Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9529577
osób.
Oni są z nami:
Pamiętaj o ABC kulturystyki. Aut. Ignacy Poniatowa
PRZYPOMINAM

Tysiące młodych ludzi próbuje uprawiać kulturystykę. Nie zawsze wiedzą, jak należy ćwiczyć, jakim obciążeniem, kiedy, ile razy w tygodniu, aby było to dla nich z pożytkiem przede wszystkim dla zdrowia.

Henryk Jasiak (1936 – 2008), absolwent AWF, instruktor i dziennikarz był niedoścignionym mistrzem w udzielaniu pomocy młodym adeptom kulturystyki. Na łamach sportowych czasopism, w tym „Sportu dla Wszystkich” Stanisława Zakrzewskiego, przez ponad 30 lat służył radą, propagując nie tylko rozwój mięśni. Zwracał uwagę na konieczność doskonalenia ogólnej sprawności fizycznej oraz poprzez trening zwiększania odporności psychicznej. Starał się zrozumieć młodych, którzy chcą być ładnie zbudowani, dobrze umięśnieni, silni i sprawni.
I do nich skierował swój artykuł pt. „Kulturystyczne ABC”, z którego przypominamy fragment:

„Pamiętaj, że...
Systematyczny trening kulturystyczny może dawać wiele różnorakich korzyści: lepsze ogólne zdrowie i sprawność fizyczną, dobre samopoczucie i pewność siebie, siłę, sylwetkę oraz znakomity relaks po pracy czy nauce. To wszystko można osiągnąć ćwicząc systematycznie i kierując się pewnymi zasadami fizjologicznymi i metodycznymi. Organizm trzeba w pierwszym rzędzie zaadoptować do wysiłku siłowego, a czynić to należy stopniowo. Dlatego tez obciążenia treningowe muszą rosnąc stopniowo, w miarę wytrenowania organizmu…

W treningu siłowym nie można przeskoczyć pewnych etapów rozwoju, gdyż prowadzi to do przetrenowania organizmu, wpływa hamująco na wyniki.
Pożądana jest przede wszystkim systematyczność i cierpliwość w realizacji nakreślonego programu i celu.
Początkującym nie wolno ślepo naśladować zaawansowanych kulturystów, wykonywać tych samych ćwiczeń, próbować stosować tych samych obciążeń, gdyż za nimi stoi kilkuletnia praca treningowa. Każdy ćwiczący musi dostosować program treningowy i obciążenia do własnych możliwości fizycznych, warunków bytowych, wreszcie psychiki. Tylko takie podejście do ćwiczeń kulturystycznych daje pełną satysfakcję fizyczną i psychiczną, a trening czyni przyjemnością. (...)
Z uprawianiem kulturystyki wiąże się też znajomość podstawowych elementów anatomii, dietetyki, zasad treningu siłowego”.
Henryk Jasiak podaje początkującym inne ważne informacje z zakresu: anatomii, metodyki treningu, ćwiczeń uzupełniających itd.
Autor: Ignacy Poniatowa Grudzień 2008
Rej. 421/Porady - 58/2011.09.23/JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.10.07. Godz.16:46


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Flesz
Nimes (1977 r.)
Nimes (1977 r.)
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE