(Rysunek z arch. JWIP.PL)
Bezpieczeñstwo kulturystyki naturalnej lub uprawianej rekreacyjnie dla zdrowia nak³ada na æwicz±cych nieodzowny warunek: jak ognia unikaæ anabolików! One s± modne w si³owniach, bo przyspieszaj± budowê miêsni i zwiêkszaj± si³ê. Ale ten szybki sposób, pozostawia szkodliwy ¶lad na organizmie æwicz±cego.
To temat bardzo emocjonalny w ¶rodowisku æwicz±cych si³owo. Jedni z nich s³usznie potêpiaj± wspomaganie anabolikami i unikaj± ich, inni przekonuj± (przewa¿nie na forach kulturystycznych), ¿e bez „koksu” nie uzyska siê sylwetki Arnolda lub masy miê¶niowej aktualnego mistrza w¶ród brojlerów – napinaczy musku³ów. Chór entuzjastów sztucznego wspomagania zgodnie im wtóruje, ¿e „sterydy to zdrowie” – lekarstwo wspania³e tylko nale¿y je odpowiednio stosowaæ.
W cenie s± magazyny kulturystyczne, które podaj± gotowe recepty, jak i ile braæ, aby szybko staæ siê „wielkim w masie”. Oczywi¶cie redakcje tych magazynów asekuracyjnie zastrzegaj± siê ,¿e s± przeciwko stosowaniu dopingu, wiêc podaj± recepty na tzw. „bezpieczne” stosowanie, bo wg nich i tak niektórzy bez umiaru siê „koksuj±”.
W rodzimych magazynach na ogó³ je¶li pisze siê o skutkach stosowania anabolików, to najchêtniej o jakim¶ przypadku za oceanem. O naszych mistrzach z³apanych na „koksie” lub tych maj±cych teraz powa¿ne k³opoty ze zdrowiem ¿aden z redaktorów nie wspomni (nawet w magazynie od roku maj±cym w tytule dodane s³owo „sport” lub w innym stanowi±cym tzw. amerykañsk± edycjê). Znaj±cych trochê kulisy funkcjonowania tych wydawnictw, to raczej nie dziwi. Pisz±cy w nich, to jak ma³a rodzina dbaj±ca o raczej ma³y biznes wydawnictwa i wiêkszy z posiadanej hurtowni akcesoriów potrzebnych do rozbudowywania miêsni. Nie trudno poj±æ, ¿e naczelny i jego nieliczni pomocnicy przecie¿ nie bêd± krytykowaæ swoich czytelników, a nu¿ nieopatrznie przez przypadek dotkn± jakiego¶ reklamodawcê, lub cz³onka w³adz wyczynowej kulturystyki, którego kiedy¶ z³apano na dopingu. W tej sytuacji bezpieczniej i lepiej raz na pó³ roku napisaæ o jakim¶ zawodowym zachodnim koksiarzu i mo¿na wówczas g³osiæ, ze jest siê za zwalczaniem dopingu w kulturystyce. Mo¿na powiedzieæ ze takie podej¶cie z czasem robi siê groteskowe. Wszyscy to widz±, ale naczelni redaktorzy rodzimych magazynów dla kulturystów nie reaguj±.
Jak naprawdê, to jak bezpiecznie uprawiaæ kulturystykê mo¿na siê dowiedzieæ z archiwalnych podrêczników, np. napisanych przez Stanis³awa Zakrzewskiego, które JWIP.PL czêsto przypomina. Warto równie¿ czytaæ literaturê medyczn±, lub nawet wypowiedzi ludzi nauki w popularnej prasie. Jest wówczas pewno¶æ, ¿e w nich jest rzetelna informacja, która rozbija mity kr±¿±ce w¶ród æwicz±cych, ¿e anaboliki nie szkodz± zdrowiu.
Niestety szkodz± i to w szerokim zakresie, je¶li ich spo¿ycie nie ma pod³o¿a leczniczego.
Charakterystycznym przyk³adem tego, ze anaboliki mog± byæ bardzo niebezpieczne dla zdrowia æwicz±cego jest fakt ¿e szkodz± one p³odno¶ci. O tym mo¿na siê dowiedzieæ z wywiadu pt. „Plemnik u lekarza” z profesorem Jerzym Radwanem - przewodnicz±cym Sekcji Andrologii Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Leczenia Niep³odno¶ci Szpitala Gameta w £odzi, udzielonym Irenie Ciesliñskiej dla dodatku do „Gazety Wyborczej” - „Wysokie obcasy” ( z .20.08.2011 r.).
A oto fragment z w±tkiem dotycz±cym osób æwicz±cych w si³owni i spo¿ywaj±cych anaboliki:
- I.C. Czy p³odno¶æ mo¿na wspomóc farmakologicznie?
- J.R. Wy³±cznie wówczas, gdy przyczyn± k³opotów jest niedobór hormonów, konkretnie gonadotropin. Tyle tylko ¿e ta przypad³o¶æ dotyczy zaledwie 2-3 procent przypadków mêskiej niep³odno¶ci.. Bo ju¿ na niski poziom innego hormonu – testosteronu – poradziæ mo¿emy niewiele. Podawanie testosteronu dzia³a u mê¿czyzn antykoncepcyjnie, na zasadzie sprê¿enia zwrotnego – do mózgu idzie sygna³, ¿e testosteronu jest do¶æ i j±dra przestaj± byæ w ogóle stymulowane.
Tak siê dzieje z mê¿czyznami bior±cymi anaboliki, które zawieraj± testosteron.
- I.C. To sk±d bierze siê zagadka, Duzy ptaszek, ma³a klatka?
- J.R. Co¶ w tym mo¿e byæ. Zdecydowanie anaboliki hamuj± p³odno¶æ. W mojej kilkudziesiêcioletniej karierze wielokrotnie widzia³em takie pary: tu¿ za fajn±, atrakcyjn± dziewczyn± wsuwa siê do gabinetu ogromny, u¶miechniêty facet. Chwali siê, ¿e jest bramkarzem lub uprawia „si³ow±” dyscyplinê. A ja z pewno¶ci± 99 na 100 bez badania ju¿ wiem, ¿e plemników bêdzie ma³o, o ile w ogóle jeszcze jakie¶ znajdê.
Do tego co powiedzia³ Profesor mo¿na dodaæ, ¿e nam rekreacyjnie æwicz±cym naturaln± kulturystykê pozostaje zawsze trzymaæ siê zasady, ze anaboliki to lekarstwo, a nie ¶rodek do budowanie „sztucznej” si³y i du¿ych miêsni. A przy tym pamiêtaæ, ¿e w zdrowym ciele zdrowe nasienie.
Autor: Jan W³odarek, maj 2012
Rej.559/ Sterydy -37/ 2012.05.01/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.05.24, godz.15:25
|