Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9999937
osób.
Oni są z nami:
W Święta Wielkanocy przeczytacie... Opr J.W.


W okresie świątecznym będziecie spędzać czas w gronie rodzinnym, przeważnie przy świątecznym stole, ale warto chociaż na godzinę wyjść z domu pochodzić na świeżym powietrzu. Młodzi naturalni kulturyści przed kilka następnych dni będą mieć „labę” w szkole, można więc rozpocząć już w święta sezon rowerowy lub bieganie w terenie.

Wieczorem prawie wszyscy tradycyjnie zasiądą w wygodnych fotelach, aby oglądać telewizję. I to jest również pora na JWIP.PL!

Telewizja dbając o swoje dochody często przerywa emisje interesującego filmu i „wali po oczach i uszach” reklamami. I to jest wówczas czas na JWIP.PL. Warto go wykorzystać na przeczytanie, chociaż jednego artykułu na naszej stronie. Będzie ich zresztą kilkanaście dotychczas nie prezentowanych na żadnym internetowym portalu. Od najbliższej soboty zaczynamy je wstawiać sukcesywnie.

Oto one:

- „Ćwiczę umysł i ciało”. Z dr Waldemarem Wojciechem Bednarskim rozmawia Jan Włodarek.
Pan Bednarski, to jeden z pierwszych kulturystów w Polsce. W latach 50. XX wieku oprócz kulturystyki trenował kilka dyscyplin sportowych: podnoszenie ciężarów, piłkę nożną, tenis stołowy, boks i gimnastykę przyrządową. Nestor opowiada ciekawie, o młodości, sporcie i nauce w Tomaszowie Lubelskim. Ostatnie 20 lat to już osiągnięcia naukowe i publicystyczne, Rozmówca dokonuje oceny współczesnej kulturystyki.

- „Reg Park - legenda złotej ery kulturystyki, Aut. Mariusz Pencak, z Legnicy. Czł. Zespołu JWIP.PL. „Wspaniały sportowiec oraz człowiek, mentor dla wielu pokoleń kulturystów, w tym dla przyszłego mr. O, Arnolda Schwarzeneggera. Niestety, sportowiec dzisiaj już niemal zapomniany – on oraz Steve Reeves w 40. oraz 50 latach tworzyli - w oparciu o federację NABBA - podwaliny, fundament pod to, co uznaje się dzisiaj za kulturystykę (w jej esencjonalnej, uszlachetnionej formie pozbawionej patologii). Od stycznia 1954 roku wydawał własne pismo – „Reg Park Journal”. Pomyślałem że warto przybliżyć czytelnikowi metody treningowe tego wielkiego człowieka – zainteresowanych odsyłam również do artykułu „Reg Park - Tytan z Wielkiej Brytanii”, autorstwa Mirosława . Głogowskiego oraz Jana Włodarka”.

- „Początki kariery Stanisława Zbyszko Cyganiewicza (część druga).W pierwszej części omówiliśmy pierwsze kroki najlepszego zapaśnika – atlety Polski Stanisława Zbyszko – Cyganiewicza. Dziś opisujemy dalszy ciąg jego drogi do wspaniałych zwycięstw korzystając z wydanej przez niego książki „Na ringach świata”.

- „Moda z narcyzem”, aut. Adalbert. Krytyczny atak na kulturystykę w pierwszych latach jej istnienia. „Moda na kulturystykę wśód pietnasto - i szczesnastolatków. Nawet jeśli przyjmiemy, że jest to jedynie nowy przejaw niecierpliwej młodzieńczej tęsknoty za męskością, czy raczej jej atrybutami, to i tak należy go uznać za równie niepożądany, jak zaciąganie się do mdłości papierosem w pozie znudzenia donżuana. A już jest na pewno groźniejszy niż skrobanie żyletką pozbawionego zarostu podbródka”.

- Ze wspomnień dra Waldemara Wojciecha Bednarskiego (cz.1). Zlot Grunwaldzki (1- 16 lipca 1960 r.)… „Ja, były marynarz Marynarki Wojennej obecnie student : Uniwersytetu Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie i przy tym wszechstronny sportowiec, w tym kulturysta, z woli moich ASP – kich przełożonych zostałem oboźnym. Pod swoją opieką miałem towarzystwo męsko – damskie, które zachowywało się kulturalnie, ale i swobodnie. W każdym razie, kiedy późnym wieczorem obliczałem stan „dusz” (obliczałem ilość nóg w każdym namiocie i dzieliłem przez dwa) to zawsze wypadało ich więcej, niż być powinno… Na tym obozie, zupełnie przypadkowo, spotkałem niezwykle oryginalnego, wręcz egzotycznego osobnika. Był to Murza – Murzicz, z rodu sienkiewiczowskich Lipków, a we wrześniu 1939 roku rotmistrz – dowódca szwadronu tatarskiej jazdy”.

- „Zostaniesz Herkulesem”? Autor: Henryk Jasiak . ĆWICZYSZ JUŻ 24 MIESIĘCY, NIE SPOŻYWASZ „PROCHÓW, TO PRZECZYTAJ! (przyp.- jwip). „Dążąc do maksymalnego rozwoju mięsni trzeba zwracać uwagę nie na to, ile zdoła się podnieść w danym ćwiczeniu, lecz jak to się wykona. Oczywiście, odpowiednie ciężary muszą być stosowane do wymuszenia wzrostu włókien mięśniowych, ale najważniejsza jest technika wykonywania ruchów, które decydują o maksymalnym angażowaniu i izolowaniu danej grupy mięśniowej.

- „Światopogląd komandosa”. W 1998 r., z Edwardem Misztalem rozmawia Dariusz Wilczak. „Zgłosiłem się, jako ochotnik, na komendanta posterunku na Dworcu Centralnym. To chyba jedyny przypadek w historii policji, żeby oficer w stopniu podpułkownika kierował tak małym posterunkiem zatrudniającym kilku funkcjonariuszów. W tym czasie udało się nam zredukować przestępczość na dworcu prawie do zera. Lumpy chodziły jak w zegarku albo w ogóle omijali dworzec”. Edward nim został komandosem trenował kulturystykę, był mistrzem w wyciskaniu odważników ( 17,5 i 25 kg).

- „Funkcjonalny trening izometryczny” Autor: Bob Hoffman – znakomity trener kulturystów i olimpijskiej drużyny ciężarowców USA. Długoletni redaktor i wydawca b. dobrego magazynu dla kulturystów i ciężarowców, pt. "Strength and Health”. Chyba (w 1961 roku – przyp. j.w.) tylko hula – hoop mogą się równać pod względem szybkości kariery z treningiem izometrycznym. A system ten liczy przecież dopiero dwa lata, z czego prawie ca ły rok poświęciliśmy wypróbowywaniu jego wartości, trzymając go raczej w tajemnicy, żeby nasi radzieccy rywale nie mogli nas w jego zastosowaniu ubiec”. Intrygujący tekst!

- „Z profesorem Stefanem Krajewski rozmawia Mirosław Prandota”.. (Przypomnienie wywiadu z 1998 roku). „Byłem w reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego i startowałem przeciwko Politechnice. Poza tym uprawiałem judo pod kierunkiem mistrza Europy, Stanisława Tokarskiego oraz kolarstwo. Jeździłem rowerem dookoła Polski, pojechałem nawet do Bułgarii, zamierzałem z kolegami jechać nad Bajkał, ale Rosjanie domagali się szczegółowego planu przejazdu przez ich kraj, to znaczy dni i godzin w konkretnym miejscu, co było absolutnie niemożliwe do określenia, więc nic z tego nie wyszło”.(…) Kulturystykę zacząłem ćwiczyć w sześćdziesiątym pierwszym. Miałem wtedy 20 lat i byłem na pierwszym roku ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego, a ćwiczyłem w „Syrence”, gdzie trenerem był Henryk Jasiak. Ćwiczyliśmy tam razem z Perepeczką, Krydzyńskimi ...

- „Mały Herkules. Mr Universe z 1952 roku obchodzi setne urodziny”. Opr. Ignacy Poniatowa. Hindus Monochar Aich, to najstarszy kulturysta świata pamiętający kolonialne rządy w Indii. W 1942 roku wstąpił do Royal Air Force pod brytyjskim zarządem i tam rozpoczęła się jego kariera w kulturystyce. Wkrótce zaczął zdobywać trofea na kulturystycznych zawodach. Teraz mając 100 lat w Kalkucie wykonuje ćwiczenia, ale już małymi ciężarkami.

- „Cena superbicepsów”. Autor: Jacek Żemantowski. Totalna krytyka kulturystyki w 1964 r. „W naszym kraju mamy wiele młodych ludzi o wątłej budowie. Nic zatem dziwnego, że ci, którym nic nie dały skąpe godziny wf w szkole, których nie objął wąski strumień sportu wyczynowego – chętnie garną się do kulturystyki. W łatwo dostępny sposób mogą wyprostować plecy, powiększyć obwód klatek piersiowych, „nabić” bicepsy. Ale kiedy cherlak zaczyna czuć się silny zazwyczaj zmienia swój stosunek do treningu. Mam mięśnie – muszę je pokazać. Wystaje więc godzinami przed lustrem, uparcie mierzy swoje muskuły, smaruje oliwą ciało, aby „sprzedać” to później jak najlepiej publiczności. I właśnie w ten sposób – zamiast wysportowanych, silnych ludzi – przybywają nam tysiące zakochanych w sobie pseudo-herkulesów (…). Pokazy kulturystów mają już swoją specyficzną publiczność. Dziwne, że jakoś nikogo prócz felietonistów i dziennikarzy nie żenują rozebrani do slipów mężczyźni, którzy prężą mięśnie i w najbardziej ekstrawaganckich pozycjach prezentują „wdzięki” swojego ciała”.

- „Wiosna, sport, medycyna. Autor: Wacław Droszcz. „Dla wielu amatorów ruchu wiosna jest porą wyjściową do uprawiania sportu. A że zawsze tam, gdzie mówi się o sporcie, musi wtrącić swoje trzy grosze medycyna – więc do ręczy!”

Są również inne artykuły.
Przygotował: J.W.

Rej.528/J.W.- 47/2012.03.29/JWIP.PL


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Turcja 2010
Turcja 2010
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE