Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10039149
osób.
Oni s± z nami:
Dr±¿ek - podci±gamy siê wysoko. Aut. Stanis³aw Zakrzewski
Dla naturalnych kulturystów


(Na zdjêciu Marian Glinka (20 l.), fot. Jerzy Jankiewicz)

Dr±¿ek - choæby najprymitywniejszy - stanowi skarbnicê æwiczeñ na rozwiniêcie „góry”. Zw³aszcza dla tych, którzy nie maj± sztangi ani sztangielek lub mog± po¶wiêciæ wiele czasu na trening. Najlepsi i najbardziej zaawansowani, posiadaj±cy do swej dyspozycji najlepszy sprzêt, wynios± z æwiczeñ na dr±¿ku wiele po¿ytku.

Szereg podstawowych æwiczeñ, jak wymyk (ewentualnie z pomoc± wspó³æwicz±cego), wznosy nóg, podci±ganie siê obur±cz podchwytem i nachwytem ( z podkurczonymi nogami) mo¿na æwiczyæ nawet w domu na dr±¿ku zamocowanym w futrynie drzwi. Wielu z nas rozpoczyna³o w dzieciñstwie od takich w³a¶nie æwiczeñ.

Mo¿na równie¿ wykorzystaæ dr±¿ki do trzepania dywanów, jakie¶ belki dosiê¿ne, a nawet ga³êzie drzew (oczywi¶cie dostatecznie silne). Dla chc±cego nic trudnego. Dr±¿ek mo¿na zainstalowaæ równie¿ w ogródku, gara¿u, a nawet piwnicy.


Dzi¶ kilka s³ów o æwiczeniach w podci±ganiu. Mo¿na siê podci±gn±æ w najrozmaitszy sposób - za ka¿dym razem inaczej wp³ywaj±c na rozwój miê¶ni grzbietu i obrêczy barkowej. Gdy do niektórych æwiczeñ dodamy wznosy lub wymachy nóg, rozwijaæ bêdziemy równie¿ miêsnie Brzucha. A zatem podci±gamy siê:
a) w w±skim, ¶rednim, szerokim i bardzo szerokim uchwycie, stosuj±c podchwyt lub nachwyt,
b) na splecionych na dr±¿ku d³oniach,
c) uchwytem mieszanym: jedna rêka podchwyt, druga nachwyt,
d) w zwisie jednor±cz,
e) przenoszenie ( w zwisie) ciê¿ar cia³a z jednej rêki na drug±,

Podci±gaæ siê nale¿y jak najwy¿ej ze swobodnego zwisu (ze zwieszenia). Ruch powinien byæ do¶æ szybki, ale kontrolowany i wykonany z rozwag±. Nacisk nale¿y k³a¶æ na:
a) podci±ganie siê w jak najszerszym uchwycie;
b) wychylenie – od czasu do czasu - g³owa w przód (normalnie g³owa swobodnie wyci±gniêta w górê powinna siê znajdowaæ w przed³u¿eniu tu³owia), tak by po podci±gniêciu siê, g³owa przesz³a przed dr±¿kiem ( jest to b. trudne, ale wspania³e æwiczenie);
c) odchylanie g³owy do ty³u ( w czasie podci±gania siê; æwiczenie to wp³ywa korzystnie na rozwój klatki piersiowej i ma du¿± warto¶æ korektywn±.

Zaawansowani, gdy wykonuj± te æwiczenia z ³atwo¶ci± klika razy pod rz±d, mog± przej¶æ do æwiczeñ z obci±¿eniem. Biodra przepasuje siê specjaln± opask±, z przywi±zanym do niej odpowiednim ciê¿arkiem.

Pamiêtaæ nale¿y o tym, by w czasie æwiczeñ nigdy nie wstrzymywaæ na d³u¿szy czas oddechu. Po ka¿dym wiêkszym wysi³ku nale¿y unormowaæ oddech, wykonywaæ kilka æwiczeñ rozlu¼niaj±cych ( np. potrz±sanie).

Ukoronowaniem æwiczeñ w podci±ganiu jest podci±ganie siê na jednaj rêce. U nas w kraju coraz czê¶ciej spotkaæ mo¿na kulturystów wykonuj±cych to trudne i efektowne æwiczenie.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1963 r. wybra³: Ignacy 9 pa¼dziernika 2009 r.

JWIP.PL Na dr±¿ku podci±gaj± siê m³odzi i dziadkowie, nawet 60 - latkowie, którzy zachowali sprawno¶æ dziêki regularnemu treningowi Wszyscy odczuwaj± zbawienny wp³yw na krêgos³up wyci±gaj±c siê na dr±¿ku.
W latach 60, tak jak poda³ red. Zakrzewski, w si³owniach spotyka³o siê osoby, które podci±ga³y siê na jednej rêce. Dzi¶ taki sposób podci±gania ju¿ nie mo¿na odnie¶æ do æwicz±cych w si³owniach. Widocznie dla nich zbyt trudny.
A kto s³ysza³, aby na dr±¿ku æwiczono warto¶ciowe przenoszenie ( w zwisie) ciê¿aru cia³a z jednej rêki na drug±?
Cztery fotki ilustruj±ce ww. artyku³ pokazujemy na Forum w temacie „;ALBUM ÆWICZEN”.
(J.W. 19 wrze¶nia 2011r.)

Rej.417/Porady -57/2011.09.21/JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.09.28. Godz.18:32


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Eugeniusz Wojciechowski, 1995 r.
Eugeniusz Wojciechowski, 1995 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE