Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6810271
osób.
Oni są z nami:
Anaboliki hamują płodność. Autor: Jan Włodarek

(Rysunek z arch. JWIP.PL)

Bezpieczeństwo kulturystyki naturalnej lub uprawianej rekreacyjnie dla zdrowia nakłada na ćwiczących nieodzowny warunek: jak ognia unikać anabolików! One są modne w siłowniach, bo przyspieszają budowę mięsni i zwiększają siłę. Ale ten szybki sposób, pozostawia szkodliwy ślad na organizmie ćwiczącego.

To temat bardzo emocjonalny w środowisku ćwiczących siłowo. Jedni z nich słusznie potępiają wspomaganie anabolikami i unikają ich, inni przekonują (przeważnie na forach kulturystycznych), że bez „koksu” nie uzyska się sylwetki Arnolda lub masy mięśniowej aktualnego mistrza wśród brojlerów – napinaczy muskułów. Chór entuzjastów sztucznego wspomagania zgodnie im wtóruje, że „sterydy to zdrowie” – lekarstwo wspaniałe tylko należy je odpowiednio stosować.


W cenie są magazyny kulturystyczne, które podają gotowe recepty, jak i ile brać, aby szybko stać się „wielkim w masie”. Oczywiście redakcje tych magazynów asekuracyjnie zastrzegają się ,że są przeciwko stosowaniu dopingu, więc podają recepty na tzw. „bezpieczne” stosowanie, bo wg nich i tak niektórzy bez umiaru się „koksują”.

W rodzimych magazynach na ogół jeśli pisze się o skutkach stosowania anabolików, to najchętniej o jakimś przypadku za oceanem. O naszych mistrzach złapanych na „koksie” lub tych mających teraz poważne kłopoty ze zdrowiem żaden z redaktorów nie wspomni (nawet w magazynie od roku mającym w tytule dodane słowo „sport” lub w innym stanowiącym tzw. amerykańską edycję). Znających trochę kulisy funkcjonowania tych wydawnictw, to raczej nie dziwi. Piszący w nich, to jak mała rodzina dbająca o raczej mały biznes wydawnictwa i większy z posiadanej hurtowni akcesoriów potrzebnych do rozbudowywania mięsni. Nie trudno pojąć, że naczelny i jego nieliczni pomocnicy przecież nie będą krytykować swoich czytelników, a nuż nieopatrznie przez przypadek dotkną jakiegoś reklamodawcę, lub członka władz wyczynowej kulturystyki, którego kiedyś złapano na dopingu. W tej sytuacji bezpieczniej i lepiej raz na pół roku napisać o jakimś zawodowym zachodnim koksiarzu i można wówczas głosić, ze jest się za zwalczaniem dopingu w kulturystyce. Można powiedzieć ze takie podejście z czasem robi się groteskowe. Wszyscy to widzą, ale naczelni redaktorzy rodzimych magazynów dla kulturystów nie reagują.

Jak naprawdę, to jak bezpiecznie uprawiać kulturystykę można się dowiedzieć z archiwalnych podręczników, np. napisanych przez Stanisława Zakrzewskiego, które JWIP.PL często przypomina. Warto również czytać literaturę medyczną, lub nawet wypowiedzi ludzi nauki w popularnej prasie. Jest wówczas pewność, że w nich jest rzetelna informacja, która rozbija mity krążące wśród ćwiczących, że anaboliki nie szkodzą zdrowiu.

Niestety szkodzą i to w szerokim zakresie, jeśli ich spożycie nie ma podłoża leczniczego.

Charakterystycznym przykładem tego, ze anaboliki mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ćwiczącego jest fakt że szkodzą one płodności. O tym można się dowiedzieć z wywiadu pt. „Plemnik u lekarza” z profesorem Jerzym Radwanem - przewodniczącym Sekcji Andrologii Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Leczenia Niepłodności Szpitala Gameta w Łodzi, udzielonym Irenie Cieslińskiej dla dodatku do „Gazety Wyborczej” - „Wysokie obcasy” ( z .20.08.2011 r.).

A oto fragment z wątkiem dotyczącym osób ćwiczących w siłowni i spożywających anaboliki:

- I.C. Czy płodność można wspomóc farmakologicznie?
- J.R. Wyłącznie wówczas, gdy przyczyną kłopotów jest niedobór hormonów, konkretnie gonadotropin. Tyle tylko że ta przypadłość dotyczy zaledwie 2-3 procent przypadków męskiej niepłodności.. Bo już na niski poziom innego hormonu – testosteronu – poradzić możemy niewiele. Podawanie testosteronu działa u mężczyzn antykoncepcyjnie, na zasadzie sprężenia zwrotnego – do mózgu idzie sygnał, że testosteronu jest dość i jądra przestają być w ogóle stymulowane.
Tak się dzieje z mężczyznami biorącymi anaboliki, które zawierają testosteron.

- I.C. To skąd bierze się zagadka, Duzy ptaszek, mała klatka?
- J.R. Coś w tym może być. Zdecydowanie anaboliki hamują płodność. W mojej kilkudziesięcioletniej karierze wielokrotnie widziałem takie pary: tuż za fajną, atrakcyjną dziewczyną wsuwa się do gabinetu ogromny, uśmiechnięty facet. Chwali się, że jest bramkarzem lub uprawia „siłową” dyscyplinę. A ja z pewnością 99 na 100 bez badania już wiem, że plemników będzie mało, o ile w ogóle jeszcze jakieś znajdę.

Do tego co powiedział Profesor można dodać, że nam rekreacyjnie ćwiczącym naturalną kulturystykę pozostaje zawsze trzymać się zasady, ze anaboliki to lekarstwo, a nie środek do budowanie „sztucznej” siły i dużych mięsni. A przy tym pamiętać, że w zdrowym ciele zdrowe nasienie.
Autor: Jan Włodarek, maj 2012
Rej.559/ Sterydy -37/ 2012.05.01/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.05.24, godz.15:25Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Mistrzowie  Świata - 1993 r
Mistrzowie Świata - 1993 r
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE