(Na zdjêciu: Ulf Bengtsson, Szwecja)
Dla "¶redników” i zaawansowanych
O æwiczeniach kszta³tuj±cych klatkê piersiow± i jej miêsnie pisali¶my nieraz (na ³amach „Sportu dla Wszystkich”- przyp. jw.). A mimo to wci±¿ nap³ywaj± list w tej sprawie. Wiele z nich dotyczy wysokiej klatki piersiowej. Ona nadaje piêkny wygl±d sylwetce i nie jest bez wp³ywu na stan zdrowia organizmu, zw³aszcza - gdy stwarzamy równocze¶nie dobre warunki pracy p³ucom, æwicz±c w terenie marszobiegi, uprawiaj±c narciarstwo lub inne sporty.
Wysoka klatka piersiowa uwarunkowana jest w du¿ej mierze rozwojem miê¶nia piersiowego wiêkszego, zw³aszcza jego czê¶ci obojczykowej. Dzi¶, z czystym sumieniem mo¿emy powiedzieæ, ze w stosunkowo krótkim czasie, nawet kilku miesiêcy, udaje siê zwiêkszyæ obwód klatki piersiowej o kilka centymetrów. Kto nie wierzy, niechaj przekona siê na samym sobie.
Pisali¶my ju¿ o tym, ¿e powa¿n± rolê w rozwoju „wysokich” miê¶ni piersiowych odgrywa wyciskanie sztangi w le¿eniu na SKO¦NEJ £AWCE. K±t 45 - 60 stopni. Powtórzyæ trzeba 3 - 4 serie po 8 -10 ruchów z takim obci±¿eniem, by je mo¿na by³o wykonaæ do¶æ swobodnie. SZEROKO¦Æ UCHWYTU SZTANGI NALE¯Y ZMIENIAÆ. I to nawet w jednej serii ruchów. Z normalnego uchwytu nale¿y przej¶æ do bardzo szerokiego, z najszerszego do normalnego (uchwyt zmieniaæ „podrzutem” sztangi o kilka centymetrów, gdy ta znajdzie siê na wyprostowanych ramionach). Bez zmian uchwytu nie dociera siê nale¿ycie do wszystkich wi±zek miê¶niowych i st±d te¿ ci, którzy ich nie stosuj±, nie rozwijaj± nale¿ycie miê¶ni.
DWA dalsze æwiczenia, obok wyciskania sztangi w le¿eniu na sko¶nej ³awce, posiadaj± olbrzymi± warto¶æ w nadawaniu klatce piersiowej gladiatorskich kszta³tów:
a) przenoszenie w bok ramion ugiêtych w ³okciach – w le¿eniu na sko¶nej ³awce,
b) jak wy¿ej – na ³awce poziomej.
W czasie wykonywania tych æwiczeñ nale¿y zmieniaæ uk³ad ³okci. W nastêpnej serii zaczynamy od wysokiego uk³adu ³okci, przechodz±c do coraz ni¿szego ich u³o¿enia.
Zmieniaæ powinni¶my równie¿ rozchylanie ramion.
Poszczególne æwiczenia wykonujemy w 3 lub 4 seriach po 8 -10 ruchów w ka¿dej. W SUMIE – BIOR¡C POD UWAGÊ WSZYSTKIE TRZY PODANE WY¯EJ ÆWICZENIA – MAMY WYKONAÆ 9 DO 12 SERII PO 8- 10 RUCHÓW. Ma³o zaawansowani niech siê zadowol± 6 - 9 seriami po 6 - 10 ruchów z takim obci±¿eniem, by po ka¿dej z nich wykonaæ kilka rozlu¼nieñ miê¶ni i unormowaæ oddech. W czasie æwiczeñ wdech wykonywaæ przy odchylaniu ramion w bok, wdech przy powrocie do pozycji wyj¶ciowej. Nie æwiczyæ na bezdechu. Jest to zbrodnia wobec w³asnego organizmu.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski (1907 -1972) „Sport dla Wszystkich” 1963 r.
Zdjêcia æwiczeñ opisane powy¿ej, zobaczyæ mo¿na w „FORUM „JWIP.PL, dzia³: ”ATLAS ÆWICZEÑ”, temat „kl. piersiowa”.
Podobne artyku³y w dziale "Porady": "Magiczna trójka", "Wysoka klatka piersiowa"
Przygotowa³: J.W., 19 listopada 2009 r.
Rej. 179/porady -65/ 2012.01.09 /JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.01.18. godz.22:59
|