Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7512147
osób.
Oni są z nami:
Sportowiec naprawiony czy poprawiony? Aut. Mateusz Tabin


Na pierwszej stronie „The New York Times” pojawiło się zdjęcie Bartolo Colona dominikańskiego bejsbolisty grającego obecnie w New York Yankees. 38-letni zawodnik dość późno osiągnął szczyt kariery. Wiek oraz typowe dla miotacza kontuzje ramienia i łokcia sprawiły, że w ostatnich latach więcej czasu spędzał w gabinetach ortopedów niż na boisku. Gwoździem do trumny Colona było naderwanie ścięgna w 2009 r. Chroniczny ból nie pozwalał na grę.

Pewnego dnia zaprzyjaźniony lekarz skierował go do dr. Josepha Purita, który prowadzi na Florydzie Institute of Regenerative and Molecular Orthopedis. O innowacyjności tego Instytutu świadczy już sam jego znak firmowy. Znany wąż eskulapa zastąpiony jest helisą DNA. Jak sama nazwa wskazuje, instytut specjalizuje się w medycynie regeneracyjnej narządów ruchu. ŁAczy się z nim tradycyjne inwazyjne metody z najnowszymi zdobyczami medycyny regeneracyjnej i biotechnologii. Leczyli się tam m.in. Tiger Woods, czy utytułowana pływaczka w ponadprzeciętnym wieku Dara Torres.

Purita w leczeniu Colona zastosował dwie pionierskie metody. Przez niewielki otwór w talerzu biodrowym pobrano ok. 60 ml szpiku kostnego, z którego wyizolowano komórki macierzyste. Dodatkową porcję komórek udało się również wyizolować z tkanki tłuszczowej Colona, który (nawet jak na przeciętnego człowieka miał jej w nadmiarze). Komórki następnie namnożono i wstrzykiwano w obolałe miejsca. Komórki te, mogące przekształcić się w dowolną tkankę organizmu - stąd inna ich nazwa totipotencjale – miały za zadanie odbudować i wzmocnić ponadrywane ścięgna. Taki proces zachodzi w całym naszym organizmie, jednak w przypadku stawów i ścięgien, komórki macierzyste ze względu na słabe ukrwienie mają do nich ograniczony dostęp. Kolejnym etapem leczenia Colona była terapia z zastosowaniem koncentratu płytek krwi. Ten uzyskuje się z krwi leczonej osoby przez zwykłe odwirowanie. W skład koncentratu wchodzą głównie płytki krwi i związane z nimi białka, takie jak czynnik wzrostu i prozapalne, które rozpoczynają proces gojenia się urazów oraz przyciągają w ich miejsce komórki macierzyste, a następnie podtrzymują ich regenerującą pracę.

Terapia okazała się strzałem w dziesiątkę. Colon już po 2 miesiącach od pierwszego wstrzyknięcia przestał odczuwać bóle, a po kolejnych kilku tygodniach wrócił do bejsbola. Początkowo grywał w ligach rodzimej Dominikany, jednak jego wyniki pozwoliły na wielki powrót do ligi amerykańskiej i to właśnie do New York Yankees - jednaj z największych drużyn tej ligi. W ciągu kilku meczów zapracował na stałe miejsce w wyjściowym składzie i znów wygląda na to, że w tym sezonie odzyska tytuł jednego z najlepszych miotaczy USA.

Jego wyniki sportowe wzbudziły duże zainteresowanie mediów, jednak nie one są głównym tematem artykułów pisanych o Colonie. Najwieksze emocje budzi sposób, w jaki powrócił do formy, a właściwie ja poprawil. Wielu specjalistów uważa, że stał się sportowcem, którego można posądzić o doping. Autor artykułu w TNYT zauważa, że wstrzykiwane komórki macierzyste mogą nie tylko odbudować ścięgna i mięśnie, ale też zwiększyć objętość tych ostatnich, co znacznie poprawi osiągnięcia rekonwalescenta.

Jeśli tego typu zabiegi zostaną uznane za doping, będziemy mieli do czynienia z walką z góry skazaną na niepowodzenie. Komórki przed terapią i po niej są bowiem nie do rozróżnienia. Żadna komisja antydopingowa nie będzie w stanie niczego udowodnić.
Autor: Mateusz Tabin
Na podstawie „The New York Times”, baseball-reference.com, New York DailiyNews, stemcellothopedic.com

Niniejszy artykuł ukazał się w „Tygodniku ANGORA”(29.05.2011). Wybr. Ignacy.
Rej.384/Sterydy - 25/2011.07.15/ JWIP.PL
Aktualizacja:2011.07.24. Godz. 21:10


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Propagują...,2004 r.
Propagują...,2004 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE