Na zdjêciu: degustacja mleka, od krowy najlepsze!.Fot. z "Sportman".
Kilka dni temu postanowi³em napisaæ felieton, w którym przedstawiê pogl±dy dzisiejszej m³odzie¿y na uprawianie kulturystyki oraz stosowanie od¿ywek. Informacji na ten temat postanowi³em zasiêgn±æ w¶ród gimnazjalistów i licealistów. Poni¿ej przedstawiam wnioski jakie wyci±gn±³em z wypowiedzi osób, które pyta³em.
Najpierw zajmê siê osobami, które maj± styczno¶æ z æwiczeniami si³owymi.
Bardzo czêsto wykonuj± je osoby, uprawiaj±ce inne dyscypliny sportowe jak np. judo, boks. Jest to dla nich sposób na zdobycie wiêkszej si³y i wytrzyma³o¶ci. Zdarzaj± siê w¶ród nich tacy, którzy bior± od¿ywki, ale przewa¿nie jest to uwarunkowane jakim¶ celem, który narzuci³ trener w klubie, np. zwiêkszeniem masy w celu przej¶cia do wy¿szej kategorii wagowej. Najczê¶ciej æwiczenia te, sami polecaj± trenerzy, jako formê treningu.
Kolejn± grupê tworz± osoby æwicz±ce „dla siebie” tacy, którzy poprzez æwiczenia si³owe chc± zdobyæ si³ê, sprawno¶æ czy te¿ wyrze¼biæ swoj± sylwetkê. Zdarza siê, ¿e si³owniê ³±cz± np. z jazd± na rowerze, chodzeniem na basen itp. ogólnorozwojowymi sportami. Takie osoby przewa¿nie trafiaj± na si³owniê poprzez znajomych, a po pewnym czasie „³api± bakcyla”i zostaj±. Je¿eli chodzi o od¿ywki to w¶ród pytanych przeze mnie osób, ¿adna nie popar³a tego rodzaju wspomagania.
Do nastêpnej grupy mogê zaliczyæ tych, którzy æwicz± dla tzw. „szpanu” Jest to m³odzie¿, która chodzi na si³owniê, gdy¿ w ostatnim czasie jest to modne. W tej grupie, najczê¶ciej mo¿na siê spotkaæ z osobami, które ju¿ po jednym tygodniu æwiczeñ, chc± siê wspomóc od¿ywkami, gdy¿ jak twierdz± „chodz± na si³owniê a nie widz± efektu”. Z moich obserwacji wynika, i¿ po ok. 2-3 miesi±cach du¿a czê¶æ z tych osób rezygnuje z æwiczeñ kulturystycznych.
Na koniec przedstawiê opinie tych osób, które nie zdecydowa³y siê na ten typ sportu.
Jednym z najczê¶ciej powtarzaj±cych siê argumentów jest fakt, i¿ w¶ród wielu ludzi kr±¿y pewien stereotyp go¶cia chodz±cego na si³ownie. Przewa¿nie kojarzy siê on z „napakowanym, ³ykaj±cym co chwil± pigu³ki mê¿czyzn±”. W sumie patrz±c na niektóre gazety kulturystyczne to siê nie dziwiê. Równie¿ podobna ilo¶æ osób uwa¿a, ¿e æwiczenia kulturystyczne s± za bardzo statyczne.
Wszyscy s± jednak zgodni co do jednego. Od¿ywki nie s± potrzebne do osi±gniêcia silnej i piêknej sylwetki.
Tak w skrócie przedstawi³em pogl±dy m³odzie¿y na sport jakim jest kulturystyka. Osobi¶cie mam nadziejê, ¿e nied³ugo minie moda na si³ownie co zmniejszy liczbê osób æwicz±cych dla „szpanu”, a zostan± jedynie osoby, które solidn± i systematyczn± prac± chc± co¶ osi±gn±æ.
Autor: Emil P³atek, Styczeñ 2008 r.
Od JWIP.PL : Emil P³atek jest sumiennym uczniem klasy matematyczno-informatycznej w Liceum Ogólnokszta³c±cym w Warszawie. Od 2 lat uprawia æwiczenia si³owe dla lepszego samopoczucia i sprawno¶ci fizycznej. Ma równie¿ inne zainteresowania, np. lubi pisaæ - ma talent.
Rej.526./ Wspomaganie – 9/ 2012.03./ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.04.03. Godz. 17: 18:02
|