Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999772
osób.
Oni s± z nami:
Lekarz o kulturystyce. Wybra³: Ignacy Poniatowa

Przedstawiamy rozmowê pt.: „Lekarz o kulturystyce”, dotycz±c± wyników badañ medycznych przeprowadzonych w jednej z warszawskich si³owni. w zakresie stanu zdrowia æwicz±cych, z akcentem na wydolno¶æi uk³adu kr±¿enia i przyrostu si³y miê¶niowej.
Pomimo, ¿e od tej rozmowy - opublikowanej na ³amach „Sportu dla Wszystkich” - up³ynê³o prawie pó³ wieku, to ona mo¿e stanowiæ odniesienie do stanu zdrowia równie¿ obecnie æwicz±cych w si³owniach. I te porównanie wypada niekorzystnie dla wspó³cze¶nie æwicz±cych, bowiem tego typu badañ od wielu lat nikt nie wykonuje w wiêkszo¶ci naszych si³owni. Na tej podstawie mo¿na zak³adaæ, ¿e obecnie æwicz±cy nie maj± przeciwwskazañ zdrowotnych do uprawiania kulturystyki - sportu si³owego. Praw± jest, ¿e m³odzi ludzie przystêpuj± do æwiczeñ bez badañ lekarskich. Æwicz±, wiêc osobnicy z wad± serca, skrzywionym krêgos³upem i innymi powa¿nymi chorobami.


Kulturysta naturalna w latach 60. charakteryzowa³a siê tym, ¿e nie by³a skalana sterydami, a nawet wspomaganiem od¿ywkami i suplementami. One nie by³y dostêpne na krajowym rynku. I to ju¿ wystarczy³o, ¿e uprawiaj±cy kulturystykê by³ na ogó³ zdrowy, a jego trening modelowo wykracza³ poza d¼wiganie ciê¿arów, zawieraj±c elementy æwiczeñ z innych dyscyplin sportowych, np. gimnastyki, lekkiej atletyki.

Doktor W. Bie¿añski, którego wypowiedzi dla nieistniej±cego ju¿ od ponad 38 lat kultowego czasopisma „Sport dla Wszystkich” wyra¼nie wskazuj±, ¿e systematyczne uprawianie kulturystyki wp³ywa pozytywnie na stañ zdrowia æwicz±cych.
Ignacy Poniatowa 12 maja 2009 r.

Oto rozmowa:
SdW: - Z jakich warstw spo³ecznych rekrutowali siê badani uczestnicy zajêæ?
- Na wstêpie chcia³bym zaznaczyæ, ¿e badani przeze mnie traktowali kulturystykê wybitnie przyjemno¶ciowo, bez ambicji wyczynu. Wiêkszo¶æ æwicz±cych to wykwalifikowani robotnicy (g³ównie ¶lusarze i tokarze) oraz studenci.

SdW: - Czy zaobserwowa³ pan pogorszenie siê stanu zdrowia æwicz±cych ch³opców szczególnie pod wzglêdem wydolno¶ci uk³adu kr±¿enia?
- Poza kilkoma osobami maj±cymi wrodzone sk³onno¶ci do nadci¶nienia, które nie powinny w ogóle uprawiaæ sportów si³owych ¿aden z æwicz±cych nie mia³ pod tym wzglêdem k³opotów. U wielu pod wgl±dem regularnych æwiczeñ ( przystosowanie organizmu do wysi³ku) têtno i ci¶nienie wrêcz obni¿y³o siê..Poza tym chcia³bym zwróciæ uwagê na fakt, i¿ nikt z po¶ród osób przeze mnie obserwowany nie mia³ przez ca³y okres ani jednego urazu. Kulturystyka w ich przypadku jest, wiêc bezurazow± form± æwiczeñ. A to nie jest bez znaczenia.

SdW: - Jak zdaniem pana, powinna wygl±daæ kontrola lekarska w istniej±cych O¶rodkach kulturystycznych?-
- Ka¿dy, przed przyst±pieniem do æwiczeñ, powinien przej¶æ dok³adne badania lekarskie. Wyeliminujê siê wówczas osobników, którzy maj± wady uk³adu kr±¿enia. W czasie æwiczeñ nale¿y przechodziæ okresowe badania lekarskie ( raz na pó³ roku!).

SdW: - W jakim wieku, bez szkody dla zdrowia przyst±piæ do æwiczeñ?
- Od lat szesnastu nie wolno uprawiaæ kulturystyki z powodu mog±cych nast±piæ zaburzeñ w rozwoju ko¶æca.

SdW: Jak ocenia pan ruch kulturystyczny ze spo³ecznego punktu widzenia?
- Bardzo korzystnie. M³odzi ch³opcy przychodz±cy do O¶rodka podporz±dkowywali siê pewnym rygorom. Przestawali piæ i paliæ. Prowadzili regularny tryb ¿ycia. Nauczyli siê higieny osobistej ( dok³adne mycie po ka¿dym treningu). Jedyn± ujemn± stron± kulturystyki - wed³ug mnie s± „;konkursy” stanowi±ce doskona³e t³o do ataku prowadzonego przez ludzi niezbyt zorientowanych w ca³o¶ci zagadnienia.
Z artyku³u w „Sport dla Wszystkich”; z maja 1961 r.
Rej.362. /Medycyna -33/2011.05.28/
Ostatnia aktualizacja: 2011.06.09. Godz. 06:39



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
W mi³ym gronie, 2013 r.
W mi³ym gronie, 2013 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE