Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9155661
osób.
Oni są z nami:
Stanisław Zakrzewski wskazał drogę

( Kongres IFBB, Paryż 1971. Pierwszy z lewej: Wojciech Fiala z Czechosłowacji, Stanisław Zakrzewski, w głębi Ben Weider – prezydent IFBB, fot. z arch. J.W.).

KARTKA Z KALENDARZA HISTORII POLSKIEJ KULTURYSTYKI

5 maja 1907 roku urodził się Stanisław Zakrzewski - sportowiec, trener, dziennikarz. W 1957 roku wprowadził w Polsce kulturystykę. Przyjęto ją jako jedną z form rekreacji fizycznej, dającej możliwość osiągnięcia ładnej sylwetki, tężyzny i sprawności fizycznej.

Kulturystyka „dla każdego” sprawdziła się, młodzież stała się zdrowsza, silniejsza i sprawniejsza. Dzięki Stanisławowi Zakrzewskiemu (1907 - 1972), kierunek propagowany między innymi w czasopiśmie „Sport dla Wszystkich” zainteresował również młodzież z ówczesnych krajów demokracji ludowej (Czechosłowacji, NRD, Węgier, Rumunii, Bułgarii) i byłego Związku Radzieckiego.

W wyniku ogromnej popularności ćwiczeń siłowych ( dla tych którzy chcieli między sobą rywalizować sportowo), zaczęto organizować zawody kulturystyczne w wieloboju.

Twórca naszej kulturystyki często powtarzał, że „kulturystyka oparta na polskiej szkole wzmacnia zdrowie, zwiększa przydatność do pracy i nauki, odciąga od złych nałogów”. Nie ukrywał, że dzięki wszechstronnemu rozwojowi młodych organizmów, stanowi duże zaplecze sportu wysoko kwalifikowanego, szczególnie dyscypliny podnoszenia ciężarów. Wówczas kulturystyka nie była celem samym w sobie - polegającej na „robieniu” masy mięśniowej - lecz środkiem do podnoszenia stanu zdrowia i sprawności fizycznej młodzieży oraz należytego przygotowania jej do uprawiania dyscyplin olimpijskich. Obecnie w kulturystyce wyczynowej jest inaczej.

Właśnie dziś z okazji rocznicy urodzin Stanisława Zakrzewskiego przedstawiamy fragment z Jego artykułu, pt. „Przed wielką próbą", który jest o ważnej ewolucji polskiej szkoły kulturystyki.
Artykuł jest z czerwca 1963 roku, arch. St. Z.
Jan Włodarek, 5 maja 2011 r.

PRZED WIELKĄ PRÓBĄ
…Kulturystka jest u nas usankcjonowaną dziedziną wychowania fizycznego. Dziedziną ważną, przyczyniającą się do fizycznego odrodzenia młodzieży. Wiedzą dziś o tym wszyscy prócz tych, którzy zwykli zwalczać wszystko, co nowe.


Wyłania się jednak pytanie, czy kulturystykę należy również traktować jako sport? Jako arenę rywalizacji, ubiegania się o najlepszy wynik. Co do tego zdania są u nas wciąż podzielone. Znaczna większość kulturystów, po kilku lub kilkunastu miesiącach uprawiania ćwiczeń siłowych po ogólnym wzmocnieniu mięśni i całego organizmu), przechodzi do innych dyscyplin sportu – do podnoszenia ciężarów, zapasów, boksu, wioślarstwa, rzutów lekkoatletycznych itd. I to należy uważać za najwłaściwsze, najracjonalniejsze.

Część jednak młodzieży ( a jest jej chyba dobrych kilka tysięcy) pozostaje wierna kulturystyce i nie chce się jej wyrzec. Uważa, że to sport najlepszy, najprzyjemniejszy, jedyny. Czy dla tej młodzieży nie warto od czasu do czasu urządzić jakiś zawodów? Przecież tym fanatykom kulturystyki chodzi o możliwość sprawdzenia postępów w pracy, jej celowości, stopnia zaawansowania i usprawnienia. Czy nie warto, więc, powtarzam, urządzać dla niej wieloboju kulturystycznego?

W takim wieloboju zawodnicy poddawani są intensywnym próbom siłowym, a niekiedy zręcznościowym (gimnastyka) i skocznościowym (wyskok dosiężny). A przy tym zawodnik musi posiadać dobrze wypracowaną sylwetkę i harmonijnie rozwinięte mięśnie. Co więcej, bez odpowiedniej kultury ruchu nie ma, czego szukać w czołówce kulturystów. Wszystko to stwarza bardzo wszechstronnego sportowca. Wydaje się, że nie ma dyscypliny sportowej, z której miałby wynieść dla siebie większe korzyści.

Rej.343/Historia -25/ 2011.05.05./
Ostatnia aktualizacja: 2011.05.18. Godz. 22:07Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Grand Prix, Ustka 2009
Grand Prix, Ustka 2009
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE