Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
4212395
osób.
Oni są z nami:
Dlaczego nie robimy postępów? Aut. Henryk Jasiak
Na zdjęciu Marian Juras – Mistrz Czechosłowacji w kulturystyce 1972 rok, kat. seniorów do 168 cm wzrostu.

Artykuł z 1988 roku ciągle aktualny, szczególnie dla tych ćwiczących dla zdrowia ( przyp. j.w.).

Dlaczego nie robimy postępów w rozwoju siły i masy mięśniowej mimo intensywnego treningu ? Przyczyny takiego stanu rzeczy są dość złożone. Główny problem tkwi w układzie krążenia i połączeniach mięśniowo-stawowych czyli ścięgnach.
Podczas treningu o wysokiej intensywności zaopatrzenie organizmu w energię jest zmniejszone, natomiast zwiększa się ilość produktów odpadowych w mięśniach. Jedyną drogą pozbycia się ich i lepszego zaopatrzenia w energię jest system krążenia krwi. Polega to na tym, ze zarówno energia jak i produkty odpadowe transportowane są przez krew. Jeśli układ krążenia jest słabo rozwinięty, to organizm obciążony do maksimum swoich możliwości w trakcie treningu o wysokiej intensywności po prostu - jak to się popularnie mówi - wysiada. Później trzeba dłuższego czasu, aby zrównoważyć dopływ energii i odpływ produktów odpadowych, a to znacznie wydłuża okres odnowy organizmu. Przy treningu z dużymi obciążeniami mięśnie i ścięgna są napięte do maksimum swoich możliwości i podatne tym samym na występowanie mikrourazów i kontuzji. To również przedłuża okres odnowy lub wyłącza na pewien czas z treningu.


Tylko układ krążenia może przenosić i rozdzielać środki żywieniowe do mięśni i usuwać z nich produkty odpadowe. Bez dobrze rozwiniętego układu krążenia krwi nikt nie jest w stanie sprostać wymogom treningu, z dużymi obciążeniami przez dłuższy czas. Efektem może być tylko brak postępów i kontuzje.

Aby uniknąć takiej sytuacji, trzeba przygotować organizm do znoszenia intensywnych wysiłków. Jeśli ktoś ma wydajny układ krążenia np. w wyniku wcześniejszego uprawiania sportów o charakterze wytrzymałościowym to jego organizm sprosta ciężkiemu treningowi siłowemu. Ale większość ćwiczących na sylwetkę w Polsce trenuje, niestety, dość jednostronnie. Tzw. szanujący się kulturysta, wpatrzony w swoje bicepsy, unika jak ognia uprawiania sportów uzupełniających, takich jak np. marsze i biegi, jazdę na rowerze, pływanie, gry sportowe. A więc wszystkich tych form ruchu, które wszechstronnie rozwijają układ sercowo-naczyniowy.

Można to naprawić ćwicząc w pewnych okresach z małymi ciężarami i wykonując dużą liczbę powtórzeń w seriach. Wiadomo bowiem, że przy wykonywaniu wielu powtórzeń rozwijają się dodatkowe kapilary (małe naczynka krwionośne) i tym, samym układ krążenia staje się bardziej wydajny. Większa liczba naczyń krwionośnych w mięśniach pozwala na zwiększenie wymiany energii i produktów odpadowych przez układ krążenia, a tym samym skrócenie czasu odnowy organizmu po intensywnym treningu. Poza tym ćwiczenia z małymi ciężarami pozwalają na wzmocnienie ścięgien.

Jak podnieść wydajność układu krążenia krwi przez trening z małymi obciążeniami?
• Dużą liczbę powtórzeń w seriach należy wykonywać przez 1-2 miesią¬ce w roku w zależności od stanu wydolności układu krążenia krwi.
• Trening z dużą liczbą powtórzeń stosować jedynie w I części cyklu szkoleniowego, a więc w fazie przygotowawczej, kiedy ćwiczy się na masę i siłę, aby zaadaptować organizm do dużych obciążeń.
• Serie z dużą liczbą powtórzeń można stosować albo w ramach ogólnej rozgrzewki, albo też jako rozgrzewkę specjalistyczną przed ćwiczeniami podstawowych grup mięśniowych, kiedy to w grę wchodzi metoda progresji, a więc duże ciężary.

• W ogólnej rozgrzewce powinno się wykonywać 3-4 serie podstawowych ćwiczeń (np. przysiady ze sztangą na barkach, wyciskanie w leżeniu, martwy ciąg itp.), po 50-75 powtórzeń (po 1-2 serie na każde ćwiczenie).
• Przy rozgrzewce specjalistycznej na daną grupę mięśniową wykonać 1-2 serie po 35-40 powtórzeń z małym obciążeniem.
• Serie z dużą liczbą powtórzeń należy wykonywać tylko 1-2 razy w tygodniowym cyklu treningowym.

Aby organizm szybko i skutecznie regenerował się po treningu z dużymi obciążeniami (a to jest warunkiem zdobycia siły i masy mięśniowej), konieczny jest dobrze rozwinięty układ krążenia krwi. Szybka odnowa pozwala bowiem na bardziej intensywny trening, a to zawsze przynosi określone zyski w dążeniu to zbudowania atletycznej sylwetki.
Autor: Henryk Jasiak, 1988 r.
Przygotował: Mariusz Liwowski wrzesień 2008 r.
Rej.423./ Trening – 53/2011.09.28/ JWIP.PL
Ostatnia aktualizacja: 2011.10. 18. Godz.17:28.Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Przemysław Kwiatk...
Stawiałem na wsze...
Cytryna na zdrowi...
Z Antonim Kołecki...
Z Antonim Kołeck...
Flesz
Kowno, 1970 r.
Kowno, 1970 r.
JAK TO BYŁO KIEDYŚ...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE