Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6839422
osób.
Oni są z nami:
Jakie korzyści daje masaż? Aut. Stanisław Wielgus

(Na zdjęciu: Autor z córką Magdaleną - specjalizującą się m.in. w masażu leczniczym łączącym techniki klasyczne z orientalnymi. Fot. Jan Włodarek).

Masaż jest jednym z najstarszych leków i najdoskonalszych kosmetyków. Działa „cuda” również w przypadku sportowców, którzy doznali kontuzji. Masaż odpręża, uspokaja, pobudza. Uwalnia od bólu, bezsenności, pomaga w przypadku impotencji.

O tym, że dotyk poprawia samopoczucie i uzdrawia, wiadomo od kilku tysięcy lat. W starożytnym Egipcie stosowano refleksoterapie, czyli masaż kończyn. Juliusz Cezar, gdy dopadł go ból, nie wzywał do siebie medyka, ale masażystę. Niewolnik ugniatał i szczypał ciało władcy, co podobno skutecznie łagodziło u niego napady rwy kulszowej i bóle głowy. Na początku v wieku p.n.e. Hipokrates pisał „lekarz musi posiadać doświadczenie w wielu dziedzinach, jedną z nich jest niewątpliwie masaż.
W starożytnej Grecji i Rzymie masaż był jednym z podstawowych środków leczenia i uśmierzania bólu. Zalecany był przeciw impotencji, niepłodności, zaburzeniom menstruacji i w przypadku innych chorób kobiecych.


W roku1927 wydano w Polsce pierwszą książkę dr Mieczysława Kosińskiego pt. „ Techniki Mięsienia Leczniczego”. Zwrócono w niej uwagę na konieczność znajomości budowy ciała ludzkiego. Prawidłowe wykonywanie masażu wymaga starannego, fachowego przygotowania znajomości między innymi budowy układu nerwowego, mięśniowego, poznania wad postawy, ścisłej współpracy z lekarzem zwłaszcza neurologiem i chirurgiem ortopedą.

Najczęściej przychodzą do mnie ludzie z bólami kręgosłupa, niedowładem kończyn, dyskopatią, wadami postawy, bólami głowy. Z pomocą masażu, jako jednego z elementów jakie stosuję w swojej pracy staram się pomóc pacjentom. Częstymi gośćmi są sportowcy, którzy doznali bolesnych kontuzji na treningu lub na zawodach. Bywają te byli mistrzowie kulturystyki i ci aktualnie ćwiczący, z urazami lub już przewlekłą chorobą kręgosłupa. Masaż przynosi im ulgę, naprawdę „czyni cuda”.

Masaż doskonale wpływa na organizm ludzi starszych, poprawia funkcjonowanie organizmu, które nie pracują sprawnie jak w młodości.
Uważam, że żadne przyrządy nie zastąpią masażu klasycznego. Nic nie zastąpi dłoni, które wyczuwają miejsca i rodzaj zmiany chorobowej. Przy pomocy rąk oceniam, gdzie nacisk powinien być silniejszy a gdzie słabszy.
Zabieg zaczynam zawsze od wywiadu z pacjentom, decyduje to jaki masaż jest dla niego wskazany. Często łączę różne techniki. Masaż zawsze zaczyna się i kończy głaskaniem, które rozgrzewa ciało, przygotowuje je do właściwego masażu oraz działa kojąco na system nerwowy. Masaż jednak nie pomaga zdecydowanie w odchudzaniu. Tu potrzebna jest niskokaloryczna dieta, jednodniowa głodówka w tygodniu i aktywność fizyczna.
Masując pomagamy organizmowi wykonać duży wysiłek, rozluźniamy przeciążane mięśnie, w których gromadzą się zbędne produkty przemian metabolicznych mogące powodować bóle. Masaż hamuje ten proces przez poprawę krążenia.

Coraz częściej pacjentami mojej kliniki są ludzie zdrowi. Masaż przynosi im ulgę fizyczną i psychiczną. Poprawia wygląd skóry, ujędrnia mięsnie. Kobiety często proszą o masaż twarzy, który zapobiega zmarszczkom i wygładza te, które się już pojawiły. Im wcześniej zaczniemy regularne poddawanie się masażowi twarzy tym lepiej dla cery. Twarz pod wpływem masażu lepiej chłonie substancje pielęgnacyjne. Skóra twarzy staje się dobrze napięta, elastyczna.
Najlepiej poddać się masażowi przynajmniej godzinę przed lub po jedzeniu, między godziną 8:00 a 20:00. Powinniśmy być czyści (po kąpieli), skóra jest wówczas przygotowana na wchłonięcie kremu lub oliwki.

Reasumując można w skrócie podać, że masaż daje następujące korzyści:
- Rozluźnia mięśnie, poprawia ukrwienie, ułatwia przepływ limfy, neutralizuje produkty przemiany materii w mięśniach, przynosi ukojenie, uwalnia od zmęczenia i bólu, pomaga zachować jędrną skórę, zapobiega osteoporozie, rozładowuje stres i relaksuje.
Autor: Stanisław Wielgus, maj 2011 („Klinika leczenia schorzeń kręgosłupa” www.wielgus-gabinet.pl ).
Rej.359/ Medycyna – 32/2011.05.24/
Aktualizacja: 2011.07.05. Godz.23:59

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Elina Gook, 2004
Elina Gook, 2004
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE