Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7088885
osób.
Oni są z nami:
Anaboliki hamują płodność. Autor: Jan Włodarek

(Rysunek z arch. JWIP.PL)

Bezpieczeństwo kulturystyki naturalnej lub uprawianej rekreacyjnie dla zdrowia nakłada na ćwiczących nieodzowny warunek: jak ognia unikać anabolików! One są modne w siłowniach, bo przyspieszają budowę mięsni i zwiększają siłę. Ale ten szybki sposób, pozostawia szkodliwy ślad na organizmie ćwiczącego.

To temat bardzo emocjonalny w środowisku ćwiczących siłowo. Jedni z nich słusznie potępiają wspomaganie anabolikami i unikają ich, inni przekonują (przeważnie na forach kulturystycznych), że bez „koksu” nie uzyska się sylwetki Arnolda lub masy mięśniowej aktualnego mistrza wśród brojlerów – napinaczy muskułów. Chór entuzjastów sztucznego wspomagania zgodnie im wtóruje, że „sterydy to zdrowie” – lekarstwo wspaniałe tylko należy je odpowiednio stosować.


W cenie są magazyny kulturystyczne, które podają gotowe recepty, jak i ile brać, aby szybko stać się „wielkim w masie”. Oczywiście redakcje tych magazynów asekuracyjnie zastrzegają się ,że są przeciwko stosowaniu dopingu, więc podają recepty na tzw. „bezpieczne” stosowanie, bo wg nich i tak niektórzy bez umiaru się „koksują”.

W rodzimych magazynach na ogół jeśli pisze się o skutkach stosowania anabolików, to najchętniej o jakimś przypadku za oceanem. O naszych mistrzach złapanych na „koksie” lub tych mających teraz poważne kłopoty ze zdrowiem żaden z redaktorów nie wspomni (nawet w magazynie od roku mającym w tytule dodane słowo „sport” lub w innym stanowiącym tzw. amerykańską edycję). Znających trochę kulisy funkcjonowania tych wydawnictw, to raczej nie dziwi. Piszący w nich, to jak mała rodzina dbająca o raczej mały biznes wydawnictwa i większy z posiadanej hurtowni akcesoriów potrzebnych do rozbudowywania mięsni. Nie trudno pojąć, że naczelny i jego nieliczni pomocnicy przecież nie będą krytykować swoich czytelników, a nuż nieopatrznie przez przypadek dotkną jakiegoś reklamodawcę, lub członka władz wyczynowej kulturystyki, którego kiedyś złapano na dopingu. W tej sytuacji bezpieczniej i lepiej raz na pół roku napisać o jakimś zawodowym zachodnim koksiarzu i można wówczas głosić, ze jest się za zwalczaniem dopingu w kulturystyce. Można powiedzieć ze takie podejście z czasem robi się groteskowe. Wszyscy to widzą, ale naczelni redaktorzy rodzimych magazynów dla kulturystów nie reagują.

Jak naprawdę, to jak bezpiecznie uprawiać kulturystykę można się dowiedzieć z archiwalnych podręczników, np. napisanych przez Stanisława Zakrzewskiego, które JWIP.PL często przypomina. Warto również czytać literaturę medyczną, lub nawet wypowiedzi ludzi nauki w popularnej prasie. Jest wówczas pewność, że w nich jest rzetelna informacja, która rozbija mity krążące wśród ćwiczących, że anaboliki nie szkodzą zdrowiu.

Niestety szkodzą i to w szerokim zakresie, jeśli ich spożycie nie ma podłoża leczniczego.

Charakterystycznym przykładem tego, ze anaboliki mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ćwiczącego jest fakt że szkodzą one płodności. O tym można się dowiedzieć z wywiadu pt. „Plemnik u lekarza” z profesorem Jerzym Radwanem - przewodniczącym Sekcji Andrologii Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Leczenia Niepłodności Szpitala Gameta w Łodzi, udzielonym Irenie Cieslińskiej dla dodatku do „Gazety Wyborczej” - „Wysokie obcasy” ( z .20.08.2011 r.).

A oto fragment z wątkiem dotyczącym osób ćwiczących w siłowni i spożywających anaboliki:

- I.C. Czy płodność można wspomóc farmakologicznie?
- J.R. Wyłącznie wówczas, gdy przyczyną kłopotów jest niedobór hormonów, konkretnie gonadotropin. Tyle tylko że ta przypadłość dotyczy zaledwie 2-3 procent przypadków męskiej niepłodności.. Bo już na niski poziom innego hormonu – testosteronu – poradzić możemy niewiele. Podawanie testosteronu działa u mężczyzn antykoncepcyjnie, na zasadzie sprężenia zwrotnego – do mózgu idzie sygnał, że testosteronu jest dość i jądra przestają być w ogóle stymulowane.
Tak się dzieje z mężczyznami biorącymi anaboliki, które zawierają testosteron.

- I.C. To skąd bierze się zagadka, Duzy ptaszek, mała klatka?
- J.R. Coś w tym może być. Zdecydowanie anaboliki hamują płodność. W mojej kilkudziesięcioletniej karierze wielokrotnie widziałem takie pary: tuż za fajną, atrakcyjną dziewczyną wsuwa się do gabinetu ogromny, uśmiechnięty facet. Chwali się, że jest bramkarzem lub uprawia „siłową” dyscyplinę. A ja z pewnością 99 na 100 bez badania już wiem, że plemników będzie mało, o ile w ogóle jeszcze jakieś znajdę.

Do tego co powiedział Profesor można dodać, że nam rekreacyjnie ćwiczącym naturalną kulturystykę pozostaje zawsze trzymać się zasady, ze anaboliki to lekarstwo, a nie środek do budowanie „sztucznej” siły i dużych mięsni. A przy tym pamiętać, że w zdrowym ciele zdrowe nasienie.
Autor: Jan Włodarek, maj 2012
Rej.559/ Sterydy -37/ 2012.05.01/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.05.24, godz.15:25



Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
 Larry Scott, 1964 r.
Larry Scott, 1964 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE