Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7065109
osób.
Oni są z nami:
Błyskawica zaczyna błyszczeć. Aut. Jan Włodarek


(Na zdjęciu: Sylwester Basiak przemawia, fot. Jan Włodarek)

W sobotni poranek 28 maja 2011 roku przed warszawskim ośrodkiem kulturystycznym „Błyskawica” – ładnie odnowionym i udekorowanym - zaczęły podjeżdżać samochody, a z nich wychodzić panowie w różnym wieku, atletycznie zbudowani, w towarzystwie rodzin i znajomych. Ci, którzy przybyli pieszo lub tramwajem mieli okazję przejść alejkami dobrze utrzymanego skweru zieleni im. Antoniego Władyslawa Żurowskiego (1898 -1988). Był dowódcą powstania warszawskiego na Pradze.

Zrobiło się tłocznie na parkingu, a sala treningowa przystosowana w tym dniu dla przyjęcia publiczności wypełniła się po brzegi, jak za czasów z lat 60-tych, w których byłem uczestnikiem i organizatorem pierwszych w kraju „Mistrzostw Siły” w trójboju siłowym. Zostawiając jednak ten historyczny wątek i ówczesną świetność ‘Błyskawicy” do opisania na inną okazję, ujawniam, że przyczyną tego obecnego wyjątkowego zgromadzenia publiczności były otwarte zawody sportowe w wyciskaniu sztangi leżąc - rozgrywane o Puchar Burmistrza Dzielnicy Praga Północ m. st. Warszawy.


W zawodach uczestniczyło 26 zawodników z siłowni i niezrzeszeni z warszawskiej Pragi. Dopisali również honorowi goście: Jarosław Sarna – zastępca burmistrza Dzielnicy Praga – Północ m. st. Warszawy wraz z Adamem Kuszkowskim - Naczelnikiem Wydz. Sportu i Rekreacji.Przybył też Grzegorz Kleszcz - trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, startujący w podnoszeniu ciężarów, Adam Wiańczyk, zasłużony instruktor kulturystyki i jednocześnie długoletni działacz Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz inni dostojni goście, w tym pionierzy – zawodnicy oraz organizatorzy praskiej kulturystyki.

Było warto obserwować zmagania startujących, gdyż nie brakowało emocji, gdy oni podnosili coraz większe ciężary. Niespodzianką był wynik Tadeusza Serafina z Grochowa, który startując w kategorii ”senior” uzyskał najlepszy wynik zawodów – 200 kg.; ważąc 96 kg uzyskał 123,7 pkt. (współczynnik międzynarodowej federacji). Poniżej swoich możliwości wypadł Paweł Kalbarczyk - faworyt Błyskawicy. Za rok będzie lepiej – obiecał Paweł.
W pozostałych kategoriach zwyciężyli:

- Wiesław Białokoz (kat. weterani) – 125 kg, waga ciała 91,1 kg, współczynnik 79,3 pkt. Wiesław ćwiczy regularnie w „Błyskawicy” od 1971 roku. Pierwsze kroki stawiał pod moim kierunkiem, szybko stając się jednym z najlepszych juniorów w kraju. Od 25 lat ćwiczy rekreacyjnie 3 razy w tygodniu, imponuje siłą i ładną budową.
- Piotr Sadowski ( kat. młodzieńcy) – 140 kg, a waży tylko 74 kg; duży talent prowadzony przez wspomnianego wyżej Adama Wiańczyka.
-Marcin Krowek (kat, młodzieżowcy) -140 kg, waga ciała 83,9 kg, współczynnik : 92,8 pkt.
(Na zdjęciu od lewej: Piotr Sadowski, Jarosław Sarna, Jan Włodarek, Adam Wiańczyk, fot. J.W.)

Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary i pamiątkowe dyplomy, pozostali dyplomy, sprzęt do treningu, odżywki itp., które wręczył zastępca Burmistrza Jarosław Sarna.
Między poszczególnymi kategoriami zostały przeprowadzone konkursy dla publiczności w wyciskaniu sztangi leżąc na ilość razy. Zmagały się równiez kobiety i były dobre wyniki!

Było ciekawie, bo z emocjonującymi sportowymi akcentami, w tempie zaskakującym publiczność, więc nawet na moment nie było czasu, aby się nudzić! Duża w tym zasługa Jerzego Klawińskiego, który energicznie przeprowadził główną konkurencję imprezy, w której zawodnicy nie mogli wyciskać w "sprężynująch" koszulkach. Na profesjonalnym poziomie zaprezentował się spiker zawodów Szymon Kusarek - aktor teatru "Kwadrat". Pozostała techniczna obsługa: zakładająca obciążniki na sztangę i asekurująca zawodników wykonujących bój siłowy, jak również osoby odpowiedzialne za nagłośnienie, oświetlenie, dekoracje, opiekę medyczną oraz przygotowanie poczęstunku dla zawodników, instruktorów i zaproszonych gości, nienagnanie wykonywały swoje obowiązki.

Na szczególne wyróżnienie zasługuję Sylwester Basiak – prezes zarządu „Błyskawicy”, który to z pomocą społeczników z siłowni wzorowo przygotował imprezę. Rezultatem tych dobrze zorganizowanych zawodów jest już obietnica zastępcy burmistrza, że za rok, również powierzy „Błyskawicy” organizację otwartych zawodów sportowych i może zleci organizację jeszcze innej imprezy dla mieszkańców Dzielnicy Praga – Północ.
Autor: Jan Włodarek, 28 maja 2010
Rej.363./Ośrodki -13 /2011.05.29/
Aktualizacja: 2011.06.10, godz. 20:49

Zobacz artykuł: „Błyskawica i dzień dzisiejszy” oraz "Błyskawica Przewodziła", są w dziale „OŚRODKI”.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Julia Uszakowa, pażdziernik 2010
Julia Uszakowa, pażdziernik 2010
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE