Arnold nie przypuszcza³, ze kiedy¶ zostanie wspaniale zbudowanym kulturyst± ¶wiata. Zosta³ nim, nakrêci³ kilkana¶cie popularnych na ca³ym ¶wiecie filmów. (By³ przewodnicz±cym Prezydenckiej Rady ds. Wychowania Fizycznego i Sportu w USA oraz gubernatorem Kalifornii - przyp. jw.).
Nie ka¿dy m³odzieniec chce zostaæ ‘wielkim miê¶niakiem”, ale ka¿dy mo¿e ukszta³towaæ atletyczn± sylwetkê, sprawno¶æ i zyskaæ „koñskie” zdrowie. Trzeba to jednak robiæ planowo, systematycznie, wytrwale i sumienie, przy stawiaæ sobie cele kszta³tuj±ce osobowo¶æ i perspektywy przysz³ego ¿ycia (szko³a, studia, praca i kariera zawodowa itp.).
Kszta³towanie sylwetki mo¿na zacz±æ wg wskazañ Arnolda Schwarzenggera. Oto one:
Wszyscy pocz±tkuj±cy przed przyst±pieniem do treningu powinni:
Zapoznaæ siê z istot± i celem kulturystyki, metodami jej uprawiana, atlasem anatomicznych miê¶ni,
Przerobiæ z bardzo ma³ymi obci±¿eniami wszystkie podstawowe æwiczenia w celu opanowania ich techniki,
Opanowaæ rytm oddychania w czasie æwiczeñ.
Kulturystyka jest najbardziej skutecznym sposobem na poprawienie ogólnej sprawno¶ci fizycznej, si³y i masy miê¶niowej. Ju¿ po 6 miesi±cach systematycznego treningu mo¿na o 70-100% zwiêkszyæ si³ê, a o 2-4 kg masê miê¶niow±. A tak¿e pozbyæ siê t³uszczu, poprawiæ proporcje cia³a.
Na pocz±tek trzeba sobie wytyczyæ cel. Czy chcemy wyszczupleæ i zamieniæ t³uszcz na miê¶nie, czy zdefiniowaæ sylwetkê przez obudowanie jej miê¶niami? Od tych celów uzale¿niony jest wybór odpowiedniego programu æwiczeñ, metody treningu i diety.
Gdzie æwiczyæ?
Mo¿na to robiæ w specjalistycznym o¶rodku albo we w³asnym domu.
1. Æwiczenia na pocz±tku wykonywaæ na tzw. wolnych ciê¿arach (sztanga, sztangielki) lub specjalnych urz±dzeniach wieloczynnosciowych, potrzebna jest ³awka o ró¿nych k±tach ustawienia, stojaki.
2. Wybieraj±c o¶rodek bêdziecie mieli do dyspozycji nowoczesny sprzêt i wykwalifikowanego instruktora.
3. Kupuj±c ksi±¿ki, wiarygodne magazyny kulturystyczne poszerzycie swoj± wiedzê na temat anatomii, fizjologii, diety, metod treningu.
4. Skutecznie mo¿na równie¿ æwiczyæ we w³asnym domu, najlepiej w malej grupie, ale trzeba zorganizowaæ odpowiedni sprzêt. Obowi±zuje zasada: „nie wa¿ne gdzie siê æwiczy, ale jak siê æwiczy”.
Jak æwiczyæ?
1. Nale¿y dobraæ sobie prosty, ale efektywny program æwiczeñ na wszystkie podstawowe grupy miê¶niowe. Tego samego dnia wykonuje siê æwiczenia na wszystkie grupy. Przez pierwsze 3 miesi±ce radzimy æwiczyæ 3 razy w tygodniu w dni przemienne, co gwarantuje odnowê organizmu.
2. Na pocz±tek nale¿y opanowaæ technikê æwiczeñ, zdobyæ tzw. wyczucie miê¶niowe i koordynacjê ruchow±.
3. Bardo wa¿na jest rozgrzewka przed przyst±pieniem do zasadniczego treningu z ciê¿arami. Mog± to byæ æwiczenia gimnastyczno – rozci±gaj±ce, bieg w miejscu, jazda cykloergometrze.
4. Na pocz±tku nie nale¿y ¿±daæ zbyt wielkich i szybkich zmian. To grozi przetrenowaniem, kontuzjami miê¶ni i stawów, opó¼nieniem adaptacji organizmu do wiêkszych wysi³kow. Zwracaæ szczególn± uwagê na sen i wypoczynek, aby zregenerowaæ organizm do nastêpnego treningu.
(¯ród³o: "Sport dla ka¿dego", 1991)
Wybra³: T.
Rej.510./ Porady - 69/2012.03.08/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.20. Godz.09.28
|