Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998936
osób.
Oni s± z nami:
Testosteron - to tak¿e wysokie ryzyko chorób

(Na zdjêciu: atleta z XIX w., æwiczy³ bez testosteronu i mia³ „krzepê”! Fot. z arch.)

PRZYPOMNIENIE
Udowodniono naukowo, i ju¿ wiemy, ¿e preparaty testosteronowe - - nie s± w stanie odbudowaæ cia³o, przywróciæ mê¿czy¼nie m³odo¶æ, sprawno¶æ i si³ê fizyczn± oraz ¿ywotno¶æ dnia codziennego i w mi³o¶ci. W si³owni kr±¿± mity, i¿ trening si³owy wspomagany, np. testosteronem dzia³a „cuda” Owszem, krótko i z bardzo wysokim ryzykiem trwa³ej utraty zdrowia. O tym mo¿na przeczytaæ artyku³y umieszczone w dziale; „STERYDY”.
Naturalnym kulturystom wystarcza, ¿e w si³owni æwicz± dla siebie, bez wspomagania, a korzystne tego efekty szybko staj± siê widoczne.
Ni¿ej przypominamy ciekawy fragment artyku³u Karin Blawat, który w ca³o¶ci ukaza³ siê w ONET.PL, w 2006 roku. Dotyczy on przede wszystkim tych, którzy testosteron spo¿ywaj± w celu „odm³odzenia swojego organizmu”.
Ignacy Poniatowa maj 2011.

Fragment:


W instytutach zajmuj±cych siê przeciwdzia³aniem procesowi starzenia klienci s± gotowi wydaæ do 1700 euro za jednorazow± kuracjê odm³adzaj±c± przy pomocy testosteronu. - Wielu klientów przychodzi do nas, nie maj±c ¿adnych powa¿nych dolegliwo¶ci – przyznaje Michael Klentze, kierownik Klentze Institute of Anti-aging w Monachium.
Manfred Ventz, ordynator i endokrynolog w jednym z berliñskich szpitali, porównuje to zachowanie do wizyty u kosmetyczki. - To pewien styl ¿ycia – mówi. Hormonoterapia mog³aby krótkofalowo zatrzymaæ oznaki starzenia siê, ale to zale¿y od tego, czego pacjent oczekuje. - Stosowana d³ugofalowo lub przez ca³e ¿ycie to z³y pomys³ – podkre¶la lekarz.

Oczekiwana lepsza jako¶æ ¿ycia wi±¿e siê nie tylko z du¿ymi kosztami¸ lecz równie¿ z wysokim ryzykiem. Nowotwory prostaty, z którymi wielu starszych mê¿czyzn ¿yje nie¶wiadomie, reaguj± na mêski hormon p³ciowy. Pacjentom cierpi±cym na raka prostaty podaje siê czêsto blokery testosteronu w celu zatrzymania wzrostu guza.

Niebezpieczeñstwo polega na tym, ¿e przez za¿ywanie specyfików zawieraj±cych testosteron aktywuj± siê i uz³o¶liwiaj± u¶pione komórki rakowe – opiniuje Ventz.
Dodatkowa dawka testosteronu mo¿e te¿ byæ szkodliwa dla w±troby. Mitchell Harmann z Cronos Longevity Institute w Phoenix odkry³, ¿e podawanie hormonów mo¿e te¿ przyspieszyæ mia¿d¿ycê têtnic.

Chocia¿ wiêkszo¶æ endokrynologów jest zgodnych, ¿e terapia hormonalna stosowana w celach odm³odzenia, prowadzi w najlepszym wypadku do nabijania kieszeni producentom, a w najgorszym do wysokiego ryzyka rozwoju chorób, nie da siê tego naukowo - metodami statystycznymi - udowodniæ.

- Badania, które u¶wiadomi³yby to zagro¿enie, nigdy nie bêd± przeprowadzone. Musia³yby one trwaæ co najmniej 10 lub 20 lat – mówi Ventz. Natomiast badania, które trwaj± tylko kilka miesiêcy, pomijaj± wiele potencjalnych skutków ubocznych - akurat rak prostaty jest znany z tego, ¿e czêsto bardzo powoli siê rozwija.
Nauka ma równie¿ k³opot z wykazaniem tak zachwalanych korzy¶ci p³yn±cych z terapii hormonalnej.
Niedawno grupa badaczy z kliniki Mayo w Rochester w USA bada³a, jakie nastêpstwa dla zdrowia i samopoczucia wywo³a u mê¿czyzn w wieku 27 i 60 lat podawanie testosteronu.
Po dwóch latach Sreekumaran Nair i jego zespó³ stwierdzili, ¿e rzeczywi¶cie w tak krótkim czasie ¿adnych skutków ubocznych nie odnotowano. W niewielkim tylko stopniu poprawi³y siê niektóre parametry, takie jak gêsto¶æ ko¶ci, wydolno¶æ organizmu i tolerancja glukozy. Równie¿ jako¶æ ¿ycia nie by³a lepsza w porównaniu z grup± kontroln±, której podawano placebo.
Dla takich lekarzy jak Bruno Allolio, endokrynolog z Würzburga, to jasny sygna³, ¿e nie nale¿y zak³ócaæ gospodarki hormonalnej u starszych mê¿czyzn bez wa¿nego medycznego powodu.
-

Mo¿e byæ tak, ¿e niskie stê¿enie testosteronu u starszych mê¿czyzn ma jaki¶ sens, którego jeszcze nie znamy. Ale by³oby absurdem, gdyby¶my zrobili ten sam b³±d, jaki pope³nili¶my przed laty w przypadku terapii hormonalnej dla kobiet – mówi Allolio.
Jak w ka¿dej dziedzinie medycyny, równie¿ w terapii hormonalnej istniej± wyj±tki – chodzi tu o pacjentów z bardzo niskim poziomem testosteronu. W takich przypadkach ¿aden lekarz nie bêdzie w±tpi³ w to, ¿e ci mê¿czy¼ni nie odnios± korzy¶ci ze stosowania testosteronu.
By obiektywniej zdecydowaæ, kiedy terapia hormonalna jest konieczna, International Society of Andrology (ISA) ustali³o w ubieg³ym roku warto¶ci graniczne dla stê¿enia testosteronu w organizmie cz³owieka.

Niektórzy, powo³uj±c siê na nie, wyci±gaj± wniosek, ¿e 30 procent mê¿czyzn cierpi na niedobór testosteronu. Ale w¶ród nich s± równie¿ pacjenci, u których poziom tego hormonu jest celowo obni¿any przy pomocy lekarstw z powodu raka prostaty.
Na dodatek warto¶ci graniczne stê¿enia hormonu s± sporne, a w Europie bardzo niejednolite. Poza tym poziom testosteronu u cz³owieka waha siê istotnie w zale¿no¶ci od pory roku, a nawet dnia. ISA zaleca, by stê¿enie testosteronu badaæ rano, gdy poziom hormonu jest najwy¿szy.

Jednak jedno badanie nie wystarczy. Oprócz testosteronu lekarz powinien zbadaæ równie¿ poziom bia³ka wi±¿±cego hormon. - Wa¿niejsze od wyników laboratoryjnych s± jednak odczuwane dolegliwo¶ci – mówi Ventz.
One oczywi¶cie równie¿ mog± wprowadziæ w b³±d. Zaniepokojony mê¿czyzna, który dowiaduje siê o niedoborze testosteronu – najczê¶ciej na stronach internetowych, mniej lub bardziej powi±zanych z firmami farmaceutycznymi – nie musi natkn±æ siê tam na informacjê, ¿e problemy z erekcj± i permanentne uczucie zmêczenia mog± mieæ równie¿ inne przyczyny.
Palenie, nadwaga i ma³a ilo¶æ ruchu, czyli znane od dawna s³abostki, maj± zdecydowanie wiêkszy wp³yw na popêd seksualny, ni¿ niejednemu mê¿czy¼nie siê wydaje.
- Zwê¿one naczynia krwiono¶ne, podwy¿szony poziom cukru we krwi i problemy natury psychicznej to najczêstsze przyczyny problemów ze wzwodem. Nie ma to nic wspólnego z testosteronem – t³umaczy Marcus Quinkler, endokrynolog z Berlina.

Zamiast wiêc siêgaæ po nastêpny produkt zawieraj±cy testosteron, których jest dzi¶ na rynku ponad 30, lepiej pój¶æ do klubu fitness. - Æwiczenia na pewno przynios± wiêcej korzy¶ci – dodaje Manfred Ventz.
Aut. Katryn Blawat (¬ród³o: ONET.pl z “Süddeutsche Zeitung”, tytu³ orygina³u „ Hormony zamiast hantli, 2006).
Rej.357./Sterydy - 24/2011.05.23/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.06.26. Godz. 10:05



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Zenon Miszewski z Ustki
Zenon Miszewski z Ustki
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE