Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
5649502
osób.
Oni są z nami:
Pochwała roweru. Aut.: Amdrzej Ziemilski

Rower mogli wynaleźć starożytni Rzymianie.
W Pompeniańskim muzeum przypatrzcie się (przy okazji oczywiście) ocalonym, wydłubanym z lawy zbrojom narzędziom, sprzętom, armaturom domów. O, oni by potrafili! Umieli kuć precyzyjne kształty, odlewać w metalu i giąć setki przedmiotów. Któryś zręczniejszy wymyśliłby pojazd na dwu wysokich kołach, artysta cyzelator sporządziłby ogniwka łańcucha, wyciął zębate koła. Zamiast pneumatyków użyły plecionych rzemieni widywałem przed wojną (druga światowa – przyp. ) po małopolskich wsiach tak wyposażone rowery, sporządzone przez domorosłych wynalazców. Tylko z łożyskami poszłoby trudniej. Ale sama zasada? Istota roweru?

Bowiem rower należy do TAMTEGO ŚWIATA dwóch tysięcy lat czystej mechaniki. Tak, jak zegarek ręczny, stanowi kulminację jej osiągnięć. Dalej zaczyna się inny świat: królestwo MOTORU!


Cicho tyka przerzutka i delikatnie gwiżdże powietrze w stalowych strunach kół. Motocykle samochody mijają mnie szybciej. Ale porusza je nie człowiek: to oktany z rozpadających się łańcuchów benzoidowych karmią je milionami ergów. Mają własny krwiobieg niezależny ode mnie, istniejący osobno.

Rower żyje tylko przeze mnie. To ja go ożywiam do granicy jego cienkościennej, ażurowej konstrukcji. W zamian przekłada on moje siły na język pędu. I przemawia tym językiem prędzej niż Metcolfe, Owens, Futterer – na preparowanych bieżniach stadionu. Skuteczniej niż Nurmi, Zatopek, Krzyszkowiak, Chromik. Biegacz maratoński jest przy kolarzu tylko marnotrawcą swej energii. A przecież dodatkowo obciąża kolarza siedem kilogramów stali, chromu, duralu i kauczuku. Tylko że ciężar ten, karmiony jego wysiłkiem, spłaca swój dług najwyższą wydajnością.

Rower najtańsze narzędzie współczesnej turystyki. Lekki namiot, wąska kicha śpiworu, prymusik, mapa peleryna. Sto kilometrów dziennie. Region, kraj, Europa, otwierająca swe splątane drogi, wstęgi autostrad i ścieżki leśne przed Tobą. W każdej chwili możesz skręcić na miedzę, uwolnić płuca od pyłu, zanurkować w ciszę lasu, w ciepły zapach mokrych łąk nad wodą, wygrzane słońcem kamienie gór. I jest sam, wolny od ciężkich rekwizytów cywilizacji, znaczonej i hałaśliwej, znaczonej błękitnym dymkiem spalin, umasowionej i hałaśliwej.

Rower: najskromniejszy z cudów techniki. W epoce, w której każda gruda ziemi nabrzmiewa einsteinowskim wzorem o przemianie materii w energię, sławię rower – symbol potęgi ludzkiej, która cała mieści się w cieniu człowieka i żywi się zwykłą czerwoną krwią jego zwyczajnych, nieustokrotnionych mięśni.
Autor: Andrzej Ziemilski

JWIP.PL:
Świetny artykuł i na czasie, bo już prawie maj i czas rozpocząć rekreacyjny sezon jazdy na rowerze, traktując wypady za miasto jako uzupełnienie wyczerpujących statycznych ćwiczeń siłowych, wykonywanych nie tylko w dusznych i mrocznych piwnicznych siłowniach. Przyłączmy się do tych, których budząca się do życia zieleń, świeże majowe powietrze, promienne słońce wezwała od jazdy na rowerze już poza mury miasta. Po cóż zresztą zachwalać uroki maja, znacie je prawie wszyscy!
Przedstawiony artykuł Andrzeja Ziemilskiego ukazał się w 1958 roku na łamach „Sportu dla Wszystkich” redagowanego m.in. przez Stanisława Zakrzewskiego – „Ojca Polskiej Kulturystyki”.
O tematyce „rowerowej”, z akcentem naturalnej kulturystyki proszę również przeczytać nasze artykuły:
- „Rowerem po zdrowie” oraz „Sportowy powiew nadchodzącego lata” , aut.: Jan Włodarek. Szukaj w dziale „Jan Włodarek”.
- „Czar dwóch kółek”, „Maj miesiącem jazdy na rowerze”, są w dziale „Różne”.
Rej.557. Różne - 71/2012.04.30./ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.05.24, godz.15:20


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Kulturystyka w mo...
Zaburzenia równow...
Święto Niepodległ...
Flesz
Waldek, po wakacjach 2008 r.
Waldek, po wakacjach 2008 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE