. Może kiedyś coś ciekawego napiszę, obalając mity i poglądy głoszone obecnie, że niby ówczesne władze nie stwarzały pomyślnego klimatu dla kultury fizycznej. One to przecież inspirowały instytucje, kluby, zakłady pracy, władze związkowe, samorządy do starań o systematyczną poprawę warunków i zwiększania możliwości uprawiania sportu, rekreacji ruchowej (w tym była kulturystyka) oraz turystyki. Wyniki ich starań były różne, a o ich przyczynach tu nie ma potrzeby się teraz rozwodzić.

Nawiązując do artykułu Mariusza Pencaka, który jest w dziale „HISTORIA” dodam, że początek lat 80., to okres ogromnego regresu w polskiej kulturze fizycznej. Rozpadało się wszystko: zaznając od sportu wyczynowego a kończąc na kulturze fizycznej w zakładach pracy, nie mówiąc już o sporcie szkolnym. Zaczął się okres znacznego ograniczenia uczestnictwa młodzieży w uprawianiu kultury fizycznej.

Dla pewnego obrazu realiów w czasach o których jest artykuł „WYPRAWA WSTECZ…” należałoby powiedzieć, jak wówczas było w kraju z kulturystyką. Zainteresowanych tym tematem odsyłam do publikacji dostępnych w JWIP.PL
Autor: Jan Włodarek, 13 czerwca 2008 r.
Rej. 341./ Trening – 24 / 2011.04.29/ -

Przypominam majową okładkę "Sport dla Wszyskich, z 1966 roku.
Ostatnia aktualizacja:2011.05.06. Godz. 09:03


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Flesz
sesja zdjęciowa  "Zwykłe Życie", 2013 r.
sesja zdjęciowa "Zwykłe Życie", 2013 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE