Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7938204
osób.
Oni są z nami:
Aktywny "Wspólny Dom" w Pabianicach. Autor: Jan Włodarek

W latach 1960 - 1980 w prasowych rubryczkach o kulturystyce w czasopismach „Sport dla Wszystkich”, „Rekreacja Fizyczna” i „Wiadomości Sportowe” sporadycznie ukazywały się informacje o działalności ośrodków kulturystycznych.
Było to źródło o działalności klubów, sekcji kulturystycznych oraz o dokonaniach osób zaangażowanych w rozwój tych placówek krzewienia kultury fizycznej. Są to i obecnie publikacje ciekawe, bowiem odnoszą się do ośrodków, które miały wysoką pozycje w tej dyscyplinie w kraju lub w regionie.


Te artykuły o początkach działalności pionierskich „siłowni”, a szczególnie, jeszcze istniejących, należy jednak „odświeżać”.
Dlatego też liczymy, że nasi użytkownicy i goście dopiszą ich nowsze dzieje. Lub przypomną i te siłownie, które zostały tylko w pamięci nielicznych.
Artykuły o tych już nie istniejących lub informacje o tych, które dalej funkcjonują chętnie zamieścimy. Można je przesyłać na adres „kontakt", jest na stronie głównej JWIP.PL.

Niżej prezentowany artykuł pochodzi z 1982 roku. Mimo obietnic Andrzeja Morzyszka nie ma kontynuacji dalszych dziejów siłowni „Wspólny Dom” w Pabianicach.
J.W.

Aktywny "Wspólny Dom"w Pabianicach (1980 r.

Od 1976 roku jednym z najbardziej aktywnych ognisk TKKF, preferujących ćwiczenia siłowe i kulturystyczne było ognisko terenowe Wspólny Dom” w Pabianicach.
W Ognisku wiodącą sekcją była kulturystyka. Ponadto prężnie rozwijały się sekcje; karate, judo, kometki i tenisa ziemnego. Ich działalność nie ograniczała się do zajęć stałych grup ćwiczebnych. Organizowano masowe imprezy, pokazy, zawody sportowe i rekreacyjne, zarówno na szczeblu wojewódzkim, ogólnokrajowym, a w przypadku kulturystyki, nawet międzynarodowym.


Od 1975 roku z inicjatywy Andrzeja Morzyszka - prezesa Ogniska, a zarazem kierownika i instruktora sekcji kulturystyki - organizowane były mistrzostwa kulturystów województwa łódzkiego, cieszące się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Pabianic. W rok później, kiedy zawody wojewódzkie przemieniły się w imprezę ogólnopolską, występujący w niej zawodnicy ogniska „Wspólny Dom”: Bogdan Reszko, Paweł Muzo, Zbigniew Brasiak - stanowili już czołówkę krajową.

W 1977 roku z inicjatywy Centralnej Komisji Kulturystyki Zarządu Głównego TKKF, której członkiem był Andrzej Morzyszek, przekształcono pabianickie zawody w międzynarodowe zawody państw socjalistycznych, centralną imprezę ZG TKKF. Władze terenowe i Zarząd Główny TKKF przekazywały potrzebne środki finansowe na organizacje zawodów, w tym na hotel, wyżywienie i nagrody dla zawodników. Po zakończeniu zawodów był organizowany wystawny pożegnalny bankiet dla zawodników i osób im towarzyszącym oraz organizatorów, które trwały do późnych godzin.

Przez cztery lata (1977- 1980) na pabianickiej arenie pokazało się ponad 150 zawodników. Występowali znakomici kulturyści, jak: Peter Tlapak - mistrz Europy z 1976 r.; Istvan Bitter - wicemistrz Europy z 1977 r. Startowli również Peter Uricek, Libor Minarik (Czechosłowacja), Peter Henzel (Niemiecka Republika Demokratyczna i Olev Annus(ZSRR) przyszli medaliści ME. i MŚ.

Wszyscy najlepsi zaproszeni na pabianicką imprezę chętnie przybywali, więc emocji sportowych nie brakowało. Nasi najlepsi kulturyści na czele z Henrykiem Szczepańskim, Januszem Wochem zjawiali się w komplecie i starali się rywalizować i z reprezentantami Czechosłowacji, NRD, Węgier i ZSRR.

Odgłosy imprez i jej wysoka ocena trafiła nawet do Bena Weidera -Prezydenta Międzynarodowej Federacji Kulturystów w Montrealu (IFBB), który w roku 1979 na zawody delegował nawet swojego przedstawiciela dr Michela Walczaka z USA. Wówczas dla naszych najbardziej aktywnych działaczy były medale Prezydenta IFBB oraz dyplomy "za zasługi w rozwoju kulturystyki".

Również władze miasta Pabianic dostrzegły wzrastającą popularność kulturystyki i przyznały kulturystom Andrzeja Morzyszka nowe pomieszczenie na siłownie, w piwnicy pod kawiarnią.

Odzwierciedleniem osiągnięć działaczy ogniska „Wspólny Dom” i ich sprawności organizacyjnej - wspieranej przez organizatorów z Piotrkowa Tryb. i Łodzi m.in.: Leopolda Dzitkowskiego, Józefa Stelmasiaka, Mirosława Głogowskiego była propozycja Centralnej Komisji Kulturystyki ZG TKKF (której przewodniczył autor tego artykuliku), zorganizowania w Pabianicach Mistrzostw Polski w Kulturystyce, w roku 1981.
Stało się inaczej, bowiem przewodniczący Centralnej Komisji Kulturystyki zrezygnował z stanowiska, a nowo powołany wybrał działaczy z Lubina, i znany kulturysta Janusz Woch, mający – ojcowskie - poparcie także Włodzimierza Wilczka prezesa ZG TKKF, zorganizował udane mistrzostwa Polski w 1980 roku. Oczywiście oficjalnych mistrzostw kulturystów z państw socjalistycznych nie było.
Autor: Jan Włodarek 1982 r.
Rej.522./Ośrodki – 16 /2012.03.20/ JWIP.PL
Aktualizacja:2012.03.31. Godz.21:10Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Warszawskie zawody 2012 r.
Warszawskie zawody 2012 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE