Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
5778423
osób.
Oni są z nami:
Maj miesiącem jazdy na rowerze. Wybrał: Ignacy Poniatowa

Rower stał się „pojazdem” masowego użytku. W ładny dzień na ulicach widać, że rower stał się modny, zdrowy i dobrze wpływa na zachowanie szczupłej sylwetki. Można nim szybko wszędzie dotrzeć, a na wycieczkach jest niezastąpiony, bo jazda nim dostarcza wiele miłych wrażeń i sporo emocji, gdy pędzimy ze zbocza, a jeszcze więcej kiedy pniemy się pod wzniesienie. Stał się też prostym środkiem przemieszczania się między miejscem pracy lub szkołą a domem. (I. P.)

„ Historia roweru jest krótka rozpoczęła się w roku 1816, gdy to Niemiec Draisa skonstruował „upiorny stalowy rumak”. Posiadał on dwa kółka, z których przednie było kierowane. Wkrótce Fischer dodał do niego pedały wprowadzające w ruch przednie koło. Następne ulepszanie „Celoryfrra” miało miejsce w Anglii, zamiast drewnianych kół zastosowano koła ze szprychami metalowymi. Wstawiono również łożyska kulkowe i elastyczne siodełko. W roku 1886 roku w Holandii zrobiono „pojazd” już o współczesnym kształcie. Miał on już dwa koła o jednakowej średnicy, tylne napędzane było przekładnią łańcuchową. Unowocześnienie roweru dopełnił wynalazek Dunlopa wprowadzający ogumienie pneumatyczne. („SdW”- „Historia roweru w skrócie”).
Pierwszy rower jaki ukazał się na bruku Warszawy 145 lat temu był zrobiony w fabryce Roberta Perla stolarza według rysunku syna jego Edmunda. O tym rowerze można przeczytać w tygodniku „ Cyklista”, z dnia 8 marca 1897 roku.
„ Edmund, obecnie artysta malarz jeździł na tym trycyklu po asfalcie na rogu ulicy Zgoda z kolegą swoim Stanisławem Korczkim. Ten zauważywszy, ze przy skrętach jedzie się tylko na dwóch kołach, to jest na przednim i tylnym namówił go do usunięcia trzeciego koła tylnego, równoległego i jeździli już odtąd na dwóch kołach czyli właściwym rowerze. Ponieważ Perla miał talent do malowania, więc pomalował tą maszynę, siedzenie wysłał suknem, w kołach zrobionych z pełnej deski, szprychy oznaczył czarną farbę. Naokoło zaś zamiast gumy pneumatycznej obili koła krajką ażeby rower cicho chodził. Po nabraniu wprawy panowie Perla i Korczki puszczali się w Aleje wraz z kolegami szkolnymi. Jeden z fabrykantów powozów, zobaczywszy welocyped pożyczył go na model i wykonał ulepszony a następnie założył szkołę jazdy na dziedzińcu fabryki”.
Nim rower zdobył sobie prawo obywatelstwa w Polsce, drogą do popularności torowali mu nie tylko sportowi zapaleńcy, ale i wielcy ludzie końca dziewiętnastego wieku.
Czasopismo sportowo – turystyczne „Cyklista” w swoim pierwszym numerze z 1887 roku zamieściło głosy pisarzy na temat tego, podówczas nowego sportu.
Henryk Sienkiewicz napisał: -„Ja, który wprowadziłem cały szereg ludzi zdrowych, wyjątkowo silnych – i uczyniłem to umyślnie, - muzę mieć dla wszystkich ćwiczeń cielesnych tylko słowa uznania.
Rower wymaga tęgich mięsni, a wyrabia przytomność umysłu, odwagę i dzielność, nie mówiąc już o tym, że stowarzysza ludzi i wytwarza w nich przymioty zbiorowe, pożądane wszędzie, a zgłasza u nas…” ( Opracowanie M. Z.: „Kiedy zaczynały toczyć się dwa kółka”).
„Światowej sławy uczona polska Curie – Skłodowska, odbyła ze swoim mężem podróż po Francji na rowerach ….ślub będzie zupełnie nie szablonowy:… jednym majątkiem , jaki posiada młoda para, śa dwie nowiutkie błyszczące rowery: prezent od kogoś z krewnych” ( Ewa Curie – „Maria Curie” Warszawa, 1948).
Rej.344.Różne - 44 /2011.05.06/
Aktualizacja: 2011.05.31 godz. 23:14
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Henryk Szczepański, 1965 r.
Henryk Szczepański, 1965 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE