Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10032190
osób.
Oni s± z nami:
Bill March - mistrz w kulturystyce i ciê¿arach. Aut. St. Zakrzewski

(Na zdjêciu: Mr Universum 1961, Wiedeñ. Od lewej : B. March, T.Kono, G. Mierczuk. Fot. z "SdW".

WICEMISTRZ ¦WIATA W KULTURYSTYCE i REKORDZISTA ¦WIATA W PODNOSZENIU CIʯARÓW, WYKONYWA£ ÆWICZENIA IZOMETRYCZNE (1961 ROK).

Bill March, wychowanek Boba Hoffmana, jest dzi¶ jednym z najpopularniejszych sportowców ¶wiata. Nie tylko dlatego, ¿e by³ drugi w konkursie o tytu³ „Mr Universum”, rozegranym w 1961 roku w Wiedniu podczas mistrzostw ¶wiata w podnoszeniu ciê¿arów i nie dlatego, ¿e jest czo³owym ciê¿arowcem ¶wiata (gro¼nym konkurentem Paliñskiego), który w grudniu ub. roku rozprawi³ siê z rekordem Stiepanowa (ZSRR) w wyciskaniu, uzyskuj±c wynik 161,5 kg (o 2 kilogramy lepiej od poprzedniego rekordu), ale ¿e jest ¿yw± reklam±, tak dzi¶ popularnych Isometric Conttaction (IC), æwiczeñ izometrycznych.


Billa Marcha zna publiczno¶æ warszawska. W kilka dni po mistrzostwach Wiedniu piêknie zbudowany Amerykanin wyst±pi³ w reprezentacji swego kraju przeciwko Polsce. March osi±gn±³ wprawdzie w trójboju stosunkowo s³aby wynik 420 kg, popisywa³ siê natomiast swoim umiê¶nieniem na pokazie kulturystycznym. Wraz z Tommym Kono wzbudzi³ ogólny podziw, wywo³uj±c w Hali Gwardii burzê oklasków. Od tego czasu Bill March poczyni³ ogromne postêpy. Na zesz³orocznych mistrzostwach ¶wiata w Budapeszcie zaskoczy³ „speców” olbrzymim skokiem formy, uzyskuj±c w trójboju 462,5 kg w wadze lekkociê¿kiej. Wynik ten zapewnia³ mu trzecie miejsce i br±zowy medal. Zdoby³ te¿ w zorganizowanym ad hoc przez grupkê dziennikarzy plebiscycie tytu³ najlepiej zbudowanego i najlepiej umiê¶nionego ciê¿arowca ¶wiata. Wspania³± form± b³ysn±³ dziêki umiejêtnie stosowanemu po³±czeniu æwiczeñ dynamicznych z izometrycznymi. Szczegó³owy plan jego treningów podamy w jednym z najbli¿szych numerów „SdW”.

PRZEZ MI£O¦Æ DO KULTURYSTYKI
Czêsto siê zdarza, ze kobiety wci±gane zostaj± do sportu przez swe sympatie. W przypadku Billa Marcha by³o inaczej. Dla sportu pozyska³a go piêkna Larry, prawdziwa „pin-up girl”, w której m³ody Bill zakocha³ siê be¿ pamiêci. Dobrze wygimnastykowana i wysportowana Larry nie móg³ siê z tym pogodziæ, ¿e jej ch³opiec wygl±da³ tak niepozornie. By³ bardzo wysoki, ale przy tym szczup³y i znacznie s³abszy od innych. Wstyd by³o pokazywaæ siê z nim na pla¿y. Energiczna dziewczyna zaprowadzi³a pewnego dnia swego Billa do Sali æwiczeñ Verna Weavera – jednego z czo³owych niegdy¶ kulturystów. Bill przyst±pi³ do æwiczeñ. Pierwszy trening tak mu przypad³ do gustu, ¿e i w ciê¿arach zakocha³ siê od pierwszego wejrzenia.

Na pierwszym sprawdzianie formy – jesieni± 1956 roku uzyska³:
- w wyciskaniu - 67,5 kg
- w rwaniu - 55kg
- w podrzucie -90 kg, wa¿±c przy tym 62 kg. Pó³roczny trening zachêci³ go do dalszej pracy. Ju¿ po roku æwiczeñ przyby³o mu 15 kg, a w trójboju uzyskiwa³:
90 kg wyciskanie
80 kg rwanie
120 kg podrzut.

William Frederic March (tak brzmi jego pe³ne nazwisko) urodzi³ siê 4 lutego 1937 roku. By³ najm³odszym z ósemki rodzeñstwa. Do czasu zapoznania siê z kulturystyk± – jak ka¿dy ch³opiec – uprawia³ ró¿ne dziedziny sportu: base-ball, koszykówkê, lekk± atletykê. W tej ostatniej odnosi³ nawet w szkole pewne sukcesy. Miêdzy innymi skaka³ wzwy¿ 175 cm, a 440y przebiega³ 53,8 sek,
Obok kulturystyki March uprawia³ z zami³owaniem p³ywanie i skoki do wody. Wolny czas spêdza³ na pla¿y, æwicz±c czêsto akrobatykê. W tym czasie nie my¶la³ wcale o starcie w podnoszeniu ciê¿arów. By³ przed wszystkim i wy³±cznie kulturyst±. Po raz pierwszy startowa³ – tak dla urozmaicenia – w 1958 roku. Zakpi³ z ciê¿arowców i od razu zdoby³ mistrzostwo okrêgu w wadze pó³ciê¿kiej wynikami:
- 107,5 kg w wyciskaniu
- 100 kg w rwaniu
- 132,5 kg w podrzucie, w sumie - 340 kg w trójboju.

Za namow± Boba Hoffmana stara³ siê odt±d ³±czyæ starty w zawodach kulturystycznych i w podnoszeniu ciê¿arów.
Wydaje siê, ¿e March ju¿ w bie¿±cym roku (1963 – przyp. jw.) odegra powa¿n± rolê w walce o mistrzostwo ¶wiata w podnoszeniu ciê¿arów w wadze lekkociê¿kiej. Do pojedynku Louis Martin – Ireneusz Paliñski w³±cza siê trzeci gro¼ny rywal – Bill March.
Opr. Stanis³aw Zakrzewski, 1963 rok

JWIP.
PL. W 1964 roku March uczestniczy³ w Olimpiadzie (Tokio), w podnoszeniu ciê¿arów w kat. lekkociê¿kiej zaj±³ IV miejsce, ulegaj±c Ireneuszowi Paliñskiemu, tylko nieznacznie wiêksz± wag± cia³a.
W 1965 r. w Teheranie wygra³ konkurs Mr Universum, w kat. wy¿szej. W nastêpnych latach by³ s³abszy, ujawniono ¿e by³ "królikiem" do¶wiadczalnym, oficjalnie wspomagaj±cym siê przez lata sterydami. Wypad³ z reprezentacji USA.
Rej. 539./Sylwetki – 46 /2012.04.13/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.04.25, godz. 07:45


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Pozowanie, 1975 r.
Pozowanie, 1975 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE