Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033411
osób.
Oni s± z nami:
Biegamy zdrowo, bezpiecznie i przyjemnie

Na zdjêciu Jim Park, "Mr Wold" z 1952 r, który æwiczy³ ciê¿arami a biega³ dwa razy w tygodniu. (Fot. z "Strength and Heald"- 1953 r.),

Przerzucanie ¿elastwa i budowanie miê¶ni, to ma³o dla zdrowia. Trzeba jeszcze biegaæ, chocia¿ dwa razy w tygodniu i bez wzglêdu na pogodê. Bieganie, a nawet na pocz±tek „truchtanie” jest rekreacyjnym sportem na ca³e ¿ycie, daje rado¶æ i zdrowie. Stanowi bardzo skuteczn± i najprostsz± formê dbania o swoj± ogóln± sprawno¶æ fizyczn±. Na si³owniê trzeba jechaæ, trac±c czas. ¯eby biegaæ wystarczy wyj¶æ z domu.
Zachêcam do biegania, ale wcze¶niej polecam przeczytaæ ni¿ej wstawiony skrót z artyku³u, z ogólnopolskiej gazety „Dziennik”, 26.09.2008 r.
Mariusz Liwowski, 11 pa¼dziernika 2008 r.

"Jak sprawiæ, by bieganie by³o zdrowe, bezpieczne i przyjemne"

Bieganie, wydaje siê to takie proste, wystarczy w³o¿yæ na nogi buty, ubraæ jaki¶ dres i ruszaæ. Oto kilka rad, które sprawi±, ¿e bieganie bêdzie zdrowe, bezpieczne, ale przede wszystkim przyjemne.

1. Zwa¿ siê i zobacz, czy nie masz zbyt du¿ej nadwagi. Je¶li masz ma³± nadwagê, bezpiecznie jest zaczynaæ od marszobiegów (kilka minut marszu, kilka minut biegu), je¶li masz du¿± nadwagê, zacznij od chodzenia na basen, jazdy na rowerze i jakiej¶ diety. Bieganie jest niebezpieczne dla krêgos³upa u osób z nadwag±.

2. Je¶li wiesz ju¿, ¿e mo¿esz biegaæ, sprawd¼, czy masz do tego odpowiedni sprzêt. O ile nie jest wa¿ne, w jakim biegasz stroju buty mog± byæ przyczyn± powa¿nych kontuzji. Stare trampki to trochê za ma³o. Postaraj siê dobraæ buty odpowiednie dla twojej wagi i zawarto¶ci kieszeni. Kupuj±c buty do biegania pamiêtaj, ¿e powinny byæ o numer wiêksze od tych, w których chodzisz i przede wszystkim wygodne.

3. Zaczynaj±c biegaæ, nie traktuj ka¿dego treningu jak wy¶cigu. Bieganie ma byæ dla ciebie ¼ród³em przyjemno¶ci, a nie katorg±. Lepiej jest biegaæ wolniej, ale pokonywaæ d³u¿sze dystanse. Je¶li bieganie jest na pocz±tku zbyt mêcz±ce, przeplataj je odcinkami marszu. Z czasem bêd± stawa³y siê one coraz rzadsze i krótsze. Minimum, które pozwoli ci osi±gn±æ postêpy, to trzy treningi w tygodniu po minimum 30 minut. I nie przejmuj siê innymi biegaczami, którzy z lekko¶ci± pokonuj± kilometry. Oni te¿ kiedy¶ zaczynali, wiedz± jak to jest.

4. W ka¿dym treningu poza bieganiem musi siê znale¼æ miejsce na æwiczenia rozci±gaj±ce. Choæby takie, które robi³e¶ na rozgrzewce podczas lekcji WF. Ich brak spowoduje, ¿e staniesz siê bardziej podatny na urazy. Ka¿dy trening rozpoczynaj i koñcz odcinkiem marszu. W ten sposób twój organizm ³agodnie bêdzie przyzwyczaja³ siê do wysi³ku.

5. Znajd¼ sobie ³adne miejsce do biegania. Jaki¶ park, kawa³ek lasu, ³adne ulice. Postaraj siê biegaæ po miêkkim pod³o¿u. Najlepsze s± ¶cie¿ki i trawniki, najgorsza kostka brukowa i chodniki. Wa¿ne, ¿eby¶ lubi³ miejsce, w którym biegasz - wtedy treningi bêd± przyjemniejsze i chêtnie bêdziesz na nie wychodzi³.

6. Zadbaj o swój organizm po treningu. Od razu uzupe³nij p³yny i utracone kalorie. Mo¿e siê wydawaæ, ¿e przy tak ma³ym wysi³ku nie warto siê tym przejmowaæ. Ale podobnie jak mistrz Polski w Maratonie Henryk Szost, trenujesz na miarê swoich mo¿liwo¶ci. Je¶li o siebie nie zadbasz, nie bêd± siê one podnosi³y.

7. Przy okazji wizyty u lekarza rodzinnego zapytaj, czy nie masz przeciwwskazañ do biegania, z czasem warto te¿ przebadaæ serce, lepiej nie ryzykowaæ zdrowia, a mo¿e ¿ycia.

8. Z czasem warto te¿ kupiæ lepsze stroje do biegania. Lepiej wygl±daj±c, lepiej siê bêdziesz czu³. Wygodniejsze stroje to tak¿e mniej obtaræ, przeziêbieñ, wiêkszy komfort biegania.

9. Rozejrzyj siê w okolicy za innymi biegaczami. Umawiaj±c siê z kim¶, bêdziesz zmuszony do wyj¶cia na trening, nawet, je¶li akurat nie bêdziesz mia³ na to ochoty. Ale przede wszystkim biegaæ w grupie jest przyjemniej.

10. Po kilku tygodniach lub miesi±cach rozejrzyj siê, czy gdzie¶ blisko nie s± rozgrywane jakie¶ zawody. Najlepszy dla debiutanta dystans to 10 kilometrów. Startuj±c, z czasem bêdziesz móg³ obserwowaæ swoje postêpy. Ale wa¿niejsze jest co¶ innego - staj±c na starcie zobaczysz, jak wielu jest nas - biegaczy. I poczujesz siê czê¶ci± du¿ej grupy.

Dlaczego warto biegaæ?
1.Dlatego, ¿e bieganie daje rado¶æ.
2.Bo biegaj±c zachowasz szczup³± sylwetkê.
3.Bieganie to sport na ca³e ¿ycie, obok siebie czêsto biegaj± osiemnastolatkowi i osoby po osiemdziesi±tce.
4.Bieganie daje wolno¶æ - sam decydujesz, ile i gdzie biegasz. Mo¿esz znale¼æ siê w miejscach gdzie nie da siê wjechaæ samochodem ani rowerem.
5.Bieganie daje zdrowie, jest to najprostsza forma dbania o siebie. Na basen czy si³owniê trzeba pojechaæ. ¯eby biegaæ wystarczy wyj¶æ z domu.
6.Bo mo¿na w ten sposób poznaæ wiele ciekawych osób.
Rej.372/ Trening – 47/2011.06.26/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.07.15.Godz. 11:22

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Rekreacyjnie na warszawskiej pla¿y, 1973 r.
Rekreacyjnie na warszawskiej pla¿y, 1973 r.
JAK TO BY£O KIEDY¦...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE