Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7920421
osób.
Oni są z nami:
Jak biegać po zdrowie? Aut. Jan Włodarek

Już w latach 30. ubiegłego wieku bieganie było w Polsce popularne. Właśnie w tym czasie wymyślono Biegi Narodowe, a Stanisław Zakrzewski był ich współorganizatorem w Poznaniu i Bydgoszczy. Po wojnie do nich wrócono, jako do popularnej imprezy masowej dla młodych i starszych. Zależnie od wieku i płci rekreacyjni startowali w biegach od 500 metrów do 3 kilometrów. Trzeba było jednak wcześniej trenować, aby łatwo pokonać te dystanse i co ważne bez szkody dla zdrowia.

Bieg jest najbardziej naturalną formą ruchu i znakomicie nadaję się dla naturalnych kulturystów ćwiczących rekreacyjnie. Już pod koniec lat 50 - tych Stanisław Zakrzewski na łamach „Sportu dla Wszystkich” zachęcał kulturystów do biegania. Model polskiej kulturystyki zakładał, że ćwiczący to sportowiec wszechstronnie wytrenowany, sprawny fizycznie i dający przykład młodzieży zachęcając do ćwiczeń siłowych i biegania w terenie.


Pod koniec lat 70. rekreacyjne bieganie zaczęła popularyzować redakcja sportowa TVP, ukazywały się również broszury instruktarzowe. Biegał kto mógł!

W roku 1985, w nakładzie 60 tysięcy egzemplarzy ukazała się książka Wojciecha Lipońskiego pt. JAK BIEGAĆ PO ZDROWIE? Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa. Jest to przystępnie napisany mini podręcznik dla tych, który chcą poznać elementarne zasady biegania przed przystąpieniem do regularnego treningu dla zdrowia i dla zwiększenia fizycznej wydolności organizmu.

Autor szczegółowo udziela wskazówek, radzi oraz odpowiada na wiele pytań zaczynając od pd pierwszego rozdziału: „ Od czego zacząć”. Kulturystom pewnie wiadomo, że od wizyty u lekarza. „Należy mu przedstawić swój zamiar biegania dla zdrowia. Na podstawie wiedzy o dotychczasowych przypadłościach czy chorobach naszego organizmu, a także prostych badań - lekarz pomoże określić charakter i stopień wysiłku na jaki nas stać, barierę jakiej nie powinniśmy przekraczać”…

Dalej mamy rozdzialiki o: obuwiu (b. ważny), jak się ubierać, gdzie i kiedy biegać, rozgrzewka, zasadniczy trening biegowy, technika biegu, dzienniczek treningowy, odżywianie, higiena- regeneracja organizmu – kontuzje, tylko dla kobiet, o prostacyklinie i biegu po zdrowie (prostacyklina, to hormon znajdujący się w ściankach naczyń krwionośnych).

Podręcznik kończy się stwierdzeniem znanym od dawna, że bieg to najnaturalniejszy z ruchów człowieka jest najlepszym przepisem na dobre samopoczucie i dłuższe życie: -„Lekarstwo, tabletki, proszki, krople czy zastrzyki, a nawet elektroniczna aparatura kliniczna – nigdy nie zastąpią samoregulujących się zdolności organizmu ludzkiego, jakie uruchamiamy przez prosty bieg na świeżym powietrzu".

Bieg tak łatwo można opanować. I właśnie najlepszy okres na bieganie to czas od wiosny do jesieni. Biegajmy po zdrowie!

Podręcznik "Jak biegać... "dostępny w uczelnianych bibliotekach Akademii Wychowania Fizycznego. Trafia się też w antykwariatach.
Autor: Jan Włodarek, maj 2012 r.
Rej. 561/ Porady - 72/2012.05.02/ JWIP
Aktualizacja: 2012.05.24, godz. 15:35Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Sylwester, grudzień 2012
Sylwester, grudzień 2012
STANISŁAW PTASZYŃSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE