W latach 1960 - 1980 w prasowych rubryczkach o kulturystyce w czasopismach „Sport dla Wszystkich”, „Rekreacja Fizyczna” i „Wiadomości Sportowe” sporadycznie ukazywały się informacje o działalności ośrodków kulturystycznych.
Było to źródło o działalności klubów, sekcji kulturystycznych oraz o dokonaniach osób zaangażowanych w rozwój tych placówek krzewienia kultury fizycznej. Są to i obecnie publikacje ciekawe, bowiem odnoszą się do ośrodków, które miały wysoką pozycje w tej dyscyplinie w kraju lub w regionie.
Te artykuły o początkach działalności pionierskich „siłowni”, a szczególnie, jeszcze istniejących, należy jednak „odświeżać”.
Dlatego też liczymy, że nasi użytkownicy i goście dopiszą ich nowsze dzieje. Lub przypomną i te siłownie, które zostały tylko w pamięci nielicznych.
Artykuły o tych już nie istniejących lub informacje o tych, które dalej funkcjonują chętnie zamieścimy. Można je przesyłać na adres „kontakt", jest na stronie głównej JWIP.PL.
Niżej prezentowany artykuł pochodzi z 1982 roku. Mimo obietnic Andrzeja Morzyszka nie ma kontynuacji dalszych dziejów siłowni „Wspólny Dom” w Pabianicach.
J.W.
Aktywny "Wspólny Dom"w Pabianicach (1980 r.
Od 1976 roku jednym z najbardziej aktywnych ognisk TKKF, preferujących ćwiczenia siłowe i kulturystyczne było ognisko terenowe Wspólny Dom” w Pabianicach.
W Ognisku wiodącą sekcją była kulturystyka. Ponadto prężnie rozwijały się sekcje; karate, judo, kometki i tenisa ziemnego. Ich działalność nie ograniczała się do zajęć stałych grup ćwiczebnych. Organizowano masowe imprezy, pokazy, zawody sportowe i rekreacyjne, zarówno na szczeblu wojewódzkim, ogólnokrajowym, a w przypadku kulturystyki, nawet międzynarodowym.
Od 1975 roku z inicjatywy Andrzeja Morzyszka - prezesa Ogniska, a zarazem kierownika i instruktora sekcji kulturystyki - organizowane były mistrzostwa kulturystów województwa łódzkiego, cieszące się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Pabianic. W rok później, kiedy zawody wojewódzkie przemieniły się w imprezę ogólnopolską, występujący w niej zawodnicy ogniska „Wspólny Dom”: Bogdan Reszko, Paweł Muzo, Zbigniew Brasiak - stanowili już czołówkę krajową.
W 1977 roku z inicjatywy Centralnej Komisji Kulturystyki Zarządu Głównego TKKF, której członkiem był Andrzej Morzyszek, przekształcono pabianickie zawody w międzynarodowe zawody państw socjalistycznych, centralną imprezę ZG TKKF. Władze terenowe i Zarząd Główny TKKF przekazywały potrzebne środki finansowe na organizacje zawodów, w tym na hotel, wyżywienie i nagrody dla zawodników. Po zakończeniu zawodów był organizowany wystawny pożegnalny bankiet dla zawodników i osób im towarzyszącym oraz organizatorów, które trwały do późnych godzin.
Przez cztery lata (1977- 1980) na pabianickiej arenie pokazało się ponad 150 zawodników. Występowali znakomici kulturyści, jak: Peter Tlapak - mistrz Europy z 1976 r.; Istvan Bitter - wicemistrz Europy z 1977 r. Startowli również Peter Uricek, Libor Minarik (Czechosłowacja), Peter Henzel (Niemiecka Republika Demokratyczna i Olev Annus(ZSRR) przyszli medaliści ME. i MŚ.
Wszyscy najlepsi zaproszeni na pabianicką imprezę chętnie przybywali, więc emocji sportowych nie brakowało. Nasi najlepsi kulturyści na czele z Henrykiem Szczepańskim, Januszem Wochem zjawiali się w komplecie i starali się rywalizować i z reprezentantami Czechosłowacji, NRD, Węgier i ZSRR.
Odgłosy imprez i jej wysoka ocena trafiła nawet do Bena Weidera -Prezydenta Międzynarodowej Federacji Kulturystów w Montrealu (IFBB), który w roku 1979 na zawody delegował nawet swojego przedstawiciela dr Michela Walczaka z USA. Wówczas dla naszych najbardziej aktywnych działaczy były medale Prezydenta IFBB oraz dyplomy "za zasługi w rozwoju kulturystyki".
Również władze miasta Pabianic dostrzegły wzrastającą popularność kulturystyki i przyznały kulturystom Andrzeja Morzyszka nowe pomieszczenie na siłownie, w piwnicy pod kawiarnią.
Odzwierciedleniem osiągnięć działaczy ogniska „Wspólny Dom” i ich sprawności organizacyjnej - wspieranej przez organizatorów z Piotrkowa Tryb. i Łodzi m.in.: Leopolda Dzitkowskiego, Józefa Stelmasiaka, Mirosława Głogowskiego była propozycja Centralnej Komisji Kulturystyki ZG TKKF (której przewodniczył autor tego artykuliku), zorganizowania w Pabianicach Mistrzostw Polski w Kulturystyce, w roku 1981.
Stało się inaczej, bowiem przewodniczący Centralnej Komisji Kulturystyki zrezygnował z stanowiska, a nowo powołany wybrał działaczy z Lubina, i znany kulturysta Janusz Woch, mający – ojcowskie - poparcie także Włodzimierza Wilczka prezesa ZG TKKF, zorganizował udane mistrzostwa Polski w 1980 roku. Oczywiście oficjalnych mistrzostw kulturystów z państw socjalistycznych nie było.
Autor: Jan Włodarek 1982 r.
Rej.522./Ośrodki – 16 /2012.03.20/ JWIP.PL
Aktualizacja:2012.03.31. Godz.21:10
|