Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7248108
osób.
Oni są z nami:
Zwycięstwo w Bratysławie, 1965 r. Autor: Henryk Jasiak

Na zdjęciu: Milan Oksa z Bratysławy. Wzrost 179 cm, waga 83 kg, biceps 43 cm, kl.piers. 126 cm, talia 78 cm, udo 61 cm, łydka 41 cm, kark 43 cm. Fot. z "Rocenka kulturizmu 67".

W dniach 3 i 4 grudnia 1965 roku odbyły się w Bratysławie (CSRS) II doroczne zawody w wieloboju kulturystycznym o nagrodę studenckiego klubu „Mlada Garda”. W Zawodach tych, na zaproszenie gospodarzy, uczestniczyli kulturyści warszawskiej „Syrenki” – Mieczysław Krydziński i Jan Włodarek ( ich trenerem był autor tego reportażu – Henryk Jasiak –red.).

Wielobój obejmował następujące konkurencje: wyciskanie w leżeniu, wznosy przedramion przy scianie ( na biceps), Przysiady ze sztangą na klatce piersiowej, ocenę podstawy i pozowania. Walczono w w dwóch kategoriach wzrostu: Juniorzy do 173 cm i powyżej, seniorzy do 175 cm i powyżej. Do zawodów stanęło 40 najlepszych kulturystów Bratysławy i Koszyc.

Zarówno Włodarek jak i Krydziński wywalczyli pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Uzyskali oni najlepsze wyniki w próbach siłowych i ocenie postawy. Krydziński otrzymał za podstawę aż 65,6pkt. na 70 pkt. Możliwych i wyprzedził następnego zawodnika o 10 pkt. Włodarek w próbach siłowych uzyskał : 160 kg w wyciskaniu, 152,5 kg w przysadzie szt. z przodu i 65 kg w ćwiczeniu na biceps, a Krydziński w tych samych konkurencjach 150 -95 – 62,5 kg.


Mieczysław Krydziński zwyciężył nie tylko w swojej kategorii wzrostu, ale zdobył również tytuł najlepszego juniora zawodów wynikiem 123,96 pkt. Drugi był Olivier Bank z Koszyc, a trzeci - Milan Oksa z Bratysławy.
Jan Włodarek zwyciężyl w kategorii powyżej 175 cm wzrostu przed doskonałym zawodnikiem Bratysławy, Ivanem Urickiem. Absolutnym mistrzem wśród seniorów został znany nam z występu w Sopocie 65 Juraj Pipasik (zwyciężca kat do 175 cm- red.). – wynikiem 134,68 pkt. Wyprzedził on Włodarka ( o 3,17 pkt.) i Uriczka.

Zawody zorganizowano bardzo sprawnie w pięknej Sali olbrzymiego domu studenckiego „Mlada Garda” (Akademik Politechniki Bratuysławskiej, w którym mieszka 2300 studentów). Poprzedziła je bardzo dobra propaganda. W prasie ukazały się zdjęcia naszych kulturystów, a w czasie zawodów ciekawsze fragmenty nakręcili operatorzy Telewizji, dla których Krydziński wykonał specjalne pozowanie. Najlepszy nas junior wywołał w Bratysławie istną furorę, a licznie zgromadzona publiczność (ok. 600 osób) nie chciała go niemal wypuścić ze sceny.

Na terenie Czechosłowacji kulturystyka rozwija się głównie w Słowacji. Najsilniejsze ośrodki istnieją w Bratysławie i Koszycach. W ośrodkach tych trenuje wielu bardzo dobrych kulturystów ( np. Pipasik, Uriczek, Oksa). Mogą oni już w krótkim czasie być bardzo groźni dla naszych najlepszych. Trzeba jednak przyznać, że nie mają takich warunków do treningu, jak nasi zawodnicy. Przede wszystkim brak im dużych ośrodków i trenerów, a zawodnicy ćwiczą głównie na podstawie literatury zagranicznej (przede wszystkim „Sportu dla Wszystkich” i niemal wszystkie przyrządy wykonują sami. (Ówcześnego „Sportu dla Wszystkich” nie należy łączyć z obecnie wydawanym miesięcznikiem dla kulturystów, którego część tytułu jest identyczna do nazwy dwutygodnika z lat 60. – red.).

Ostatnio ukazała się w Bratysławie ksiązka pt. „Kulturizmus” opracowana przez kilku czołowych trenerów i działaczy kulturystyki ( Bacinski, Milos, Jabloński, Juraj Visny). Inzynier Visny, który bardzo podobał się naszej publiczności w Sopocie, gra obecnie główną rolę w filmie parodii „Kto zabił Jesse”.

Miarą wrażenia, jakie wywołali nasi kulturyści, może być zaproszenie 4 naszych zawodników na zawody o nagrodę miesięcznika „Trener i cvititel, w kwietniu 1966 roku.
Autor: Henryk Jasiak (1936 – 2008). Tyt. oryginalny: "Sukces kulturystów "Syrenki" w Bratysławie", żródło:"SdW".
Rej.434/ Historia- 28./ 21.10.21/JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.10.30. Godz.15:27Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Omsk,1968 r.
Omsk,1968 r.
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE