Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7924189
osób.
Oni są z nami:
Rehabilitacja siły. Autor: Stanisław Zakrzewski

U zarania ludzkich dziejów siła fizyczna była największym walorem człowieka; ona pozwalała mu zwalczać martwe i żywe siły przyrody w obronie swego gatunku, ona torowała drogę do opanowania martwego i żywego świata. Długie wieki utrzymywał się kult siły fizycznej: nawet w wysokiej kulturze antycznej siła fizyczna była przedmiotem herosów i bogów. Składano jej hołdy laurem olimpijskim, pieśnią, rzeźbą.

Kult siły utrzymywał się jeszcze w późnym średniowieczu, gdyż była ona konieczna do walki o byt, do dźwigania ciężkiej zbroi i władania orężem. Dopiero zwycięstwo rozumu i idący jego śladem postęp techniczny zdewaluowały wartość siły fizycznej w oczach człowieka. Zdeprecjonowały ją tak dalece, że stała się symbolem upośledzenia umysłowego, atrybutem ludzi minorum gentium. Siłacze ostatniej epoki pokroju Apollona, Poddubnego czy naszego Zbyszko - Cyganiewicza, wprawdzie każdemu imponowali swymi wyczynami, ale byli zepchnięci do roli dostarczycieli rozrywki dla gawiedzi. Nie pomagało to, że niejeden z nich miał ukończone szkoły, a nawet studia wyższe studia (E. Sandow); do wszystkiego przykładano jedna miarę: osiłek a więc człowiek, u którego mięśnie zastąpiły rozum.

Trzeba było dopiero, aby na skutek postępującej mechanizacji życia gatunek ludzki zaczął zdradzać pierwsze odznaki degeneracji, obniżonego potencjału zdrowia, aby uderzono na alarm i poddano rewizji dotychczasowe poglądy.
Pierwsza ocknęła się Anglia, w XIX wieku kraj najbardziej uprzemysłowiony na świecie. Ona też stała się kolebką pierwszego antidotum na truciznę cywilizacji, kolebką sportu.

Z ruchu sportowego dopiero narodziło się racjonalne wychowanie fizyczne, z bogatym asortymentem środków oddziaływania na organizm, z których najnowocześniejszym i odważę się powiedzieć - najbardziej postępowym jest kulturystyka.
Dlaczego najbardziej postępowym?
Dlatego, że ćwiczący nie jest w niej podmiotem oddziaływania, biernym odbiorcą przeprowadzanych na nim zabiegów, ale podmiotem oddziaływującym na swój organizm, kierującym jego rozwojem. Kto wie, czy w tym kierunku nie pójdzie w przyszłości cale wychowanie fizyczne?
Autor: Stanislaw Zakrzewski
(Z artykułu „Kulturystyka przygotowuje do podnoszenia ciężarów”, Dwutygodnik „;SdW” 1962 r.).
Rej.405./ historia - 26/ 2011.09.02/JWIP.PL
Aktualizacja:2011.09.16. Godz. 14:45


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Kristina Karaliute, Litwa 2009 r.
Kristina Karaliute, Litwa 2009 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE