
Fragment rozmowy z Józefem Lipcem, filozofem, profesorem Uniwersytetu Jagielloñskiego, prezesem Polskiej Akademii Olimpijskiej.
W.H. Zasada fair play wymaga, by wszyscy sportowcy staj±cy do rywalizacji mieli równe szanse. Czy zawodnik, który decyduje siê na stosowanie niedozwolonego dopingu, bo jest przekonany, ¿e jego rywale równie¿ tak robi±, postêpuje zgodnie z zasad± czystej gry?
Profesor: J.L. Taki sportowiec gra nie fair, niezale¿nie od tego, ¿e jego rywale te¿ graj± nie fair. Zdarzaj± siê we wspó³czesnym sporcie sytuacje, ze na zawodach zbieraj± siê sami szalbierze. Wtedy nie mamy ju¿ do czynienia z gr±, ale parad± oszustów.
Ka¿da gra opiera siê na zasadach, które musz± wykluczaæ ³ajdactwo i k³amstwo. Z faktu, ¿e inni oszukuj±, nie wynika, ¿e ja jestem usprawiedliwiony. Je¿eli w biegu na 100 metrów startuj± sami dopingowicze, to mo¿na powiedzieæ, ¿e wszyscy maj± równe szanse, ale jednocze¶nie wszyscy ³ami± prawo. Wtedy mamy do czynienia ze swoist± etyk±, która obowi±zuje w grupach przestêpczych. Gangsterzy te¿ stosuj± siê do pewnych regu³, lecz z tego faktu nie wynika, ¿e nie s± gangsterami.
W.H. Czy legalizacja ¶rodków dopinguj±cych nie by³aby dobrym rozwi±zaniem? Wtedy nikt nie musia³by oszukiwaæ?
Profesor: J.L. Przyzwolenie na stosowanie ¶rodków dopinguj±cych nie by³oby uczciwsze od sytuacji, jak± mamy obecnie, czyli wspólnych zawodników „czystych” i nieuczciwych. Legalizacja dopingu by³aby przyznaniem siê do totalnej pora¿ki. Konsekwencje takich decyzji by³yby nieobliczalne, i nie mówiê tu tylko o zdrowiu sportowców. O legalizacji dopingu najczê¶ciej mówi siê w sensie przyzwolenia na jego stosowanie, pomijaj±c bardzo wa¿ny aspekt sprawy, o fundamentalnym dla sportu znaczeniu. Zasada fair play nie jest zasad± ¶ci¶le prawn±, lecz etyczn±. Mo¿na powiedzieæ, ¿e stanowi kwestiê smaku obyczajowego. Zwyciêstwo nie mo¿e byæ uzyskane w sposób nieuczciwy. To po prostu nie wypada. Sport jest po to, ¿eby oczyszczaæ obyczaje. Enklawa stadionu zosta³a wy³±czona z normalnego ¿ycia po to, ¿eby ludzie sprawdzali, czy mog± byæ lepsi ni¿ poza stadionem. Po to wymy¶lono sport.
Rozmawia³ Wojciech Harpula
(Wiêcej w artykule pt. „ Doping. Szybka ¶mieræ sportu”, „Rzeczpospolita” z dn. 3.03.2005 r., umieszczony w dziale "Sterydy").
Rej.468/ Sterydy – 32/ 2011.12.14/ JWIP.PL
Ostatnia aktualizacja:2011.12.17. Godz. 17:42
|