Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7928915
osób.
Oni są z nami:
Mięśnie ud - porady Henryka Szczepańskiego

Na zdjęciu : Henryk Szczepański, 1979 r., fot. Jan Rozmarynowski

JWIP.PL. Henryk Szczepański - kulturysta i instruktor z Poznania, to jeden z najlepszych zawodników w lata 1968 - 1980. w kategorii wzrostowej do 168 cm.
W mistrzowskich zawodach zadebiutował w Sopocie zajmując drugie miejsce w juniorach w swojej kategorii. W latach 1977 - 1980 cztery razy pod rząd zdobył tytuł mistrza Polski. Wygrał kilka razy rywalizacje w kilku ogólnopolskich zawodach. Triumfował w mistrzowskich turniejach na Węgrzech, Czechosłowacji, a w Niemczech bez powodzenia uczestniczył w zawodach organizowanych dla zawodowców federacji WABBA. Był mistrzem Polski w trójboju siłowym.


Henryk Szczepański przez wiele lat prowadził zajęcia w Ośrodku Kulturystycznym ZSMP „Sandow”; w Poznaniu. Był dobrym instruktorem i wychowawcą młodzieży i wielu swoich podopiecznych doprowadził do czołówki krajowej. Od połowy lat osiemdziesiątych mieszka w Niemczech, prowadzi ośrodek ćwiczeń siłowych i fitness.
Henryk chętnie dzielił się swoim doświadczeniem i znajomością metodyki treningu. W roku 1980 na łamach „RF” prowadził krótki cykl porad. Radził czytelnikom, raczej już zaawansowanym, jak ćwiczyć, aby osiągnąć zadawalające efekty.
Z tego cyklu przypominam jego artykulik na temat kształtowania mięśni nóg. Zapewniał , że ćwiczył skutecznie.
Jan Włodarek, styczeń 2007 r.

Porady Henryka Szczepańskiego
Mięśnie ud

Wielu kulturystów twierdzi się, że przysiady ze sztanga na barkach i klatce piersiowej poszerzają biodra. Stąd też wielu zaniedbuje rozwój mięśni nóg na rzecz tzw. góry. Przysiady ze sztangą są podstawowym ćwiczeniem dającym siłę, kształt mięśni ud i wytrzymałość. Powiększają zdolność do ogólnego rozwoju mięśniowego. Mając silne nogi można stosować w treningu duże obciążenia. Oczywiście, nie sugeruję, że przysiady ze sztanga są jedynymi ćwiczeniami na rozwój mięśni ud. Są jednak ćwiczeniami podstawowymi. Jak widać na przykładzie najlepszych kulturystów świata, nie posiadają oni zbyt szerokich bioder. Trzeba pamiętać, że 20 mięśni otaczających z rożnych stron biodra należy do najsilniejszych, stąd ich wielkie znaczenie dla ogólnego fizycznego rozwoju. Właśnie przy ćwiczeniu przysiadów, że sztangą na barkach lub klatce piersiowej większość z tych mięśni intensywnie pracuje.

Ćwicząc przysiady ze sztangą na piersiach kształtuje się zmysł równowagi oraz kształtuje się , mięśnie czworogłowe uda i grzbietu. Poprzez przysiady można w stosunkowo szybkim tempie zwiększyć masę mięśniową, a więc i wagę ciała.

Moje praktyczne rady dla kulturystów, chcących wzmocnić nogi, zdobyć masę mięśniową ud i odpowiednio je wykształtować sprowadzają się do tego, aby wykonywać:
- przysiady ze sztangą na barkach,
- przysiady ze sztangą trzymaną na klatce piersiowej.
Początkującym (!?) radzę w 5 - 6 seriach , wykonywać po 6 - 8 powtórzeń.
Poza tym, dla ukształtowania ud średniozaawansowanych należy jeszcze ćwiczyć mięśnie czworogłowe i dwugłowe na maszynie ramowej z małym obciążeniem, przysiady nożycowe ze sztangą, które dają definicję mięsni, wyskoki z obciążeniem, wypychanie nóg leżąc w różnych pozycjach. /1980 r./.
Autor: Henryk Szczepański

Rej.512/ Porady -70/2012.03.10/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.23. Godz.18:52


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
 Kadra instruktorów, 2011 r.
Kadra instruktorów, 2011 r.
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE