Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9529405
osób.
Oni są z nami:
Wołowina w diecie kulturysty (cz.2). Autor; Maria Szustakowska-Chojnacka

Część druga

Średnia zawartość składników odżywczych w 100g wołowiny ( wołowina, pieczeń, polędwica, rostbef, rozbratel, szponder ), przedstawia się następująco; - kaloryczność- 135kcal, - białko - 19g, -tłuszcz-, 7g, - węglowodany -0g, - błonnik-0g,- cholesterol-67mg, - składniki mineralne; - sód-58mg, - potas - 320mg, - wapń-11, 4mg, -fosfor-191,4mg, - żelazo-2, 6mg, -magnez-23mg, oraz cynk, siarkę, selen, witaminy; - witamina A-12mcg, -witamina D - 0,50mcg, -witamina E-0, 30 mg, -witamina B1-0, 07mg, -witamina B2-0, 20mg, -witamina C-0mg.

Jak wynika z powyższego zestawienia wołowina dostarcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A i E, witamin z grupy B oraz w dużych ilościach składników mineralnych, jak; potas, fosfor, żelazo Ze względu na dużą zawartość takich składników, jak fosfor i siarka należy do produktów kwasotwórczych.


Zawartość cynku w wołowinie jest istotna, ponieważ cynk kieruje wydzielaniem i działaniem wielu enzymów, np. tych, które koordynują gospodarkę kwasowo - zasadową i są potrzebne do trawienia białek. Ten mikroelement wzmacnia odporność organizmu na przeziębienia, chroni przed szkodliwymi skutkami działania wolnych rodników. Jako antyoksydant wraz z witaminą E pomaga w terapii leczenia bezpłodności, ponieważ oddziałowuje na metabolizm męskich hormonów płciowych. Jest niezbędny do budowy mięśni.

Światowa Fundacja Badań nad Rakiem zaleca ograniczanie spożycia czerwonego mięsa, wołowiny. Brytyjscy eksperci zalecają zmniejszenie spożycia mięsa, zwłaszcza tym, którzy go jedzą więcej niż przeciętnie. Istnieje pogląd, że występuje wyraźny związek między nadmiernym spożyciem mięsa czerwonego a zapadalnością na raka jelita grubego w części zwanej okrężnicą ze względu na tworzenie się nitrozamin, substancji chemicznych, które powodują w zasadzie każdy rodzaj raka.

Nitrozaminy są to niebiałkowe związki azotowe, które powstają w wyniku reakcji azotynów z aminami. Aminy - w wyniku mechanizmu rozkładu białka do aminokwasów na skutek dekarboksylacji pod wpływem endogennych enzymów. Najbardziej niebezpieczną nitrozaminą występującą w pożywieniu jest N-nitrozodimetyloaniana, która jest związkiem silnie kancerogennym.
Nie ma zgodności wśród uczonych, że nadmierna ilość spożywanego mięsa czerwonego ( wołowiny ) niesie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego .Przykładem może być Argentyna, gdzie spożycie mięsa wołowego jest bardzo duże, a jednocześnie charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem raka okrężnicy.

Mięso wołowe ma wysokie walory sensoryczne. Jeśli chcemy osiągnąć dobre wyniki w budowie masy mięśni, łączmy potrawy z wołowiny z węglowodanami, np. z kaszą gryczaną i dużym dodatkiem warzyw, gdyż wołowina jest dość ciężko strawna.

W tym samym czasie, gdy spożywamy mięso, należy spożywać dużo produktów zawierających antyoksydanty, takich jak; warzywa, owoce, ziarna i herbatę. Naukowcy odkryli, że antyoksydanty blokujące nitrozaminy zawarte w owocach i warzywach są bardzo liczne.

Jak uniknąć niebezpiecznych związków, które ewentualnie mogą znaleźć się w wołowinie i być przyczyną raka?
Podczas grillowania, smażenia, pieczenia czerwonego mięsa powstają w mięsie związki chemiczne zwane HCA ( aminy heterocykliczne ), lub aminoazareny. To ogólna nazwa grupy związków kancerogennych, które powstają w żywności podczas jej obróbki termicznej w wyniku reakcji Maillarda z cukrów, aminokwasów i kreatyny w temperaturze powyżej 150oC.
Im dłużej pieczemy, czy, smażymy, tym więcej powstaje HCA, w mniejszych ilościach natomiast powstają podczas duszenia, gotowania. Najbardziej zaleca się kilkunastominutowe podgrzewanie mięsa w kuchence mikrofalowej celem obniżenia zawartości kreatyny, która jest niezbędna do budowy chorobotwórczych amin.
Dieta bogata w aminy prowadzi do nowotworów okrężnicy, płuc, pęcherza moczowego, nerek.

Przeprowadzone badania wykazały, że osoby, które spożywają mięso mocno przyrumienione trzykrotnie częściej chorują na raka żołądka.
Aby uniknąć chorobotwórczych związków -należy; zwracać uwagę przy zakupie, na jakość mięsa- powinno być świeże, o intensywnej barwie, z niewielką ilością tłuszczu, z pewnych źródeł, - stosować odpowiednią obróbkę wstępną ( dojrzewanie, zaprawianie ziołami, marynowanie itp. ) -odpowiedni sposób obróbki termicznej ( pieczenie w niższych temperaturach, dłuższe, częste przewracanie, unikanie kontaktu z płytą grzejną ) -wskazane jest łączenie potraw mięsnych z produktami roślinnymi, zawierającymi przeciwutleniacze i błonnik, - urozmaicenie potraw (unikanie tych samych potraw ).

Ważny jest również dodatek przypraw do mięsa, które zmniejszają zawartość rakotwórczych substancji, co stwierdzili uczeni amerykańscy. A zatem powolne gotowanie, ( ale nie zbyt długo i w wysokiej temp. ), marynowanie przed gotowaniem, wstępne gotowanie w kuchence mikrofalowej – zmniejsza powstawanie amin heterocyklicznych .

Reasumując; wołowina jest bardzo ważnym źródłem białka, którego ilość wynosi około 19 %, - wartość biologiczna białka jest wysoka, gdyż zawiera niezbędne aminokwasy w odpowiedniej ilości i odpowiednim do siebie stosunku, jest białkiem pełnowartościowym, -chude gatunki wołowiny mają niską zawartość tłuszczu poniżej 5 %, wartość energetyczna nie jest wysoka135kcal ( 100g ), porównywalna z mięsem indyka ( 130 kcal), czy kurczaka ( 158kca ) - jest bardzo dobrym źródłem składników mineralnych; potasu, magnezu, fosforu, cynku, - witamin rozpuszczalnych w tłuszczach a głównie witamin grupy B, a także innych związków, które mają bardzo duży znaczenie dla sportowców, jak; kreatyna, L- karnityna, alanina, itp.

Tak, jak mówi Arnold Schwarzenegger, – jeśli chcemy wzmocnić siłę i masę mięśni – spożywajmy wołowinę. Dziennie spożywał powyżej 300g wołowiny.

Obecne ceny wołowiny są wysokie. Nie zawsze możemy ją spożywać często, spożywajmy rzadziej, ale o bardzo wysokiej, jakości i najlepiej z hodowli ekologicznej i przestrzegajmy właściwej obróbki technologicznej.
Autor; Maria Szustakowska-Chojnacka. Lipiec 2011. Artykuł napisany dla Jana Włodarka, lipiec 2011.
Rej.387./dietetyka -20/2011.07.15/JWIP.PL

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Flesz
 Wyciskanie odważnika , 1968 r.
Wyciskanie odważnika , 1968 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE