Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10191142
osób.
Oni są z nami:
Witold Majchrzak - legendarny kulturysta (1917 -2009)

(Na zdjęciu: Witold Majchrzak i Jan Włodarek, Bydgoszcz, rok 1976, fot. J. Szala).

Urodził się 30 listopada 1917 roku w Berlinie.
Przez całe życie był oddany Polsce, walczył broniąc ją w kampanii wrześniowej.
Pasjonował się sportem, kochał ćwiczenia siłowe. W Bydgoszczy, już w latach 30 - tych uprawiał boks, zapasy, podnoszenie ciężarów i inne dyscypliny sportowe.
Po wyzwoleniu Polski, organizował od podstaw sport w Bydgoszczy, w tym kulturystykę, której wierny był do końca swojego życia. Udzielał się społecznie w strukturach organizacyjnych kulturystyki TKKF oraz LZS.
Darzony był wielkim szacunkiem przez tych, którzy wówczas ćwiczyli kulturystykę i propagowali w kraju.

Szkoda, ze o Jego pionierskiej pracy na rzecz kulturystyki zapomnieli w Polskim Związku Kulturystyki... Milczą również redaktorzy kolorowych magazynów dla ćwiczących, nieraz serwujących „recepty amerykańskich mutantów”.


Dobrze pamiętam ostatnie spotkanie z Witkiem w Jego domu, w Bydgoszczy. Prawie na wszystkich ścianach wysiały dyplomy, medale, proporczyki a w regale i na szafach rzędem puchary- pamiątki przypominające sukcesy sportowe Witka.
Był bardzo chory, cierpiał, ale martwił się że wyczynowa kulturystyka została sprowadzona do napinania mięśni, budowanych z pomocą środków pochodzenia farmaceutycznego.

Dziś w rocznicę Jego rodzin powtórzę to, co powiedział mi o początkach swojej przygody ze sportem oraz chłopakach, których uczył kulturystyki:

- „W bydgoskiej „Polonii” szczeniakiem byłem (koniec lat 20.), a udało mi się ćwiczyć razem z Edwardem Rinke*. Po każdym treningu wracałem do domu z posiniaczoną twarzą i mama załamywała ręce. Cóż byłem niski i nawet walcząc z dystansu miałem za krótkie ręce. Po trzech latach treningów zrezygnowałem. W klubie „RKS Amator” były treningi zapasów. Zgłosiłem się, spróbowałem. Ćwiczyliśmy nad kanałem, zawsze na świeżym powietrzu. Oprócz zapasów i podnoszenia ciężarów jeszcze biegałem, pływałem, żeglowałem. Nie gardziłem udziałem w grach zespołowych.

- Każdego roku (lata 80.) przychodziła do mnie prawie setka chłopaków, takich nietypowych mięczaków, chudych i nieporadnych, którzy dzięki ciężkiej pracy budowali bez prochów piękną, męską sylwetkę. Bo w kulturystyce chodzi, o piękno, proporcje ciała, sportową sylwetkę, a nie, przewalistą - powleczona patologiczną masą mięśniową. Gdyby ta dyscyplina, ale z zasadami polskiej szkoły kulturystyki Stanisława Zakrzewskiego, była dziś, to by była powszechnie uznawana przez społeczeństwo, a młodzież nie byłaby garbata.

O Jego przygodach na arenach sportowych - przez pół wieku - nazbierało się wiele artykułów i opowieści. W zbiorze materiałów JWIP.PL jest kilkanaście artykułów o Witoldzie - życiu i sportowych sukcesach. Są one złotymi kartami historii polskiej kulturystyki. Bez ich znajomości, w środowisku ćwiczących kulturystykę można uchodzić za intelektualnego „pakującego” muła.

Oto polecane tytuły artykułów (są w dziale; "Sylwetki"):

„Witold Majchrzak - atleta wszechstronny" Autor: Jan Włodarek „Witold Majchrzak - ostatni siłacz Rzeczpospolitej" Autor: Jan Włodarek
„Jego życiorys to gotowy scenariusz filmowy” Autor: Stanisław Karabasz
„Powalił niedźwiedzia” Autor: Paweł Kowalski
„Moje pierwsze spotkanie z Nestorem” Autor: Jan Włodarek
„Człowiek na medal” Autor: Małgorzata Wąsacz
„Witold Majchrzak – pancerniak z Artyleryjskiej” Autor Małgorzata Wąsacz.
„Wspominamy Witolda Majchrzaka" Autor:
Małgorzata Wąsacz
„Wspominamy Witolda Majchrzaka" Aut. Zespół JWIP.PL

PAMIĘTAJMY O WITOLDZIE MAJCHRZAKU NASZYM PRZYJACIELU - LEGENDZIE POLSKIEJ KULTURYSTYKI,

Jan Włodarek
, 30 listopada 2011 r.

*E.Rinke, w latach międzywojennych należał do krajowej czołówki pięściarzy (wagi muszej i koguciej). W pierwszych latach okupacji . został aresztowany przez gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Tam zmuszony przez SS-manów stoczył kilkanaście walk. Po wyzwoleniu boksował jeszcze przez kilka lat w bydgoskich klubach. Poczym został trenerem, wyszkolił znakomitych bokserów
m. in. Henryka Niedźwiedzkiego i Jerzego Adamskiego wielokrotnych mistrzów Polski i medalistów olimpijskich.
Rej.458. /Pionierzy - 31/ 2011.11.30 / JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.12.02. Godz. 22:45


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Duszniki Zdrój - Dworek Chopina
Duszniki Zdrój - Dworek Chopina
DARIUSZ PACAK PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE