Fot: "S&F",arch.
Zbyt duża ilość testosteronu zabija szare komórki - dowodzą biochemicy z Uniwersytetu Yale.
Mężczyźni, którzy z myślą o pięknej muskularnej sylwetce przyjmują sterydy, robią sobie krzywdę. W ten sposób zmieniła się ich osobowość, tzn. staja się bardziej agresywni i przejawiają tendencje samobójcze itd.
Jednocześnie podnosi się w ich organizmie poziom testosteronu, co z kolei prowadzi do niszczących zmian w mózgu - dowiedli naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Yale. Dokładnie zaś dochodzi do samozagłady komórek nerwowych. Co ważne, wpływ testosteronu na pracę mózgu jest długotrwały. Podobne zmiany maja też miejsce u osób chorych na alzheimera.
Jak podkreśliła kierująca badaniami Barbara Ehrlich w artykule w „Journal of Biological Chemisty” testosteron szkodzi nie tylko w nadmiarze, ale i niedomiarze. Hormon ten odgrywa bowiem ważną rolę w procesie wzrostu i rozwoju komórek.(„Rzeczpospolita",28 września 2006 r.)
Autor: -i.r.,reuters
I jeszcze pytanie. Czy to prawda, że kulturyści szprycują się hormonem wzrostu?
Tak. Po raz pierwszy hormon ten trafił na czołówki gazet w 1988 r., na mistrzostwa świata w pływaniu. Później zdyskwalifikowano – złotego olimpijczyka Bena Johansona. Środek ten brali też uczestniczy Tour de France.
Dla biednych kulturystów to środek niedostępny ,chyba ze z firmy krzak , mającej układ z grabarzem, wiadomo , że mutant jakoś sobie poradzi.
Od kilku lat hormon można wykryć, badając krew. Mimo to nadal jest stosowany. Przyspiesza przyrost masy mięśniowej i zwiększa wydolność organizmu. Ale przedawkowany powoduje zniekształcenie twarzy (powiększenie szczęk, rozsunięcie zębów, wysunięcie czoła – typ Arnold, zapadnięcie oczodołów, poszerzenie nosa ), a także zmiany struktury stawów, kości i tkanek miękkich. Konsekwencją bywa też uszkodzenie innych narządów, m. in. wątroby, serca i tarczycy.
Wybr. I.P., źródło z kolorowych magazynów '
Rej.519./Sterydy - 36/2012.03.15/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.29. Godz. 09:35
|