Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9515952
osób.
Oni są z nami:
Ananas zalecamy ćwiczącym siłowo. Aut. Marai Szustakowska - Chojnacka

Ananas – obok bananów -stał się naszym ulubionym owocem tropikalnym. Oprócz wartościowych substancji czynnych biologicznie, enzymów rozkładających białka, witamin, składników mineralnych dojrzałe i bogate w cukier owoce wpływają także pozytywnie na nastrój.
Ananasy zalecane są sportowcom- kulturystom, ponieważ zawierają unikalny zestaw enzymów, kwasów organicznych, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Najważniejszy enzym – bromelina, reguluje przemianę materii, pomaga strawić białko, oczyszcza przewód pokarmowy, zwiększa przyswajalność białek i zwiększa tolerancję przewodu pokarmowego. Umożliwia pełniejsze trawienie białek, które są naturalnym budulcem dla mięśni, a więc wpływają pośrednio na przyrost masy mięśniowej.


Bromelina doskonale sprawdza się w leczeniu stłuczeń i krwiaków, wspomaga gojenie się ran, procesy rekonwalescencji po urazach sportowych, zmniejsza opuchliznę na skutek intensywnego treningu lub kontuzji.
Ananas został odkryty przez Krzysztofa Kolumba na karaibskiej wyspie Gwadelupa w 1493 roku. Przyjmuje się, że pochodzi z Peru, Brazylii. Uprawiany jest na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Najlepsze odmiany rosną na Hawajach, w Puerto Rico, na Florydzie i na Kubie .
Mieszkańcy wysp karaibskich nazywali ananasy, ‘‘anana’’, co oznacza ‘’ aromat aromatów’’.
W języku angielskim nosi nazwę, pineapple, ponieważ Europejczykom przypominał skrzyżowanie szyszki sosny ( pine) i jabłka ( apple ) .
Ananas różni się od innych owoców. Jest owocem złożonym z wielu owoców jagodowych zrośniętych z mięsistą osią owocostanu. Miąższ ananasa ma barwę od białej do żółtawej. Jest soczysty i bardzo aromatyczny.
Świeży owoc jest bogaty w cenne dla naszego organizmu składniki odżywcze, a co jest istotne jest mało kaloryczny, Dojrzały owoc ma bardzo wysoką zawartość wody i cukru, prawie nie zawiera białka i tłuszczu ( miąższ ananasa zawiera 86 % wody ).
I tak np. 100 g miąższu ananasa zawiera; 0,4 g białka, 0,2 g tłuszczu, 13, 6g węglowodanów, 1 mg sodu, 220 mg potasu, 17 mg wapnia, 12 mg fosforu, 0,3 mg żelaza, 15 mg magnezu, ( jak również miedź, cynk, mangan i jod ), 42 mikrograma beta-karotenu, 0,10 mg witaminy E, 0, 090 mg witaminy B1, 0,040 mg witaminy B2 oraz 15 mg witaminy C, ok. 0, 72 % kwasów organicznych (głównie cytrynowego). Dostarcza 54 kcal energii. Ananas zawiera również estry metylowe kwasu masłowego, od ilości których zależy intensywność aromatu tego owocu.
Sok z ananasa, jak wspomniano powyżej, zawiera enzym proteolityczny bromelinę złożony z 227 aminokwasów. Bromelina, której najwięcej znajduje się w mięsistej osi kwiatostanu jest mieszaniną enzymów proteolitycznych, zbliżonych do pepsyny i papainy.
Bromelina spełnia ważną rolę w procesie usuwania toksyn z organizmu, nadaje skórze ładny wygląd, ma działanie przeciwzapalne, łagodzi bóle itp. Ponadto stwierdzono liczne jej korzystne właściwości, jak hamowanie wzrostu złośliwych komórek i guzów - zapobieganie sklejaniu się płytek krwi - wspomaganie w rozpuszczaniu skrzeplin itp.
Działanie bromeliny wspomaga witamina C, która rozpuszcza tłuszcze i zwalcza wolne rodniki oraz witamina, B, która poprawia wydolność organizmu. Bromelina pomaga w zwalczaniu przekrwienia zatok i infekcji przewodu moczowego. Ma właściwości intensyfikowania działania antybiotyków. Bromelinę stosuje się, jako środek przeciwzapalny przy leczeniu zapalenia kostnostawowego patologicznego oraz pierwotnie postępującego gośca stawowego.
Ananas z powodu wysokiej zawartości cukru jest’’ szybkim źródłem energii’’, ale dzięki zawartym substancjom balastowym nie wpływa niekorzystnie na poziom cukru we krwi. Duża zawartość potasu pobudza pracę nerek i wspomaga wydalanie nadmiaru wody z organizmu, co pozytywnie oddziałuje na ciśnienie krwi. Ponadto substancje balastowe wspomagają pracę jelit i nie dopuszczają do powstawania zaparć . Spożywanie świeżego ananasa wskazane jest przed głównym posiłkiem, gdyż działa lekko rozluźniająco i może zapobiegać zaparciom i wzdęciom.).
Obecna w ananasie witamina C we współpracy z cynkiem wspiera system immunologiczny, odpierając bakterie i wirusy. Antyoksydacyjne działanie witaminy C zapobiega powstawaniu nowotworów.
Aby utrzymywać silne kości należy pić sok ananasowy i jeść różne pokarmy bogate w mangan. Zdaniem prof. Jeanne Freeland-Graves z Uniwersytetu Teksaskiego w Austin, mangan podobnie jak bor bierze udział w metabolizmie kości. Profesor wykazała, że kobiety z osteoporozą mają około 1/3 mniej manganu niż zdrowe. Gdy podano im mangan wchłaniały go dwukrotnie więcej niż normalnie. Ananasy są pełne manganu, zwłaszcza zawarty w soku jest dobrze wchłaniany i umożliwia wchłanianie wapnia. Chroni kości, zatem zapobiega przed osteoporozą.
Ananas może również przywracać enzymatyczną aktywność słabemu układowi trawiennemu. Gdy żołądek jest osłabiony z powodu stresu czy wyczerpania nerwowego, należy zjeść ananasa lub wypić sok z niego.
Świeży ananas stosowany był w medycynie ludowej do leczenia różnych chorób; jak; katar, zapalenie stawów, zapalenie oskrzeli, niestrawność. Zalecano płukanie gardła sokiem z ananasa, jako tradycyjnym środkiem przeciwbólowym.
Sok świetnie schładza organizm a zmieszany z wodą jest idealnym napojem dla gorączkujących chorych (można go polecać wtedy, gdy chory nie ma dreszczy) .
Obecnie, sok ananasowy ma duże znaczenie w lecznictwie. Stosuje się go w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, a po zmieszaniu z wodą (w postaci sprayu) przy nieżycie nosa. Itd.
Stwierdzono , że miąższ ananasa ma właściwości wzmacniające organizm, obniża temperaturę i działa odświeżająco. Zaleca się go również przy dolegliwościach wątroby i nerek, zaburzeniach krążenia, w leczeniu niedokrwistości.
(W Indiach do dnia dzisiejszego używa się soku z liści ananasa, jako skutecznego leku likwidującego pasożyty przewodu pokarmowego).
Ananas ma zastosowanie w czasie kuracji odchudzających. które zalecane są osobom, o małej aktywności fizycznej, prowadzących siedzący tryb życia i stosującym dietę .Efekty można uzyskać spożywając ananasa na surowo. Po posiłku wskazane jest spożycie plastra surowego ananasa.
Ten tropikalny owoc, obfitujący w substancje antyrakowe, szczególnie zapobiegający nowotworom płuc zalecany jest sportowcom – kulturystom, nie tylko w budowie masy mięśniowej (w posiłku po treningu.), ale także w leczeniu urazów, łagodzeniu bólu. Bromelina zawarta w ananasie pomaga w leczeniu stawu kolanowego. Skuteczność działania bromeliny jest wynikiem współdziałania z prostaglandynami (substancje podobne do hormonów). Bromelina hamuje działanie prostaglandyn, które wywołują stan bólu i jednocześnie pobudza tworzenie się prostoglandyn przeciwzapalnych.
Ananas dostępny jest przez cały rok, zarówno w stanie świeżym, jak i w postaci przetworów ( owoce z puszki mają 60% mniej wartości niż owoce świeże ).
Przy zakupie świeżego ananasa trzeba zwracać uwagę na to, czy jest dojrzały, gdyż wtedy posiada pełen zestaw witamin. Aby to sprawdzić, trzeba go powąchać. Charakterystyczny silny zapach świadczy o dojrzałości owocu .Ananas powinien być ciężki, bez miękkich miejsc, nieobity, a wierzch z koroną powinien wydzielać słodki zapach
Ananas nie w pełni dojrzały zawiera bardzo dużo kwasów owocowych, które mogą doprowadzić do pieczenia w kącikach ust, atakować zęby itd.
Niedojrzałe ananasy działają zakwaszająco, nie powinny ich jeść osoby z owrzodzeniem żołądka lub dwunastnicy. Luty 2012
Autor: Maria Szustakowska – Chojnacka. Czł. Zespołu JWIP.PL

Źródło: Siegfried Schlett – „Czy wiesz, co jesz? - 100 najważniejszych składników codziennej diety”, David, W.Grotto, RD, LDN – „101 produktów dla zdrowia i urody”.’-, Jean Carper - „Żywność twój cudowny lek”, W. Janitz, M. Jelińska- „Owoce południowe na stole” ,- B. Jakimowicz - Klein – „Jedzenie, które leczy” - T.Lewkowicz - Mosiej „Domowe porady ziołowe - Czy wiemy, co jeść? Co pomaga a co szkodzi” - Przegląd Reder’s Digest.
Rej.491./Dietetyka - 31 /2012.02.03/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.02.08. Godz.14:19
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Flesz
Młot w górę
Młot w górę
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE