Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10136522
osób.
Oni są z nami:
Arnold radzi początkującym. Wybrał: T.

Arnold nie przypuszczał, ze kiedyś zostanie wspaniale zbudowanym kulturystą świata. Został nim, nakręcił kilkanaście popularnych na całym świecie filmów. (Był przewodniczącym Prezydenckiej Rady ds. Wychowania Fizycznego i Sportu w USA oraz gubernatorem Kalifornii - przyp. jw.).

Nie każdy młodzieniec chce zostać ‘wielkim mięśniakiem”, ale każdy może ukształtować atletyczną sylwetkę, sprawność i zyskać „końskie” zdrowie. Trzeba to jednak robić planowo, systematycznie, wytrwale i sumienie, przy stawiać sobie cele kształtujące osobowość i perspektywy przyszłego życia (szkoła, studia, praca i kariera zawodowa itp.).


Kształtowanie sylwetki można zacząć wg wskazań Arnolda Schwarzenggera. Oto one:
Wszyscy początkujący przed przystąpieniem do treningu powinni:
 Zapoznać się z istotą i celem kulturystyki, metodami jej uprawiana, atlasem anatomicznych mięśni,
 Przerobić z bardzo małymi obciążeniami wszystkie podstawowe ćwiczenia w celu opanowania ich techniki,
 Opanować rytm oddychania w czasie ćwiczeń.

Kulturystyka jest najbardziej skutecznym sposobem na poprawienie ogólnej sprawności fizycznej, siły i masy mięśniowej. Już po 6 miesiącach systematycznego treningu można o 70-100% zwiększyć siłę, a o 2-4 kg masę mięśniową. A także pozbyć się tłuszczu, poprawić proporcje ciała.
Na początek trzeba sobie wytyczyć cel. Czy chcemy wyszczupleć i zamienić tłuszcz na mięśnie, czy zdefiniować sylwetkę przez obudowanie jej mięśniami? Od tych celów uzależniony jest wybór odpowiedniego programu ćwiczeń, metody treningu i diety.

Gdzie ćwiczyć?
Można to robić w specjalistycznym ośrodku albo we własnym domu.
1. Ćwiczenia na początku wykonywać na tzw. wolnych ciężarach (sztanga, sztangielki) lub specjalnych urządzeniach wieloczynnosciowych, potrzebna jest ławka o różnych kątach ustawienia, stojaki.
2. Wybierając ośrodek będziecie mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt i wykwalifikowanego instruktora.
3. Kupując książki, wiarygodne magazyny kulturystyczne poszerzycie swoją wiedzę na temat anatomii, fizjologii, diety, metod treningu.
4. Skutecznie można również ćwiczyć we własnym domu, najlepiej w malej grupie, ale trzeba zorganizować odpowiedni sprzęt. Obowiązuje zasada: „nie ważne gdzie się ćwiczy, ale jak się ćwiczy”.

Jak ćwiczyć?
1. Należy dobrać sobie prosty, ale efektywny program ćwiczeń na wszystkie podstawowe grupy mięśniowe. Tego samego dnia wykonuje się ćwiczenia na wszystkie grupy. Przez pierwsze 3 miesiące radzimy ćwiczyć 3 razy w tygodniu w dni przemienne, co gwarantuje odnowę organizmu.
2. Na początek należy opanować technikę ćwiczeń, zdobyć tzw. wyczucie mięśniowe i koordynację ruchową.
3. Bardo ważna jest rozgrzewka przed przystąpieniem do zasadniczego treningu z ciężarami. Mogą to być ćwiczenia gimnastyczno – rozciągające, bieg w miejscu, jazda cykloergometrze.
4. Na początku nie należy żądać zbyt wielkich i szybkich zmian. To grozi przetrenowaniem, kontuzjami mięśni i stawów, opóźnieniem adaptacji organizmu do większych wysiłkow. Zwracać szczególną uwagę na sen i wypoczynek, aby zregenerować organizm do następnego treningu.
(Żródło: "Sport dla każdego", 1991)
Wybrał: T.
Rej.510./ Porady - 69/2012.03.08/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.20. Godz.09.28


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Mieczysław Krydziński, 1965 r.
Mieczysław Krydziński, 1965 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE