Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10034306
osób.
Oni s± z nami:
Legia symbolem niepodleg³o¶ci, 1921 r.

(Na zdjêciu: Marsza³ek Józef Pi³sudski na mecie maszu "Szlakiem Kadrówki" w roku 1928).


Z okazji ¦wiêta Niepodleg³o¶ci, przedstawiamy artyku³ z 1939 roku pt. „Legioni¶ci na boiskach sportowych”. Jest on o odradzaniu siê sportu polskiego i roli jak± wówczas w nim spe³nia³y dru¿yny pi³ki no¿nej Legionów Polskich.

Z OR£EM BIA£YM NA PIERSIACH !

Autorem artyku³u jest dr Stanis³aw Mielech (1894 - 1962) - zawodnik, s³awnej Cracovii, gra³ przed Komendantem Józefem Pi³sudskim. By³ dzia³aczem i dziennikarzem, teoretykiem, propagatorem i organizatorem polskiej pi³ki no¿nej. Postaæ wybitna i wyj±tkowa w historii dziennikarstwa sportowego ( zob. artyku³: „90 lat temu w Budapeszcie”).

J.W., 10 listopada 2011 r.



LEGJONI¦CI NA BOISKACH SPORTOWYCH. Autor: dr Stanis³aw Mielech
(Zachowano oryginaln± pisowniê)

Przedwojenna (przed 1914 rokiem - przy. jw.) m³odzie¿ mia³a dwie pasje: wojsko polskie i sport. Jedni ubierali siê w mundury strzeleckie, biegali na zbiorki i nocna æwiczenia, inni wy¿ywali siê przy pi³ce no¿nej. Gdy jednak wybuch³a wojna ( pierwsza ¶wiatowa - przyp. jw.) i jedni i drudzy znale¼li siê w Legjonach. Nie mog³o zreszt± byæ inaczej, boæ i jedni i drudzy byli wychowankami tych samych szkó³ i pochodzili z tych samych patriotycznie czuj±cych ¶rodowisk. Ta swego rodzaju przemiana energii sportowej na militarn± przysz³a ka¿demu sportowcowi ³atwo. Sportowcy maszerowali, s³uchali, kopali okopy nie gorzej od tych, którzy przed wojn± w szeregach strzeleckich do tego siê zaprawiali. Gdy jednak nuda walk okopowych da³a siê we znaki, gdy dla zabicia czasu dowódcy zaczêli stosowaæ musztrê formaln±, ¿y³ka sportowa od¿y³a.

Z czasem dosz³o do tego, ¿e ka¿dy pu³k, ka¿da samodzielna formacja mia³a swoj± dru¿ynê pi³karsk±. Pi³ka no¿na by³a w Legjonach synonimem sportu, inne sporty w czasach legjonowych nie by³y uprawiane. Wnet sport wszed³ do programów ¶wi±t i by³ ¼ród³em rado¶ci dla uprawiaj±cych go, a mi³± rozrywk± dla widzów.

Ustosunkowanie siê dowódców do sportu by³o nader przychylne. Genera³ Wieniawa - D³ugoszewski wspomina, ¿e Marsza³ek Józef Pi³sudski bywa³ nawet sêdzi± meczów ¿o³nierskich. Bywa³ poza tym chêtnie na zawodach i pisz±cy niniejsze wspomnienia mia³ zaszczyt kilkakrotnie graæ w Jego obecno¶ci.
Marsza³ek ¦mig³y Rydz bra³ nawet czynny udzia³ w dru¿ynach pi³karskich i do dzisiaj zaszczyca mecze naszej reprezentacji pi³karskiej sw± obecno¶ci±. Wielu dostojników pañstwowych, pe³ni±cych ogni s³u¿bê w I Brygadzie ( Legionów), grywa³o w pi³kê no¿n± na froncie.


Genera³ Durski, Zieliñski i Hotler mniej interesowali siê sportem, natomiast gen. Puchalski by³ sta³ym bywalcem meczów w Legionowie.
Tam , gdzie oddzia³y sta³y d³u¿ej, tam budowano zaraz boiska. Do s³awnych z rozgrywek boisk nale¿a³ Stadion w Legjonowie, boisko 4 pu³ku piechoty pod Op³aw± i boisko kmdy III Brygady.

Boisko Legjonowie zbudowane by³o na polanie. Teren niwelowali jeñcy rosyjscy.. Bramki posiada³y „siatki”; z prêtów brzozowych, wzd³u¿ boiska sta³y ³awki dla publiczno¶ci. Mecze w Legjonowie by³y og³aszane afiszami malowaniami przez malarzy kompanii sztabowej: formacje pozamiejscowe by³y zawiadamiane telefonicznie. Mecze w Legjonowie cieszy³y siê du¿± frekwencj±.

Najs³awniejsz± dru¿yn± legjonow± by³a LEGIA. Powsta³a w Legjonowie i dlatego by³a uwa¿ana za dru¿ynê kmdy Legjonów. Tak jednak nie by³o, rekrutowa³a siê, bowiem z szeregu zawodników pu³kowych, wybitnych zawodników, którzy znali siê z boisk i z³±czyli siê w jednej dru¿ynie, aby sobie uczciwie, „bez pata³achów zagraæ”. By³ to wiêc zespó³ „zawodowców”; pi³karskich. Nic dziwnego przeto, ze Legia bi³a nie tylko wszystkie dru¿yny pu³kowe i warszawskie (Polonia dwukrotnie zremisowa³a, ale nawet w Krakowie pokona³a Cracovia , która wówczas gromi³a wszystkie kluby polskie. Prze to zwyciêstwo, Legia zdoby³a tytu³ moralny mistrza Polski w ko³ach wojennych i utrzyma³a rekord klubu niepokonanego przez ca³y czas swojego istnienia.

W szeregach Legji przewinêli siê najs³awniejsi sportowcy ówczesnych czasów: ¶p. Poznañski, Smoleñski, Kogut, Mikosz, ¶p. Wykrêt, Kowalski (Wis³a), Czermañski, Prochowski, Bilor, Kowalski (Czarni), Wójcicki i inni. Organizatorem klub ubyli ¶p. Groele i obecny dyrektor BGK dr Wasserab. ( Klub LEGIA powsta³ w kwietniu 1916 r. - red.).

Kto po Legji by³ lepszy - Zuchowaci 5. P. p., czy 4 p. p. - nie wiem. Boje toczyli, bowiem ze zmiennym szczê¶ciem. W Zuchowatych grali ¶wietni pi³karze, jak Ryszanek, Butrym - D³ugocki, Kowa³ówka, Lepiasz, Grudziñski, Stopa, za¶ w 4 p. p. wielkiej s³awy sportowej za¿ywali Klakurka, Suchodolski, Gancarz. Doznanych dru¿yn nale¿a³y równie¿ jednostki 1pp Legionów Polskich, 6 pp. Komendy III Bydy.

Gdy Legjony zosta³y wycofane z frontu i rozlokowa³y siê w Warszawie i jej okolicy, sport pi³karski znalaz³ ¶wietne warunki rozwoju. W Warszawie istnia³o kilka dru¿yn, które jednak s³abo wegetowa³y z braku szerszego zainteresowania siê sportem u publiczno¶ci. Dopiero przyjazd legionistów zmieni³ ten stan. Dru¿yny wnet nawi±za³y kontakt z AZS i Poloni±.

Pierwsi zjechali na zawody do Warszawy Zuchowaci. W obecno¶ci Marsza³ka Józefa Pi³sudzkiego pokonali oni AZS 4 : 1, a Poloniê 2 : 0. Publiczno¶ci przysz³o sporo, wiêcej mo¿e dlatego, ¿eby zobaczyæ legionistów, ni¿ dla sportu. Sport by³ jednak dobry, wiêc zacz±³ zyskiwaæ zwolenników. Po wizycie pi±taków, rozpoczê³a sw± dzia³alno¶æ LEGIA i pi³ka no¿na w Warszawie dobre zapu¶ci³a korzenie.

Czyta³em kilkakrotnie relacje o pocz±tkach sportu w Warszawie i dziwi³o mnie zapoznanie roli Legjonów w budzeniu ruchu sportowego w stolicy. A rola ta by³a bardzo du¿a; przyzwyczajenie publiczno¶ci do meczu w niedziela niedzielê, nowe metody treningowe, wy¿szy poziom techniczny, to wszystko s± trwale pozycje sportu pi³karskiego stolicy niedostrze¿one przez dotychczasowych historyków.
Prócz Warszawy, czêsto go¶ci³a dru¿yny legjonowe Cracovia w Krakowie. Z wyj±tkiem „Legji”, wszystkie dru¿yny legjonowe musia³y uznaæ wy¿szo¶æ bia³o - czerwonych.

Po tym ¶wietnym okresie sportu legjonowego, przyszed³ okres najsmutniejszy sportu w obozach Szczypiorna, Beniaminowi i innych. Tam sport mia³ na celu podtrzymania ducha, oderwanie siê od smutnej rzeczywisto¶ci i zadanie to spe³ni³.
Po powstaniu Polski legjonowi sportowcy zasilili kluby sportowe: Cracovie, Wis³ê, Pogoñ Wilno, Czarnych i inne; w Warszawie Wojskowy Klub Sportowy LEGIA nawi±za³ do tradycji Legji i przyj±³ jej nazwê.

Pierwsza dywizja legjonowa, stacjonuj±ca w Wilnie, przez szereg lat by³a krzewicielk± idei wychowania fizycznego w Polsce.
Mimo, i¿ sport legjonowy mia³ du¿e znaczenie w historii wychowania fizycznego w Polsce, brak jest publikacji o nim i rola jego jest zapomniana. Grono ludzi, którzyby mogli powiedzieæ co¶ o sporcie legjonowym zmniejsza siê z ka¿dym rokiem.

Autor: dr Stanis³aw Mielech, 31 lipca 1939 r. „Ilustrowany Kurier Sportowy. RAZ DWA TRZY”, sierpieñ 1939 rok.
Przygotowa³: Jan W³odarek, 11 listopada 2009 r.
Rej. 447 Ró¼ne -59/2011.11.10/ JWIP.PL
Ostatnia aktualizacja:2011.11.19. Godz. 14:12



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
W¶ód maszyn 2010 r.
W¶ód maszyn 2010 r.
STANIS£AW PTASZYÑSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE