Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6513845
osób.
Oni są z nami:
Maj miesiącem jazdy na rowerze. Wybrał: Ignacy Poniatowa

Rower stał się „pojazdem” masowego użytku. W ładny dzień na ulicach widać, że rower stał się modny, zdrowy i dobrze wpływa na zachowanie szczupłej sylwetki. Można nim szybko wszędzie dotrzeć, a na wycieczkach jest niezastąpiony, bo jazda nim dostarcza wiele miłych wrażeń i sporo emocji, gdy pędzimy ze zbocza, a jeszcze więcej kiedy pniemy się pod wzniesienie. Stał się też prostym środkiem przemieszczania się między miejscem pracy lub szkołą a domem. (I. P.)

„ Historia roweru jest krótka rozpoczęła się w roku 1816, gdy to Niemiec Draisa skonstruował „upiorny stalowy rumak”. Posiadał on dwa kółka, z których przednie było kierowane. Wkrótce Fischer dodał do niego pedały wprowadzające w ruch przednie koło. Następne ulepszanie „Celoryfrra” miało miejsce w Anglii, zamiast drewnianych kół zastosowano koła ze szprychami metalowymi. Wstawiono również łożyska kulkowe i elastyczne siodełko. W roku 1886 roku w Holandii zrobiono „pojazd” już o współczesnym kształcie. Miał on już dwa koła o jednakowej średnicy, tylne napędzane było przekładnią łańcuchową. Unowocześnienie roweru dopełnił wynalazek Dunlopa wprowadzający ogumienie pneumatyczne. („SdW”- „Historia roweru w skrócie”).
Pierwszy rower jaki ukazał się na bruku Warszawy 145 lat temu był zrobiony w fabryce Roberta Perla stolarza według rysunku syna jego Edmunda. O tym rowerze można przeczytać w tygodniku „ Cyklista”, z dnia 8 marca 1897 roku.
„ Edmund, obecnie artysta malarz jeździł na tym trycyklu po asfalcie na rogu ulicy Zgoda z kolegą swoim Stanisławem Korczkim. Ten zauważywszy, ze przy skrętach jedzie się tylko na dwóch kołach, to jest na przednim i tylnym namówił go do usunięcia trzeciego koła tylnego, równoległego i jeździli już odtąd na dwóch kołach czyli właściwym rowerze. Ponieważ Perla miał talent do malowania, więc pomalował tą maszynę, siedzenie wysłał suknem, w kołach zrobionych z pełnej deski, szprychy oznaczył czarną farbę. Naokoło zaś zamiast gumy pneumatycznej obili koła krajką ażeby rower cicho chodził. Po nabraniu wprawy panowie Perla i Korczki puszczali się w Aleje wraz z kolegami szkolnymi. Jeden z fabrykantów powozów, zobaczywszy welocyped pożyczył go na model i wykonał ulepszony a następnie założył szkołę jazdy na dziedzińcu fabryki”.
Nim rower zdobył sobie prawo obywatelstwa w Polsce, drogą do popularności torowali mu nie tylko sportowi zapaleńcy, ale i wielcy ludzie końca dziewiętnastego wieku.
Czasopismo sportowo – turystyczne „Cyklista” w swoim pierwszym numerze z 1887 roku zamieściło głosy pisarzy na temat tego, podówczas nowego sportu.
Henryk Sienkiewicz napisał: -„Ja, który wprowadziłem cały szereg ludzi zdrowych, wyjątkowo silnych – i uczyniłem to umyślnie, - muzę mieć dla wszystkich ćwiczeń cielesnych tylko słowa uznania.
Rower wymaga tęgich mięsni, a wyrabia przytomność umysłu, odwagę i dzielność, nie mówiąc już o tym, że stowarzysza ludzi i wytwarza w nich przymioty zbiorowe, pożądane wszędzie, a zgłasza u nas…” ( Opracowanie M. Z.: „Kiedy zaczynały toczyć się dwa kółka”).
„Światowej sławy uczona polska Curie – Skłodowska, odbyła ze swoim mężem podróż po Francji na rowerach ….ślub będzie zupełnie nie szablonowy:… jednym majątkiem , jaki posiada młoda para, śa dwie nowiutkie błyszczące rowery: prezent od kogoś z krewnych” ( Ewa Curie – „Maria Curie” Warszawa, 1948).
Rej.344.Różne - 44 /2011.05.06/
Aktualizacja: 2011.05.31 godz. 23:14
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
W warszawskiej Błyskawicy, 1968 r.
W warszawskiej Błyskawicy, 1968 r.
STANISŁAW PTASZYŃSKI z USA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE