Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9141352
osób.
Oni są z nami:
Zawody w Pabianicach (1980), Aut. Jan Włodarek

(Na zdjęciu Henryk Szczepański, z ach.)

PRZYPOMINAMY notkę z międzynarodowych zawodów w wieloboju kulturystycznym przeprowadzonych w Pabianicach w 1980 r.

W latach 1977 - 1979 zawody pabianickie były prestiżową imprezą kulturystyczną w kraju. Organizowane je z inicjatywy Centralnej Komisji Kulturystyki Zarządu Głównego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Cieszyła się dużym zainteresowaniem sympatyków ćwiczeń siłowych w krajach socjalistycznych. Sprawna organizacja i wysoki poziom sportowy sprawiały, że określano się je mianem nieoficjalnych mistrzostw krajów socjalistycznych. Od trzech lat brali w niej udział czołowi kulturyści Europy, mistrzowie: Czechosłowacji, ZSRR, NRD, Węgier i Polski.

W roku 1980 tradycji stało się zadość, przyjechali najlepsi. Do zawodów przystąpiło 40 najlepszych kulturystów z Węgier, NRD i Polski reprezentowanej przez członków ognisk TKKF. Na otwarcie imprezy przybyli przedstawiciele władz partyjnych i administracyjnych Pabianic na czele z I Sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR Bogdanem Kunką oraz prezydentem miasta Pabianic Stanisławem Fronczakiem.


Przez dwa dni w hali sportowej „Włókniarza” przy pełnej widowni trwała pasjonująca walka. Kulturyści rywalizowali w czterech kategoriach ( w tym w jednej juniorzy), wykonując kolejno: wyciskanie sztangi w leżeniu, układ obowiązkowy, w którym sędziowie dokonywali oceny umięśnienia i proporcji budowy ciała oraz prezentacji pozowania.

Na szczególne uznanie zasługują wyniki uzyskane w wyciskaniu sztangi leżąc
Węgier Fasi Atilli przy wadze ciała 93,5 kg uzyskał wynik 200 kg. Po 190 kg wycisnęli reprezentanci NRD: Peter Henzel (waga 94 kg) oraz Uwe Schonfled (waga 81 kg). W tej konkurencji reprezentanci TKKF byli słabsi od zagranicznych zawodników. Nasi najlepsi: w tej konkurencji: Henryk Szczepański i Roman Łagódka uzyskali po 160 kg.
W ocenie postawy i pozowania nasi zawodnicy należeli do grona najlepszych uczestników zawodów.

Występ reprezentacji TKKF należy uznać za udany. Członkowie w pełni wykorzystał swe możliwości, zajmując I miejsce w klasyfikacji drużynowej. Na wyróżnienie zasłużyli Henryk Szczepański z Poznania oraz 22-letni Janusz Woch z Legnicy, który po 6 – latach uprawiania kulturystyki osiąga już bardzo dobre rezultaty. Jego rekordy: wyciskanie sztangi w leżeniu - 180 kg, przysiad - 205 kg, martwy ciąg - 260 kg. Wymiary: klatka piersiowa 130 cm (przy wdechu), obwód bicepsów. - 49,5 cm.

Wyniki
Juniorzy: 1.J.Tisori (Węgry) - 95,42 pkt.; 2 .K. Kiss (Węgry) - 88,46 pkt.;
3. R. Łagódka (Polska) – 76,64 pkt.
Seniorzy:
Kat. do 168 cm wzrostu. 1. H. Szczepański (Polska) - 111,33 pkt.;
2. U. Schonfred (NRD) - 98,00 pkt.; 3. P. Butze (NRD) - 95,45 pkt.
Kat. do 175 cm. 1. J. Woch (Polska) - 102,89 pkt.; 2. H. Lowe (NRD) - 102,39 pkt.
Kat. powyżej 175 cm. 1. P.Henzel (NRD) - 114,76 pkt.; 2. K.Kuhne (NRD) - 100,5 pkt.; 3. A. Fasi (Węgry) - 97,40 pkt.

Drużynowo: 1. Polska - 211;375 pkt.; 2. NRD - 211;315 pkt.; 3.Węgry - 97,40 pkt.
Puchar Prezydenta Pabianic otrzymał najlepszy zawodnik imprezy Peter Henzel (NRD).

Po zawodach odbyło się posiedzenie Centralnej Komisji Kulturystyki ZG TKKF, na której obecni byli przedstawiciele bratnich stowarzyszeń kulturystycznych (z Polski, NRD, Węgier i Czechosłowacji reprezentowanej przez wicemistrza świata Petera Stacha). W spotkaniu wzięli udział również działacze krajowi z ognisk TKKF. Omawiano sprawy dotyczące dalszej wymiany kontaktów oraz doświadczeń z pracy na rzecz rozwoju kulturystyki, jako jednej z form rekreacji i rywalizacji sportowej.. Na zakończenie spotkania odbyła się miła uroczystość wręczenia działaczom CKK dyplomów „ Za zasługi w rozwoju kulturystyki”; przyznanych przez Bena Weidera - Prezydenta Międzynarodowej Federacji Kulturystyki.Z rąk przedstawiciel Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu Aleksandra Bondarczuka dyplom otrzymali m.in.: Witold Majchrzak - nestor polskich kulturystów, Andrzej Morzyszek - organizator zawodów, Piszący te słowa otrzymał „Medal Prezydencki IFBB”.
Autor: Jan Włodarek, wrzesień 1980
Rej.377/Historia – 25 /2011.07.01./JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.07.13. Godz.23:53Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Stefan Polis i Jan Włodarek, 1987 r.
Stefan Polis i Jan Włodarek, 1987 r.
JAK TO BYŁO KIEDYŚ...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE