Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044364
osób.
Oni s± z nami:
Nie wszystko z³oto co siê ¶wieci. Autor: Dariusz Pacak

(Fragment rysunku z plakatu filmu „ Conan”)

Rzeczy godne wyboru s± to rzeczy, które maj± warto¶æ, np. w dziedzinie duchowej odwaga, zrêczno¶æ, wykszta³cenie i tym podobne, a w dziedzinie cielesnej - ¿ycie, zdrowie, si³a, dobra kondycja fizyczna, piêkno.
Diogenes Laertios, VII,106-17


Wspó³czesny rozwój cywilizacyjny zawiera w sobie pierwiastek pêdu. Gonitwa ta jest wywo³ywana nie tylko pragnieniem poznania, ogarniania nieznanego- innymi s³owy: chêci± zdobywania gwiazd. Ma w sobie co¶ z pragnienia zdobycia i posi±dniêcia-czyli wyzwala w nas chêæ dominacji, panowania. Jednak obojêtnie jakie filozofie przytoczyliby¶my, nadrzêdnym motorem cywilizacji technicznej pozostaje chêæ zysku. Dla jej zaspokajania niezbêdne jest istnienie tzw. warstwy konsumpcyjnej. Od tej zale¿no¶ci nie jest wolna ¿adna dziedzina naszego funkcjonowania. Mechanizmom wspó³czesnego rozwoju podlega tak¿e sport masowy. Jedn± z jego dziedzin jest dzisiaj równie¿ kulturystyka.

Równie¿ i jej formy treningu ulegaj± unowocze¶nianiu. Dzieje siê to za spraw± ¶wiadomego odchodzenia od tradycyjnych metod, w celu jej ,,uatrakcyjniania”. Zreszt± proces odchodzenia od ¼róde³, ³atwy jest do zaobserwowania w niemal ka¿dej dziedzinie ¿ycia. Czy mo¿na jednak ,,w imiê rozwoju” zupe³nie usun±æ sobie ziemiê spod w³asnych stóp?


Choæby podstawowy sprzêt kulturystyczny odchodzi dzi¶ na daleki plan. Odwa¿niki zaniknê³y ju¿ zupe³nie. O kulistych hantlach nikt wspó³cze¶nie nie wie. Pojawia siê przewa¿aj±ca dominacja maszyn w programie treningu. Nikt ju¿ dzi¶ w treningu kulturystycznym nie stosuje metod naturalnych w terenie. Nastêpuje zupe³ne odhumanizowanie wegetatywnych funkcji cz³owieka. Jak to mo¿liwe? Odpowied¼ zawarta jest w p³aszczy¼nie znaczeniowej nazwy naszej cywilizacji.

Dominuj±cym zdaje siê byæ obecnie trend wyposa¿ania si³owni w park maszynowy. Jest to zapewne b³êdem. B³±d wystêpuje zawsze tam, gdzie ogranicza siê zdrowie. A je¶li ma to miejsce w sporcie – czyni siê ¶wiêtokradztwo! ¯e jest to ze szkod± dla istoty kulturystyki – nie potrzeba udowadniaæ. Nie mniej maszyny przyci±gaj±. Trening przy ich pomocy jest atrakcyjny. To nie to samo co ,,nudne machanie” sztang±. Dla rekreacji to w³a¶nie maszyny stanowi± przys³owiowy ,,lep na muchy”.

Tworzy siê ideologie, popierane nawet do¶wiadczeniami z zakresu medycyny... czy s± to do¶wiadczenia prawdziwe czy w±tpliwe? Dozwolone jest wszystko – mo¿na nawet postawiæ dom na kominie. Byleby tylko potencjalny klient nie by³ u¶wiadomiony. Wówczas mo¿na wmówiæ mu wszystko. I zysk finansowy staje siê gwarantowany. A wystarczy porozmawiaæ chwilê np. z polskim rehabilitantem maj±cym ukoñczone studia w AWF. Wówczas Prawda z dziedziny zakresu ruchu, stabilizacji, przeci±¿eñ stawowych, zaczyna jawiæ siê laikowi w zupe³nie innej formie, ni¼li ta, przedstawiana przez kreowan± ,,modê”. Znakomita wiêkszo¶æ maszyn nie mia³aby racji bytu. Gros odwiedzaj±cych studia fitness, æwicz±cych tylko na maszynach, przesta³ by do nich przychodziæ. Tu rodzi siê pytanie: czy napewno ka¿da rekreacja jest z po¿ytkiem dla zdrowia? Czy aby ka¿dy ruch zwany rekreacj±, obojêtnie jaki, przy u¿yciu obojêtnie jakiego sprzêtu, wykonywany obojêtnie jak, byle tylko systematycznie, w rozleg³m planie czasowym przynosi zawsze tylko dobro? Dla mnie odpowied¼ jest oczywista: czyniony bezwiednie mo¿e byæ zagro¿eniem ¿ycia, a nawet prowadziæ do ¶mierci!




Czas p³ynie i cywilizacja rozwija technologie. One powoduj± rozwój przemys³u i powstawanie nowych jego ga³êzi. Produkcja kierowana ideami marketingu znajduje konsumentów czyli nas. Wmawia nam siê, ¿e nowe jest najlepsze, genialne, ¿e stanowi absolutne odkrycie niezbêdne nie tylko dla naszej wygody ale przede wszystkim dla zdrowia. Pobudza siê nasze zmys³y ¿eruj±c na naszym braku wykszta³cenia, na naszej ³atwowierno¶ci, rosn±cym ostatnio w si³ê snobi¼mie, prostactwie, wygodnictwie prowadz±cym do lenistwa i ograniczenia umys³owego. Wytycza siê czêsto sztucznie i k³amliwie nowe horyzonty, tylko po to aby wzbogaciæ kapita³, spotêgowaæ zysk. My za¶ lgniemy do nowinek, nie chc±c ,,zostawaæ w tyle”. Tym samym jednak w³a¶nie ,,zostajemy w tyle”!

Bo kto z pokolenia dwudziestolatków zna dzi¶ smak prawdziwego mleka, surowca niezbêdnego w treningu nie tylko kulturystycznym? Tylko nieliczni, ci którzy maj± jeszcze w³asne krowy. Kto ma rozbudowan± inwencjê jak nasz mistrz Jozef Radziwi³ko , aby trenowaæ wszystkim (bo po co?) co dostêpne na codzieñ w domu i w przyrodzie? Kto zna zasady mechaniki i fizjologii ruchu, anatomii, niezbêdne w pos³ugiwaniu siê klasycznym sprzêtem kulturystycznym (skoro maszyna i tak wytycza tor oraz asekuruje)? Kto uprawia sporty uzupe³niaj±ce w terenie, skoro ju¿ i tak biega na ruchomej bie¿ni w studio, mêcz±c siê w elastycznej, niehigienicznej odzie¿y (ale przecie¿ jest ,,cool”, bo ma na niej napis modnej marki)? Kto dzi¶ pije w czasie treningu wodê ze ¼ród³a, albo wodê z miodem i z sokiem z cytryny? Przecie¿ nie jest siê idiot± – z fabryki kupuje siê wodê w plastiku, która jest zdrowa bo wzbogacona, albo nabywa sie napoje izotoniczne, specjalnie skonstuowane dla sportowców! Kto z nas wie o ¿ywej i martwej wodzie, o zwi±zkach chemicznych przenikaj±cych z opakowania PVC do ¿ywno¶ci, oraz o tym, co one tworz± w naszych organizmach po dwudziestu latach? Kto z nas wie o zagro¿eniu zdrowia p³yn±cym z chemicznych napojów? Kto z nas je wo³owinê, koñskiego tatara, ryby, grochy i kasze? Nie jeste¶my g³upi – posi³kujemy siê py³em z puszek i torebek, ró¿nego rodzaju mniej lub bardziej szkodliwym ,,koksem”. Jeste¶my przecie¿ ,,cool”, jeste¶my ,,do przodu”, nad±¿±my za ¶wiatem... jeste¶my idiotami, bo zabijamy siê w³asnorêcznie, p³ac±c jeszcze za to koncernom.

Manipulowani, m³odzi ludzie, nieznaj±cy prawdy i sedna ¿ycia stanowi± cudowny materia³ do wyzysku! Zobaczcie, nie tak dawno by³y na ogó³ dostêpne ró¿ne wêdliny, a ka¿da mia³a inny smak. Dzi¶ prawdziwe miêso nazywa siê ekologiczne, a ka¿da szynka i kie³basa smakuj± tak samo. Kto z m³odego pokolenia ma wiedzieæ, ¿e to nie s± prawdziwe wyroby, je¶li nikt z jego przedstawicieli nie mia³ szczê¶cia poznaæ prawdziwego smaku, je¶li nie mia³ szczê¶cia wzrastaæ i budowaæ si³ swego organizmu na prawdziwych produktach ¿ywieniowych? Kto z nich wie jakie zastrzyki dostaj± w masarniach wyroby miêsne, w jakich ilo¶ciach i dlaczego?! Kto z nich wie, ¿e dzi¶ lemoniady typu cola, soki z kartonów, batony typu snickers stanowi± zagro¿enie ¿ycia?

Dlatego bêd±c ,,cool” i maj±c wreszcie upragniony tatua¿ , wystawiamy siê na naprawdê na linie do odstrza³u. Meta jest blisko, niestety. Oka¿e j± nam nasze przysz³e, niezbyt nawet odleg³e ¿ycie, stan naszego zdrowia. Nie jest ³atwo zdobyæ ¶wiadomo¶æ, zdobyæ wiedzê, wykszta³cenie. Na to potrzeba lat wysi³ku. I to nie jest zwykle ,,cool”. Tak wiêc bêd±c ,,do przodu” i ,,na czasie”, najczê¶ciej pozostajemy de facto g³êboko w... Bowiem Prawda ¯ycia nie le¿y w marketingu! Od nas zale¿y czy nasz trening bêdzie ,,na czasie” i ,,cool”, czy te¿ bêdzie tyczy³ siê dziedziny Prawdy.

Od nas zale¿y czy ca³e nasze ¿ycie, nasze si³y witalne, zdrowie, nasz strój moralny, wiêzi emocjonalne, bêd± naprawdê, czy tylko zgodne ,,z postêpem” – .prowadz±ce do otumanienia na wiêkszo¶ci p³aszczyzn osobniczego rozwoju i w konsekwencji do rozpadu rzeczywistego ¿ycia… Przypomnijcie mi, o czym to wspomina³ Diogenes?
Autor: Dariusz Pacak Wiedeñ, Grudzieñ 2009


Rej. 444./Ró¿ne - 57/JWIP.PL
Ostatnia aktualizacja 2011.11.08. Godz. 15:40.


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Si³ownia  i zawody SGPiS, 1973 r.
Si³ownia i zawody SGPiS, 1973 r.
STANIS£AW PTASZYÑSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE