Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454549
osób.
Oni s± z nami:
Metody treningowe na oporne miê¶nie. Aut. J.W. oraz S.Z.

Na zdjêciu: Ch. Sipes, fot. z 1958, arch.

W latach 60. na ³amach „;Sportu dla Wszystkich” Stanis³aw Zakrzewski spopularyzowa³ uderzeniowe metody treningowe na rozwój opornych miê¶ni. Do najbardziej znanych nale¿±: metoda Charlesa Sipesa ( ramiona) i Earla Maynarda (klatka piersiowa). One od ponad 50 lat bardzo skutecznie, pomagaj± w prze³amaniu stagnacji w budowaniu miê¶ni.
Obecnie nikt nie u¿ywa ich nazw, ale elementy tych metod lub ich odmiany z wymy¶lnymi nazwami teraz okre¶lane s± nowoczesnymi.


To jest zgodne z prawd±, bo one dla kolejnych pokoleñ æwicz±cych s± ci±gle nowe, a przecie¿ w kulturystyce przez te lata nast±pi³y ogromne postêpy, ale one teraz s± ³±czone przede wszystkim ze reklamowanym wspomaganiem treningów, diet± z puszek i nadmierna regeneracj± po ka¿dym treningu.
Wystarczy jednak przestudiowaæ archiwalne czasopisma dla kulturystów z lat 60 i pó¼niejszych, aby potwierdziæ, ¿e wiêksza cze¶æ programów treningowych z okresu „z³otej ery kulturystyki jest z powodzeniem stosowanych wspó³cze¶nie.

Zreszt± sami ocenie w³±czaj±c do swojego planu ni¿ej wymienione metody. Nie musicie ¶lepo i bezkrytycznie ich stosowaæ, wystarczy, ¿e dopasujecie je do w³asnego stylu uprawiania naturalnej kulturystyki, Proszê jednak uwzglêdniæ, ¿e te metody uderzeniowe wprowadzamy tylko w stanie d³u¿szego zastoju w budowaniu sylwetki. Nale¿y te¿ pamiêtaæ, ¿e one s± w³±cznie dla tych, którzy æwicz± przynajmniej 2 lata.
Zachêt± do wykonywania æwiczeñ propagowanych przez kulturystów z epoki, bezkoksowej mog± byæ wyniki, które uzyska³ m. in. Spartiata i o nich proszê przeczytaæ na naszym FORUM M£ODYCH, w temacie „Spartiata - program treningowy do dyskusji” lub prezentowanych przez inne osoby.
Jan W³odarek, 25 pa¼dziernika 2008 r.

Metoda uderzeniowa Charlesa Sipesa na rozwój opornych miê¶ni
Sipes. maj±cy bardzo oporne miê¶nie ramion kilka razy przetestowa³ na sobie tê piekielnie ciê¿k± metodê i zawsze uzyskiwa³ zadawalaj±cy wynik.
W 1960 roku bêd±c ju¿ b. zaawansowanym kulturyst± w ci±gu 6 tygodni, w których atakowa³ miê¶nie ramion w ich obwodzie zyska³ 2,5 cm, z 44,5 cm na 47 cm!
Jego metoda opiera siê na zestawie 3 par æwiczeñ, a ka¿da z nich ³±czy dwa æwiczenia ( biceps - triceps) w jedn± seriê. Po bicepsie nie ma przerwy, odpoczynek po poszczególnej parze, do 2 minut.
Ca³y zestaw powtarzany jest nie wiêcej ni¿ w 4 seriach ( ³±cznie 24 æwiczenia!). I to ju¿ oddaje jak ciê¿ka jest to metoda, dla m³odego herkulesa.
W pó¼niejszych latach na u¿ytek tych, którzy æwicz±, co najemnie 2 lata zmodyfikowano tê metodê zalecaj±c stosowaæ j± przez miesi±æ 2 razy w tygodniu. W pierwszych dniach treningu od 2 serii i zawsze w towarzystwie æwiczeñ brzucha i nóg.

A oto zestaw dla prawdziwych ludzi ¿elaza:
1a) stoj±c, sztanga, nachwyt, szer. ¶rednia, ugiêcia i wyprosty ramion. Ciê¿ar taki, aby wykonaæ nie wiêcej ni¿ 8 powtórzeñ,
1b) stoj±c sztanga nachwytem, ugiêcia i wyprosty ramion zza g³owy ( francuskie wyciskanie), 8 powt.,
2a) siedz±c na sko¶nej ³awce, sztanga podchwyt, szer. ¶rednia, ugiêcia ramion i wyprosty do oparcia gryfu o uda. Oczywi¶cie ruch - pracê zaczynamy z ugiêtych ramion. Uwaga! Diabelskie æwiczenie, dzi¶ nieznane, wiêc ma³y ciê¿ar, do 15 pow.,
2b) le¿±c sztanga, szeroko¶æ chwytu ¶red. Ugiêcia i wyprosty ramion ( triceps) do 15 powt.,
3a) jak w æwiczeniu 2a tylko ze sztangielkami naprzemianstronnie - 8 powt.,
3b) stoj±c jednor±cz francuskie wyciskanie sztangielk±, do 8 powt.

Metoda uderzeniowa Erla Maynarda – na rozwój opornych miê¶ni klatki piersiowej.
(Mo¿na powiedzieæ, ¿e to nic nowego, poszczególne æwiczenia to klasyka od ponad 60 lat i obecnie tak¿e popularna , wykonywane przez tysi±ce m³odych ludzi - przyp. JW.).
Uk³ad æwiczeñ ich powi±zanie w tzw. super serii powoduje, ¿e metoda ta jest bardzo skuteczna na oporne miêsnie klatki piersiowej.
Efekt jest du¿y, ale i praca ciê¿ka. Ni¿ej przedstawione æwiczenia wykonujemy przez 4 tygodnie i b. mocno, bo 3 razy w tygodniu, co drugi dzieñ. Zgodnie z zasad± uderzenie stosujemy po rozgrzewce. Ono sk³ada siê z 2 - superserii, po 2 æw. Odpoczynek po ka¿dej ss do 3-4 minut. Te podwójne zestawy „;przerabiamy” w 4 seriach do 10 powtórzeñ, a pocz±tek zaczynamy jednak delikatniej od 2 serii.

1. Po wyciskaniu w le¿eniu szeroki, chwyt, przechodzimy do „rozpiêtek” na p³askiej ³awce. 3-4 minuty przerwy,
2. Wyciskanie sztangi na sko¶nej ³awce, szeroki uchwyt i nastêpnie „;rozpiêtki”; na sko¶nej ³awce, przerwa, któr± w drugim tygodniu skracamy o minutê i takie tempo staramy siê utrzymaæ do koñca 4 tygodnia.

( To jeden z wielu „skutecznych ;kopów” daj±cy efekt, ale tylko wszechstronnie wytrenowanym. Jest gwarancja! - przyp. J.W.)
Autor: Stanis³aw Zakrzewski (1907 – 1972).
Rej.487/Trening- 63/2012.01.27 / JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.02.03. Godz. 10:25.


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Bogus³aw Krydziñski i Jan W³odarek (1989 r.)
Bogus³aw Krydziñski i Jan W³odarek (1989 r.)
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE