Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033519
osób.
Oni s± z nami:
Wyciskanie sztangi w le¿eniu. Aut. Henryk Jasiak
Rok 1990.

Wyciskanie sztangi w le¿eniu na poziomej ³awce nale¿y niew±tpliwie do najbardziej popularnych æwiczeñ kulturystycznych, które rozwijaj± klatkê piersiow±, ramiona i barki. Jest to równie¿ jeden z bojów trójboju si³owego. Jeszcze do po³owy lat 70 wyciskanie obowi±zywa³o równie¿ w wieloboju kulturystycznym. Poniewa¿ æwiczenie te robi± praktycznie wszyscy kultury¶ci, jak równie¿ trójbojowcy, ale g³ównie pod k±tem uzyskania jak najlepszego wyniku, omówimy obszernie ten bój w zale¿no¶ci od metod treningu. Przeka¿emy przy tym uwagi i program treningowy samego Jima Casha, jednego z najlepszych atletów ¶wiata, by³ego rekordzisty w tym boju w wadze do 82,5 kg.

O powodzeniu w wyciskaniu le¿±c decyduj± trzy grupy miê¶niowe: piersiowe wielkie, tricepsy i tylne aktony miê¶ni naramiennych. Nie s± to miê¶nie zbyt wielkie, np. w porównaniu do ud czy grzbietu, tote¿ uzyskanie wysokiego wyniku w wyciskaniu wymaga d³ugiej i precyzyjnej pracy treningowej.


W wyciskaniu stosuje siê zwykle dwa chwyty gryfu: szeroki, dobry dla tych, którzy maj± d³ugie ramiona, ale wymagaj±cy decyduj±cego udzia³u miê¶ni piersiowych oraz w±ski, dla atletów o krótkich ramionach, który anga¿uje g³ównie tricepsy i tylne aktony naramiennego (maksymalny chwyt gryfu nie powinien przekraczaæ 70–75 cm).

Jim Cash podkre¶la bardzo istotn± rolê rozgrzewki przed przyst±pieniem do wyciskania na du¿ych ciê¿arach. Gdy siê jej nie robi, bardzo ³atwo nabawiæ siê kontuzji. Dlatego radzi, na podstawie w³asnych do¶wiadczeñ, aby przenie¶æ prostymi ramionami z klatki za g³owê lekka sztangê 10–20 razy, nastêpnie wykonaæ seriê (równie¿ 10–20 powtórzeñ) unoszenia ramion przodem w górê (gryf sztangi) oraz wykonaæ w pozycji stoj±cej kilkana¶cie ruchów jak przy rzucie dyskiem (trzymaj±c w rêku sztangielkê lub pier¶cieñ od sztangi). Te æwiczenia doskonale rozgrzewaj± rozci±gaj± zasadnicze miê¶nie, które pracuj± przy wyciskaniu.

Bardzo wa¿na jest równie¿ pozycja w czasie wykonywania æwiczenia. G³owa, plecy i biodra powinny ¶ci¶le przylegaæ do ³awki, oczy skierowane prosto do góry. Grzbiet mo¿na wygi±æ w lekki ³uk, ale barki i po¶ladki musz± przylegaæ do ³awki. Pozycja powinna byæ mo¿liwie najwygodniejsza. Nogi zgiête w kolanach pod k±tem ok. 90 stopni, stopy ustawione mocno na pod³odze, mo¿liwie blisko „pod siebie”. Uchwyt gryfu otwarty lub zamkniêty; ten drugi jest bardziej bezpieczny i pewny. Ruch wyciskania zaczyna siê z klatki, na której uk³adamy gryf, ³okcie skierowane s± w tym czasie na zewn±trz.

Na treningach, na których podchodzimy do du¿ych ciê¿arów, a tak¿e na zawodach nale¿y stosowaæ elastyczne opaski na nadgarstki, dla lepszego chwytu u¿ywaæ magnezji.
Zdaniem Jima Casha, wyniki w wyciskani le¿±c przychodz± do¶æ wolno, a wiêc trzeba mieæ wiele cierpliwo¶ci i uporu, aby np. przekroczyæ granicê 200 kg, pobiæ kolejny rekord ¿yciowy.

A oto program treningu si³owego wyciskania na ³awce przez okres 12 tygodni.

FAZA I – TYGODNIE 1–3
Po¶wiêca siê j± przede wszystkim dla opanowania najbardziej ekonomicznej techniki wyciskania oraz kszta³towania masy miê¶niowej. Jest to wiêc faza typowo kulturystyczna. W tym okresie wyciskanie powinno siê æwiczyæ 2 razy w tygodniu. Progresjê stosujemy w 6 seriach wg klucza 10–5–5–10–10– do oporu. To znaczy w I serii 10 powtórzeñ, w nastêpnych po 5, znów 2 razy po 10 i ostatnia seria do oporu czyli z maksymalna mo¿liw± liczb± powtórzeñ. Ciê¿ar nale¿y stopniowo podwy¿szaæ w ka¿dej serii. W tej sytuacji najtrudniej bêdzie wykonaæ IV seriê z 10 powtórzeniami, a z ciê¿arem wiêkszym ni¿ w I serii. Koncentrowaæ siê trzeba na w³a¶ciwym wykonaniu wyciskania, a szczególnie dynamicznym oderwaniu gryfa sztangi od klatki piersiowej. Uchwyt stosujemy w±ski lub szeroki – w zale¿no¶ci od budowy i przyzwyczajenia. Uchwyt najlepiej zamkniêty, g³owa, barki i biodra przy ³awie (nie odrywaæ ich w trakcie wyciskania), stopy mocno oparte o pod³ogê. Wyciskanie skutecznie izoluje i anga¿uje miê¶nie klatki piersiowej, tricepsów i naramiennych (tylne aktony), a wiêc oszukiwanie nic w takim wypadku nie daje, powoduje jedynie w³±czenie do akcji innych miê¶ni.

Po zakoñczeniu serii na ³awce nale¿y wykonaæ kilka æwiczeñ uzupe³niaj±cych, które maj± na celu wzmocnienie miê¶ni w okolicach klatki i barków. Cash poleca przede wszystkim rozpiêtki, ze sztangielkami w le¿eniu na poziomej ³awce, unoszenie ramion bokiem w górê w opadzie przodem, wyciskanie w±skim chwytem ³aman± sztang± w le¿eniu na ³awce oraz przywodzenie ramion do ¶rodka (na krzy¿) na wyci±gach bloczkowych. Warto wykonaæ równie¿ seriê uginania ramion na przeciwstawny tricepsów – biceps. Na jednym treningu stosuje siê 2–3 z tych æwiczeñ, ka¿de wykonuje siê w 3 seriach po 10 powtórzeñ.

FAZA II – TYGODNIE 4– 6
Stosuje siê progresjê ciê¿arów co 2,5 kg w 6 seriach po 10–5–5–8–8–8 powtórzeñ. Poza tym dodatkowo nastêpuj±ce æwiczenia:

• wyciskanie sztangi na sko¶nej ³awce,
• wyciskanie sztangielek w pozycji stoj±cej,
• rozpiêtki ze sztangielkami w le¿eniu na poziomej ³awce,
• pompki na porêczach przy¶ciennych z dodatkowym obci±¿eniem,
• rozci±ganie linek do wewn±trz na bloczkach w pozycji klêcz±cej.

Nale¿y wykonaæ obowi±zkowo po 1–2 æwiczenia na barki i tricepsy, ka¿de w trzech seriach po 10 powtórzeñ.

FAZA III – TYGODNIE 7–9

Progresja ciê¿arów w 6 seriach z 10–5–5–5–5–5 powtórzeniami oraz æwiczenia dodatkowe, równie¿ z progresj± obci±¿enia i mniejsz± liczb± powtórzeñ ni¿ w fazie II.

FAZA IV – TYGODNIE 10–12

W tej fazie przechodzimy w wyciskaniu le¿±c z 5 powtórzeñ na 3 powtórzenia w serii, ostatni± seriê wykonaæ z 80 proc. poprzednio u¿ywanego obci±¿enia. Wyciskaæ nale¿y tak jak na zawodach, z zatrzymaniem na klatce piersiowej, odpowiednimi przerwami. Do tego treningu dodatkowy – æwiczenia uzupe³niaj±ce po 3 serie i 3 powtórzenia. Na 2 tygodnie przed zawodami zarzucamy æwiczenia uzupe³niaj±ce za wyj±tkiem tricepsu. Stosowaæ tylko 70 proc. maksymalnego obci±¿enia, w trzech seriach do wyczerpania. Ostatni trening wyciskania to 6 serii po 10–3–2–1–1–1 powtórzeñ, który ma za zadanie przygotowaæ do maksymalnego wysi³ku na zawodach.
S±dzimy, ¿e te rady Jima Casha przydadz± siê szczególnie naszym trójboistom, którzy prezentuj± coraz lepszy poziom, a tak¿e kulturystom, pragn±cym rozwin±æ klatkê piersiow±.

I na zakoñczenie jeszcze dwie uwagi:
•zawsze nale¿y trenowaæ z najwiêksz± mo¿liw± intensywno¶ci± i krótkimi przerwami wypoczynkowymi (w I i II fazie 1 minuta, w III i IV od 2 do 3 min.); w wypadku du¿ego zmêczenia nale¿y ograniczyæ trening uzupe³niaj±cy,
•jako æwiczenia uzupe³niaj±ce stosowaæ czêsto sk³ony i wyprostny tu³owia oraz unoszenie nóg celem umocnienia miê¶ni brzucha.

Autor: Henryk Jasiak (1936 - 2008), „RF”1990. Wybra³ E…
Rej. 483/Porady -66 /2012.01.18/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.01.27, godz. 14:52

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Koszyce, 1973 r.
Koszyce, 1973 r.
STANIS£AW PTASZYÑSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE