(Ok³adka „SdW”: Guy Mierczuk- wszechstronny sportowiec: Mr Universum w 1959r., sztangista. Jeszcze p³ywa³ i uprawia³ lekkoatletykê).
Fragment:
To nie slogan. Dzi¶ prawie wszyscy czo³owi ¶wiata zdaj± sobie dobrze sprawê, ¿e od si³y miêsni w znacznym stopniu zale¿± ich wyniki. Obecnie do æwiczeñ si³owych przywi±zuje siê du¿a wagê we wszystkich prawie, zw³aszcza w zaprawie zimowej. Kto przepracuje odpowiednio zimê, ten w lecie osi±gnie rekordowe wyniki.
Miesieñ jednak miê¶niowi nie równy. Lekkoatleta – nawet miotacz, musi mieæ inne miê¶nie ni¿ sztangista. Miêsnie biegacza, miotacza, skoczka podobnie zreszt± jak pi³karza, piê¶ciarza czy tenisisty musz± byæ „szybkie”. Nie mog± byæ przykórczone. Dlatego te¿ wszystkie æwiczenia si³owe a czasie zaprawy trzeba wykonywaæ szybko, nie „si³owo”, unikaj±c powolnego ruchu – wyciskania. Unikaæ nale¿y równie¿ zbyt wielkich ciê¿arów.
Gdyby kto¶ mia³ jeszcze w±tpliwo¶ci, co do warto¶ci æwiczeñ si³owych, podajemy kilka przyk³adów.
- Ju¿ w 1953 roku na Igrzyskach w Helsinkach trener Australijczyków o¶wiadczy³: „Wszyscy u nas trenuj± ciê¿arami. Landy biega z ciê¿arem wagi 40 kg na plecach”.
- Parcy Cerutii – trener rekordzisty ¶wiata Elliota – zaleca swemu pupilowi trening ciê¿arowy i bieganie w g³êbokim, sypkim piasku ( to jest te¿ intensywnym æwiczeniem si³owym o podobnym znaczeniu jak brodzenie w ¶niegu) stosowane ju¿ kiedy¶ przez Janusza Kusociñskiego i Szweda Gundara Hagga.
- Roger Bannister, który pierwszy przebieg³ milê poni¿ej 4 minut, czêsto æwiczy³ przysiady z obci±¿eniem- koleg±, który siada³ mu na barki.
- Wilbur Thomson – zwyciêzca w pchniêciu kul± na Igrzyskach londyñskich (w 1948 r.) zapytany przez jednego z miotaczy:, „Dlaczego nie mogê pchn±æ kuli tak daleko jak TY, choæ jestem silny? Udzieli³ mu takiej odpowiedzi” „A Podci±gniesz siê na dr±¿ku 5 razy w zwisie na jednej rêce?”
- Frank Sedgman – jeden z najlepszych tenisistów ¶wiata –o¶wiadczy³: „Tylko dziêki æwiczeniom si³owym doszed³em do wielkich wyników. W 13 roku ¿ycia by³em s³abowitym ch³opcem. Namówiono mnie do æwiczeñ ciê¿arkami i otrzyma³em dobr± p[odbudowê do gry w tenisa”.
TO WCALE NIE NOWO¶æ…
Æwiczenia si³owe wcale nie s± nowo¶ci± w sporcie. Stosowano je, choæ nie¶mia³o przesz³o pól wieku temu. Zapalonym ich wyznawc± by³ mistrz ¶wiata w boksie John Sullivan ( zawodowy mistrz ¶wiata wszechwag w latach 1882 – 1892), zwany „The Boston strong boy”. Pierwszy mistrz olimpijski w biegu przez p³otki (1896 r.) Thomas Curtis, by³ … ciê¿arowcem.
W Polsce – w 1935 r. (25 lat temu) propagowa³em i prowadzi³em æwiczenia si³owe treningu lekkoatlety, z dobrymi wynikami, mimo sprzeciwu ówczesnych dzia³aczy starszego pokolenia. Do 1947 roku panowa³ u nas pogl±d, ¿e æwiczenia si³owe s± szkodliwe. Nie ³atwo by³o go prze³amaæ. Na szczê¶cie to ju¿ nale¿y do przesz³o¶ci. Dziêki æwiczeniom si³owym, lekkoatleci, maj± dzi¶ nie tylko znacznie piêkniejsze sylwetki, ale i lepsza wyniki! Wyniki, przy których zupe³nie bledn± rezultaty sprzed kilkunastu, ba! – Nawet kilku lat…
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1960 r.
Rej.404/Pionierzy -26/ 2011.09.02/JWIP.PL
Aktualizacja:2011.09.21. Godz.09:39
|