(Na zdjęciu Larry, fot. z arch.)
TYLKO DLA ZAAWANSOWANYCH (pozostałym do wiadomości).
Joe Weider, współtwórca nowoczesnych metod treningu kulturystycznego, opracował i wypróbował na wielu zawodnikach różne systemy ćwiczeń. Stąd narodziła się również idea łączonych czyli super serii, tj. triserii i giant serii, które prowadzą do szybszego, dokładniejszego rozwoju mięśniowego. Początkowo stosował jedynie dwie serie łączone na daną grupę mięśniową, później trzy. Kiedy jednak superserie sprawdziły się u początkujących i średniozaawansowanych, trzeba było wymyślić coś dla zaawansowanych kulturystów, którym dla dalszego rozwoju mięśni potrzebne są już bardzo silne bodźce. I tak powstały serie - giganty.
U podstaw stosowania giant serii leży maksymalny wysiłek i minimalny odstęp czasowy między seriami. Na jedną, dużą grupę mięśniową stosuje się jednocześnie kilka różnych ćwiczeń, atakuje się mięsień z różnych stron i katów. Przy stosowaniu giant serii wysiłek jest przy tym równo rozłożony na całą ćwiczoną grupę mięśniową, na wszystkie jej części. Praktycznie na grupę mięśniową wykonuje się 3-4 gianty, z których każdy składa się z 3-5 ćwiczeń. Między poszczególnymi ćwiczeniami przerwa wypoczynkowa powinna wynosić od 10 do 15 sekund, między giantami od 1 do 2 minut. Trzeba sobie tak ustawić poszczególne przyrządy, przygotować sprzęt, aby móc przechodzić od jednego do drugiego ćwiczenia.
Gianty stosuje się na duże grupy mięśniowe, takie jak grzbiet, klatka piersiowa, barki, nogi. Z mniejszych, na biceps - triceps dają też rewelacyjne wyniki.
Ćwiczenia powinny być tak dobrane, aby różniły się charakterem, pozycją ciała i rodzajem angażowania mięśni.
A oto przykładowy giant na mięśnie klatki piersiowej, którą zalecał Mikę Mentzer.
1. Wyciskanie sztangi lub sztangielek oburącz w leżeniu tyłem na poziomej ławce skośnej: pracują górne aktony mięśni piersiowych.
2 Rozpiętki ze sztangielkami w leżeniu tyłem na skośnej ławce : rozciągają i poszerzają kl. piersiową.
3. Pompki na poręczach przyściennych z dodatkowym obciążeniem na biodrach
(lub bez) - pośrodkowe aktony piersiowych.
4. W leżeniu tyłem na poziomej ławce, głowa wystaje poza jej krawędź - przeciąganie oburącz sztangielek zza głowy ,rozciąga klatkę, wyrabia mięśnie zębate przednie.
Podany giant wykonujemy w 3-4 seriach, w każdej serii 8-12 powtórzeń (łącznie wypada to 12 - 16 serii). Dla urozmaicenia można zmieniać kolejności, np. przez jeden tydzień wykonywać w kolejności wyżej podanej, a w drugim zaczynamy od ćwiczenia 4. Ciężary należy dobierać takie, aby móc zachować pełną kontrolę ruchów, a więc nie za duże. Giant, i to tylko na jedną grupę mięśniową w trakcie jednego treningu, mogą stosować jedynie kulturyści zaawansowani, o kilkuletnim stażu treningowym.
Gwarantują one jednoczesny rozwój siły, masy mięśniowej i rzeźby.
Autor: Henryk Jasiak (1936 – 2008) , z „RF” 1984.
Rej.361./Trening – 43/20011.05.27/
Ostatnia aktualizacja: 2011.06.08. godz. 08:51
|