Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6099228
osób.
Oni są z nami:
W 4 m-ce zwiększył obwody bicepsów o 6 cm. Aut. Jan Włodarek

Kulturystyka naturalna

Marian Rossa najwszechstronniejszy kulturysta w historii polskiej kulturystyki, intensywnie trenując, poczynił w 1964 roku zadziwiające postępy. W ciągu czterech miesięcy obwód bicepsów zwiększył o sześć centymetrów (po rozgrzaniu miał - 47cm).
To osiągnięcie Rossy i dziś stanowi swego rodzaju niespotykany postęp, w tak krótkim okresie. Ważył wówczas zaledwie 78 kg (przy wzroście 171 cm). Tak rewelacyjny wynik uzyskał bez wspomagania obecnie modnymi środkami „do łykania z puszek”.
44 lata temu wykonywał klasyczne ćwiczenia, które obecnie czasem są pokazywane w kolorowych magazynach dla kulturystów, z określeniem „nowoczesne”!
W rzeczywistości one wiekowe i dla niektórych obecnych mistrzów kulturystyki pewnie archaiczne. Mnie to jednak nie wadzi, gdyż odpowiednio połączone są wielce skuteczne w „budowaniu” masy mięśniowej. Można przyjąć to ironicznie, ale prawdą jest, że bez „prochów i innych wspomagaczy” zbuduje się w miarę szybko masywne ramiona i nie tylko. To pewnie cios w to, co głoszą tzw. ekspercji i gorliwi wyznawcy kolorowych reklam nawołujących do faszerowania się „pigułami”.

Marian Rossa, bicepsy rozwijał tylko dwoma ćwiczeniami połączonymi w super serię. Ja to potwierdzam, ćwiczyłem razem z nim, zwiększając obwód bicepsów o 3 cm!
Wykonywał osiem superserii:
A) Wyciskanie sztangi w wąskim rozstawie ramion (ok. 40 cm) na skośnej ławce, ( kąt do. 60 stopni), 10 powtórzeń - obciążenie 80 - 100 kg.
B) W siadzie na skośnej ławce uginanie ramion ze sztangielkami, obciążenie 30-35 kg ( 4 s. jednoczenie unosił sztangielki, pozostałe serie – na przemian), po 10 powtórzeń.

Każdy ruch w czasie wykonywaniu tych ćwiczeń był bardzo dokładny, ruch opuszczający sztangielkę zwalniany.
Będąc instruktorem wbijał swoim podopiecznym do głowy, że „każde ćwiczenie skutecznie zwiększa masę mięśniową i siłę. Trzeba je tylko wykonywać precyzyjnie i w jak największym skupieniu”.

Jan Włodarek
24 maja 2009 r. W oparciu: własne spostrzeżenia i artykuły Mariana Rossy w „Sporcie dla Wszystkich”, z lat 60.
Rej. 496/Porady – 68/2012.02.13/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.02.23. Godz. 11:41.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Okazałe zawody 1961 r.
Okazałe zawody 1961 r.
Stanisław Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE