Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9286025
osób.
Oni są z nami:
Błyskawica zaczyna błyszczeć. Aut. Jan Włodarek


(Na zdjęciu: Sylwester Basiak przemawia, fot. Jan Włodarek)

W sobotni poranek 28 maja 2011 roku przed warszawskim ośrodkiem kulturystycznym „Błyskawica” – ładnie odnowionym i udekorowanym - zaczęły podjeżdżać samochody, a z nich wychodzić panowie w różnym wieku, atletycznie zbudowani, w towarzystwie rodzin i znajomych. Ci, którzy przybyli pieszo lub tramwajem mieli okazję przejść alejkami dobrze utrzymanego skweru zieleni im. Antoniego Władyslawa Żurowskiego (1898 -1988). Był dowódcą powstania warszawskiego na Pradze.

Zrobiło się tłocznie na parkingu, a sala treningowa przystosowana w tym dniu dla przyjęcia publiczności wypełniła się po brzegi, jak za czasów z lat 60-tych, w których byłem uczestnikiem i organizatorem pierwszych w kraju „Mistrzostw Siły” w trójboju siłowym. Zostawiając jednak ten historyczny wątek i ówczesną świetność ‘Błyskawicy” do opisania na inną okazję, ujawniam, że przyczyną tego obecnego wyjątkowego zgromadzenia publiczności były otwarte zawody sportowe w wyciskaniu sztangi leżąc - rozgrywane o Puchar Burmistrza Dzielnicy Praga Północ m. st. Warszawy.


W zawodach uczestniczyło 26 zawodników z siłowni i niezrzeszeni z warszawskiej Pragi. Dopisali również honorowi goście: Jarosław Sarna – zastępca burmistrza Dzielnicy Praga – Północ m. st. Warszawy wraz z Adamem Kuszkowskim - Naczelnikiem Wydz. Sportu i Rekreacji.Przybył też Grzegorz Kleszcz - trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, startujący w podnoszeniu ciężarów, Adam Wiańczyk, zasłużony instruktor kulturystyki i jednocześnie długoletni działacz Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz inni dostojni goście, w tym pionierzy – zawodnicy oraz organizatorzy praskiej kulturystyki.

Było warto obserwować zmagania startujących, gdyż nie brakowało emocji, gdy oni podnosili coraz większe ciężary. Niespodzianką był wynik Tadeusza Serafina z Grochowa, który startując w kategorii ”senior” uzyskał najlepszy wynik zawodów – 200 kg.; ważąc 96 kg uzyskał 123,7 pkt. (współczynnik międzynarodowej federacji). Poniżej swoich możliwości wypadł Paweł Kalbarczyk - faworyt Błyskawicy. Za rok będzie lepiej – obiecał Paweł.
W pozostałych kategoriach zwyciężyli:

- Wiesław Białokoz (kat. weterani) – 125 kg, waga ciała 91,1 kg, współczynnik 79,3 pkt. Wiesław ćwiczy regularnie w „Błyskawicy” od 1971 roku. Pierwsze kroki stawiał pod moim kierunkiem, szybko stając się jednym z najlepszych juniorów w kraju. Od 25 lat ćwiczy rekreacyjnie 3 razy w tygodniu, imponuje siłą i ładną budową.
- Piotr Sadowski ( kat. młodzieńcy) – 140 kg, a waży tylko 74 kg; duży talent prowadzony przez wspomnianego wyżej Adama Wiańczyka.
-Marcin Krowek (kat, młodzieżowcy) -140 kg, waga ciała 83,9 kg, współczynnik : 92,8 pkt.
(Na zdjęciu od lewej: Piotr Sadowski, Jarosław Sarna, Jan Włodarek, Adam Wiańczyk, fot. J.W.)

Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary i pamiątkowe dyplomy, pozostali dyplomy, sprzęt do treningu, odżywki itp., które wręczył zastępca Burmistrza Jarosław Sarna.
Między poszczególnymi kategoriami zostały przeprowadzone konkursy dla publiczności w wyciskaniu sztangi leżąc na ilość razy. Zmagały się równiez kobiety i były dobre wyniki!

Było ciekawie, bo z emocjonującymi sportowymi akcentami, w tempie zaskakującym publiczność, więc nawet na moment nie było czasu, aby się nudzić! Duża w tym zasługa Jerzego Klawińskiego, który energicznie przeprowadził główną konkurencję imprezy, w której zawodnicy nie mogli wyciskać w "sprężynująch" koszulkach. Na profesjonalnym poziomie zaprezentował się spiker zawodów Szymon Kusarek - aktor teatru "Kwadrat". Pozostała techniczna obsługa: zakładająca obciążniki na sztangę i asekurująca zawodników wykonujących bój siłowy, jak również osoby odpowiedzialne za nagłośnienie, oświetlenie, dekoracje, opiekę medyczną oraz przygotowanie poczęstunku dla zawodników, instruktorów i zaproszonych gości, nienagnanie wykonywały swoje obowiązki.

Na szczególne wyróżnienie zasługuję Sylwester Basiak – prezes zarządu „Błyskawicy”, który to z pomocą społeczników z siłowni wzorowo przygotował imprezę. Rezultatem tych dobrze zorganizowanych zawodów jest już obietnica zastępcy burmistrza, że za rok, również powierzy „Błyskawicy” organizację otwartych zawodów sportowych i może zleci organizację jeszcze innej imprezy dla mieszkańców Dzielnicy Praga – Północ.
Autor: Jan Włodarek, 28 maja 2010
Rej.363./Ośrodki -13 /2011.05.29/
Aktualizacja: 2011.06.10, godz. 20:49

Zobacz artykuł: „Błyskawica i dzień dzisiejszy” oraz "Błyskawica Przewodziła", są w dziale „OŚRODKI”.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
 Reg Park, 1970 r
Reg Park, 1970 r
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE