Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10038990
osób.
Oni s± z nami:
Ma³y przewodnik pocz±tkuj±cego. Aut. Henryk Jasiak
( 17 - letni Adam æwiczy bez „prochów”, fot. z arch.)

Kulturystyka, bez wzglêdu na to czy j± siê traktujê, jako metodê treningu, sposób na ¿ycie, czy rekreacje – stanowi drogê do poprawienia wygl±du, si³y, zdrowia i samopoczucia.
Æwicz±c z obci±¿eniem ju¿ po 6 tygodniach systematycznych zajêæ mo¿ecie staæ siê o ponad 50 % silniejsi, pozbyæ siê zbêdnej warstwy tkanki t³uszczowej

Na podstawie wieloletnich do¶wiadczeñ w treningu kulturystyki oraz badañ naukowych opracowano program treningowy dla pocz±tkuj±cych, który zapewnia progresywny im proporcjonalny rozwój sylwetki. Podstaw± tego programu jest stosowanie metody „prze³adowania” miê¶ni, a wiêc zmuszanie – poprzez wysi³ek – miêsni do rozwoju.



Kto, czym i jak?
Kulturystykê mo¿na uprawiaæ ka¿dy zdrowy cz³owiek bez wzglêdu na p³eæ, praktycznie w rozdziale wieku od 14 do 60 lat i wiêcej. Przed podjêciem treningu nale¿y jednak koniecznie przej¶æ badania lekarskie. Trenowaæ mo¿na w specjalistycznym o¶rodku, jak równie¿ we w³asnym domu, piwnicy, czy ogródku. Wystarczy do tego celu podstawowy sprzêt (ma³a sztanga, sztangielki, hantle) i urz±dzenia ( pozioma lub ³amana ³awka, deska, stojaki. W o¶rodkach kulturystycznych, spotyka siê wiele uniwersalnych maszyn i przyrz±dów do treningu. Jak wykazuj± do¶wiadczenia najlepszych zawodników, podstawowym sprzêtem pozostaj± nadal sztanga i sztangielki, aczkolwiek nowoczesne urz±dzenia do æwiczeñ na pewno u³atwia i urozmaica trening, szczególnie, je¶li chodzi o bardziej zaawansowanych kulturystów.

Aby w kulturystyce uzyskaæ postêpy, rozwój miê¶ni i si³y, konieczny jest wiêkszy ni¿ normalnie wysi³ek podczas treningu. Trzeba ci±gle zmuszaæ miê¶nie do wysi³ku, co w pierwszym okresie przynosi ból na skutek gromadzenia siê kwasu mlekowego w miê¶niach. Chodzi jednak o to, aby wysi³ek by³ bardzo ostro¿nie stopniowany. Dlatego nale¿y stopniowo zwiêkszaæ obci±¿enie w poszczególnych æwiczeniach oraz stosowaæ odpowiednio d³ugie przerwy wypoczynkowe s³u¿±ce odnowie organizmu.

W pocz±tkowej fazie treningu zainteresowanie æwicz±cych jest zawsze bardo du¿e, ale pó¼niej stopniowo maleje. Dzieje siê tak na skutek nieumiejêtnego stosowania odpowiednich bod¼ców. Monotoniê treningu mo¿na skutecznie zwalczaæ æwicz±c np. z partnerem ( element rywalizacji), zmieniaj±c periodyczne zestawy æwiczeñ, koncentruj±c siê na ukszta³towaniu kolejno poszczególnych grup miê¶niowych, masy b±d¼ tzw. Rze¼by miê¶ni. Wyznaczaæ sobie zawsze okresowe pewne cele, które daj± zwiêkszon± motywacjê do treningu. Wa¿ny jest oczywi¶cie dobry instruktor lub korzystanie z odpowiednich materia³ów metodycznych zawartych w dobrych czasopismach specjalistycznych i poradnikach.

Metodyka æwiczeñ
Trening w kulturystyce nale¿y zaczynaæ od ma³ych obci±¿eñ i stopniowo je zwiêkszaæ celem zaadoptowania organizmu do wysi³ku. Istniej± bardzo du¿e mo¿liwo¶ci dawkowania ciê¿arów, a tak¿e w zakresie æwiczenia ca³ych grup lub poszczególnych miê¶ni.

O ile trening w podnoszeniu ciê¿arów polega na stosowaniu progresji obci±¿eñ (ci±g³ym zwiêkszaniu podnoszonych ciê¿arów, o tyle trening kulturystyczny polega na stosowaniu ró¿nych metod, bardzo du¿ego wachlarza æwiczeñ, du¿ej ilo¶ci powtórzeñ w seriach, przerw wypoczynkowych.

Po ka¿dym treningu nastêpuj± pewne zmiany biomechaniczne w miê¶niach, w³ókna miê¶niowe ulêgaj± pogrubieniu. Proces ten trwa przeciêtnie ok. 48 godzin, w tym czasie miê¶nie siê równocze¶nie regeneruj±. Dlatego pocz±tkuj±cym zaleca siê trening co drugi dzieñ (trzy razy w tygodniu), aby nast±pi³a odnowa organizmu. Poniewa¿ przeciêtnie jedna seria wolno wykonywanego æwiczenia trwa ok. 40 sek., przerwa wypoczynkowa w tym okresie powinna wynosiæ przeciêtnie 60 sek. Poniewa¿ ka¿dy pocz±tkuj±cy przystêpujê do treningu z ró¿nym poziomem si³y, na pierwszych zajêciach nale¿y dobraæ sobie odpowiednie obci±¿enie w ka¿dym æwiczeniu. Je¶li wykonujemy za³o¿on± liczbê powtórzeñ w serii – zwiêkszamy obci±¿enie, je¶li nie – zmniejszamy. W pierwszym tygodniu treningu nale¿y wykonywaæ po 1 serii ka¿dego æwiczenia, w nastêpnych tygodniach ( zale¿nie od mo¿liwo¶ci) zwiêkszamy ilo¶æ serii do 2, a nawet 3.

Bardzo wa¿ne jest, aby ju¿ od pocz±tku æwiczyæ te grupy miê¶niowe, które chcemy. W tym celu trzeba je w æwiczeniach mo¿liwie dobrze wyizolowaæ, nie wykonywaæ zbêdnych ruchów, a jednocze¶nie zachowaæ ich pe³n± amplitudê.

Je¶li chodzi o oddychanie w czasie æwiczeñ, to ( na pocz±tku) nie ma w tym wzglêdzie jedynej regu³y. Wa¿ne jest, aby ca³y czas oddychaæ rytmicznie bez zatrzymywania oddechu.

Podstawow± spraw± jest dobra rozgrzewka przed przyst±pieniem do zasadniczych æwiczeñ z obci±¿eniem, która nie tylko przygotowuje organizm do wysi³ku, ale zapobiega kontuzjom. Rozgrzewka kulturystyczna powinna zawieraæ 3-5 minut biegu w miejscu lub æwiczenia ze skakank± oraz 3-5 minut æwiczeñ rozci±gaj±cych miê¶nie.

Trenowaæ mo¿na w dowolnych dniach, najlepiej jednak o tej samej porze. Strój treningowy – lu¼ny, wygodny (spodenki, koszulka lub dres, tenisówki).

Progresja obci±¿enia
Metoda „prze³adowania” miê¶ni polega na stopniowym zwiêkszaniu obci±¿enia treningowego. Mo¿na to robiæ trzema sposobami przez:
- zwiêkszanie ciê¿aru,
- zwiêkszanie liczby powtórzeñ,
-stosowanie tego samego ciê¿aru i liczby powtórzeñ, lecz skracanie przerw wypoczynkowych.

W kulturystyce stosuje siê zwykle te pierwsze dwa sposoby. Np. przy za³o¿eniu, ¿e ka¿de æwiczenie wykonujemy w 8-12 powtórzeniach, zaczynamy od 8 powtórzeñ i na ka¿dym treningu dodajemy jedno a¿ do 12, a nastêpnie zwiêkszamy ciê¿ar i znów zaczynamy od 8 dochodz±c stopniowo do 12.

Symetryczna sylwetka
Najwa¿niejszym celem w kulturystyce jest ukszta³towanie symetrycznej, proporcjonalnej sylwetki i rozwój wszystkich grup miê¶niowych. Aby to osi±gn±æ, trzeba kontrolowaæ postêpy dokonuj±c, co miesi±c pomiarów najwa¿niejszych obwodów miê¶niowych.




W idealnej sylwetce proporcje powinny byæ nastêpuj±ce:
•obwód klatki piersiowej= 1, 9 proc. bioder
•obwód szyi= ok. 38,proc.do klatki•obwód ramienia ( bicepsu) = 36% obwodu klatki•obwód talii =75% obwodu klatki•obwód uda = 60% obwodu bioder
•obwód ³ydki = 40% obwodu bioder

Tabela symetrycznego rozwoju sylwetki
Dane aktualne(przyk³adowe) // Dane idealne

Wzrost 175 cm// 175 cm; waga 66 kg//71 kg; kark 35,5 cm//39 cm; biceps 32 cm// 36,5 cm; przedramiê 28 cm//30,5; klatka 92,5 cm// 102 cm; talia 76 cm//76 cm; biodra 91,5 cm//91,5 cm; uda 51cm//55cm; ³ydki 34cm//36,5cm.

Pocz±tkuj±cy kultury¶ci powinni:
•przemy¶laæ ka¿de æwiczenie, opanowaæ technikê ruchów, zdobyæ nawyki i koordynacjê,
•koncentrowaæ siê w pe³ni na wykonywanym æwiczeniu i miê¶niach, napinaæ w ka¿dym powtórzeniu maksymalnie æwiczone miê¶nie, staraæ siê odczuwaæ ciê¿ar w ka¿dym ruchu,
•my¶leæ pozytywnie o treningu, skupiaæ siê zawsze na celu æwiczenia, wierzyæ w siebie i w efekty wykonywanej pracy.

Autor: Henryk Jasiak (1936 - 2008). Broszurka „Si³a Sprawno¶æ Piêkno”, Warszawa,1984”.

Od JWIP: O diecie dla pocz±tkuj±cych kulturystów jest w dziale „Dietetyka”, m.in. artyku³ „Kanony sportowej diety”.
Rej.346./Trening - 40 / 2011.05.08/
Ostatnia aktualizacja : 2011.05.20. Godz. 21:31


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
W Studio Fitness "U Kryñskiego", 2009 r.
W Studio Fitness "U Kryñskiego", 2009 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE