Rysunek2
FIZYKA W KULTURYSTYCE
W czasie treningu kulturystycznego stosujemy kilka æwiczeñ gimnastycznych celem zwiêkszenia si³y poszczególnych grup miê¶niowych.
Takie æwiczenia, jak podci±ganiu siê na dr±¿ku, podnoszenie nóg w zwisie na drabince ( lub dr±¿ku) czy sk³ony w ty³ z siadu na koniu gimnastycznym (³awce, s± stosowane prawie przez wszystkich.
Zastanówmy siê, jakie bêdzie oddzia³ywanie tych æwiczeñ w zale¿no¶ci od sposobu ich wykonywania. To samo, bowiem æwiczenie inaczej wykonywane mo¿e w inny sposób oddzia³ywaæ na obci±¿enia prac± grupy miê¶niowe.
Ko¶ciec nasz, jak wiemy, tworzy uk³ad d¼wigni poruszanych przez miê¶nie - wokó³ stawów stanowi±cych osie obrotów. Obecnie istnieje mo¿liwo¶æ okre¶lenia ¶rodka ciê¿ko¶ci ka¿dej czê¶ci cia³a, czyli miejsca, do którego sprowadzaæ mo¿na jej ciê¿ar.
Podczas zmiany po³o¿enia czê¶ci jakiekolwiek koñczyny zmienia siê równie¿ po³o¿enie ¶rodka ciê¿ko¶ci tej koñczyny. W tym w³a¶nie kryje siê mo¿liwo¶æ zmiany obci±¿enia poszczególnych miê¶ni przy ró¿nym wykonywaniu tego samego æwiczenia.
Rysunek 1 przedstawia popularne æwiczenie na miê¶nie brzucha - wznos nóg w zwisie na drabince. Wznos nóg ruchem pokazanym na rysunku 1a jest o wiele ³atwiejszy, ni¿ ten sam ruch wykonywany tak, jak na rysunku 1b. Mimo, ¿e ciê¿ar koñczyn nie zmieni³ siê, odczuwamy wiêksz± trudno¶æ przy podnoszeniu nóg wyprostowanych w kolanach. £atwo mo¿na zauwa¿yæ, ¿e przyczyna le¿y w zmianie odleg³o¶ci ¶rodka ciê¿ko¶ci nóg od osi obrotu, któr± tworzy staw biodrowy. Przy nogach zgiêtych w kolanach ciê¿ar ich (Pn) dzia³a na mniejszym ramieniu (r) ni¿ przy nogach wyprostowanych. Powsta³ moment si³y M = Pn x r jest wiêkszy w przypadku 1b i to utrudnia uniesienie nóg.
(Rysunek 1 i 1b proszê zobaczyæ w Forum M³odych ,temat: „Nasze æwiczenia i trening”).
Podobna zjawisko wystêpuje przy wznosie obci±¿onego tu³owia ze sk³onu do ty³u w siadzie na ³awce. Chc±c wiêcej obci±¿yæ æwiczone miê¶nie, staramy siê jak najbardziej oddaliæ trzymany ciê¿arek od osi obrotu, któr± stanowi staw biodrowy.
Zale¿nie od stopnia przygotowania æwicz±cych mo¿na tu zastosowaæ ³atwiejszy lub trudniejszy wariant - np. ciê¿arek na piersi lub nad g³ow±.
Nie analizuj±, jakie grupy miê¶niowe pracuj± w obydwu przypadkach, zastanówmy siê, jaka jest ró¿nica w dzia³aniu si³y. Wyja¶nia to rysunek 2. Przy w±skim uchwycie obci±¿enie ka¿dej rêki wynosi po³owê ciê¿aru æwicz±cego: stosuj±c szeroki uchwyt, musimy rozwin±æ wiêksz± silê siê (F), gdy¿ wtedy jej kierunek nie jest zgodny z kierunkiem ruchu w górê.
Autor: Andrzej Olszewski „SdW” 1962
Rej..356/Trening – 42/ 2011.05.22/
Aktualizacja; 2011.05.30 godz. 18:07
Ostatnia aktualizacja 2011.05.22 Godz. 08:24
|