Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999969
osób.
Oni s± z nami:
Bia³a dieta. Mleko odchudza

(fot. z arch.).

Pamiêtasz dietê grejpfrutow± albo tê opart± na zupie z kapusty? To nie by³a zwyk³e diety, to by³y diety – cud. Obiecywa³y one ujemne kalorie, mami³y, ¿e im wiêcej zjesz, tym bardziej schudniesz. Oczywi¶cie dzia³a³y tylko na papierze. Grejpfruty nie przyspieszaj± przemiany materii. Kapusta nie spala zmagazynowanych kalorii.

Natomiast mleko, owszem. To nie nowa moda, ale naukowa prawda. Udowadnia to Michael Zemel, szef wydzia³u ¿ywienia Uniwersytetu Tennessce w Knoxville. Odkry³ on, ¿e mleko zmniejsza apetyt komórkom gromadz±cym t³uszcz, a zwiêksza liczbê kalorii zu¿ywaj±cych na energetyczne potrzeby cia³a.

¯ó³ty ser dzia³a tak samo jak jogurt i kefir. Wygl±da na to, ze nabia³ (oprócz jajek) jest „dopalaczem” dla ka¿dego rodzaju po¿ywienia.


¦miejesz siê? Pewnie my¶lisz, ¿e je¶li nawet „mleczne odchudzanie” nie jest przelotn± mod±, to na pewno jest spe³nieniem marzeñ amerykañskiej Krajowej Rady Mleczarskiej. To prawda, ¿e czê¶ciowo finansowa³a prace Zemela. Jednak naukowcy ponad 10 lat gruntownie sprawdzali wp³yw nabia³u na metabolizm. Wyniki tych badañ opublikowali w powa¿nych fachowych czasopismach. Sk³oni³o to innych uczonych zajmuj±cych siê od¿ywianiem do ponownego przejrzenia dokumentacji. Mo¿e i w innych badaniach ludzie tracili wadze, ale wtedy tego nie sprawdzano? Odpowied¼ brzmi owszem.

Zwi±zek miêdzy mlekiem a chudniêciem Michael Zemel zauwa¿y³ ju¿ w 1988 roku. Sprawdza³ wtedy, czy po¿ywienie bogate w wapñ mo¿e obni¿aæ ci¶nienie krwi. Oty³ym mê¿czyznom z nadci¶nieniem doda³ do jad³ospisu dwie szklanki jogurtu dziennie. Po roku badani mieli ni¿sze ci¶nienie. I ni¿sz± wagê, ¶rednio o prawie 5 kg.
Kolejny sygna³ to badania przeprowadzone na Uniwersytecie Purchue w po³owie lat 90. Connie Weaver i Dorothy Teegarden przed 2 lata sprawdza³y wp³yw æwiczeñ fizycznych na stan ko¶ci grupy kobiet w wieku 18 – 51 lat. Przy okazji jednak wysz³o na jaw, ¿e kobiety, które w tym czasie spo¿ywa³y du¿o mleka, sera czy jogurtu utrzymywa³y sta³± wagê lub schud³y. Te, które unika³y mleka – przyty³y.

- Trudno by³o w to uwierzyæ, wiêc dok³adnie sprawdzali¶my tê zale¿no¶æ – wspomina Connie Weaver. – Wyniki by³y nieub³aganie takie same. Pomy¶leli¶my wiêc: „Raz kozie ¶mieræ, przedstawimy to na zje¼dzie, choæ przecie¿ nikt w to nie uwierzy”.

Tymczasem na tym samym zje¼dzie Michael Zemel referowa³ wstêpne wyniki swoich badañ wskazuj±ce na tê sam± zale¿no¶æ. Oba zespo³y z ulg± odetchnê³y. Znalaz³ siê kto¶, kto potwierdza ich hipotezê.

Nastêpne dowody szybko siê pojawi³y. Referatu Zemela s³ucha³ specjalista od ostreoporozy Robert P. Heaney z Uniwersytetu Creightonów.

- I wtedy zapali³o mi siê w g³owie ¶wiate³ko – wspomina.

Ten uczony od lat sprawdza³, jak ilo¶æ wapnia w po¿ywieniu kobiet wp³ywa na stan ich ko¶ci. Gdy zg³asza³y siê na wizytê, przy okazji je wa¿y³.
-U¶wiadomi³em sobie, ¿e mamy w dokumentacji wszystkie dane. Po prostu nie analizowa³em ich pod tym k±tem.

Gdy je obejrza³, stwierdzi³, ¿e wiêksze spo¿ycie wapnia wi±¿e siê zwykle z ni¿sz± wag± – niezale¿nie od tego, czy kobieta ma 20 lat czy wchodzi w okres menopauzy czy jest staruszk±.

Podobn± zale¿no¶æ zauwa¿ono te¿ u dzieci. Dietetycy z Uniwersytetu Tennessee badali rozwój grupy niemowl±t. A¿ do ich szkolnych lat zapisywali miêdzy innymi co dzieci jedz±, ile wa¿±, ile maj± tkanki t³uszczowej. W koñcu Micha³ Zemel znalaz³ potwierdzenie, ¿e nabia³ zwalcza rade³ko – niezale¿nie od wieku i p³ci. Co kilka lat na zlecenie rz±du naukowcy pytaj± reprezentatywn± grupê Amerykanów o wiele problemów zdrowotnych? Michael Zemel analizowa³ wyniki najnowszej ankiety i ustali³, ¿e w¶ród respondentów spo¿ywaj±cych du¿o nabia³u jest 6 - krotnie mniej osób oty³ych ni¿ w¶ród tych, którzy mleka i jego przetworów unikali.

Poszlak, wiêc przybywa³o. Jednak wci±¿ ¿adne badanie nie dowodzi, ¿e to nabia³ ( lub wapñ) zapewnia smuk³± sylwetkê. Przecie¿ jedzenie bogate w wapñ oznacza, ¿e cz³owiek w ogóle zdrowo siê od¿ywia. Brak wapnia w diecie to czêsto oznaka biedy, a wysokokaloryczne po¿ywienie ludzi ubogich sprzyja obrastaniu w sad³o. W³a¶nie dlatego badania Zemela s± takie wa¿ne.

To on po raz pierwszy przeprowadzi³ badania kliniczne sprawdzaj±ce wagê 32 ochotników z nadwag±, z których jedni jedli du¿o nabia³u, a drudzy go unikali. Najpierw specjali¶ci pomogli u³o¿yæ im tak± dietê, by zmniejszyæ kaloryczno¶æ posi³ków o 500kcal dziennie. Czê¶æ mia³a zawarte w tej diecie 3 - 4 porcje nabia³u.

Po pó³ roku wszyscy schudli. Jedna ci, których jad³ospis obejmowa³ posi³ki mleczne stracili na wadze wiêcej – o 70 procent. Zrzucili przeciêtnie po 8,55 kg, podczas gdy grupa bezmleczna – tylko po 4,95 kg. Co wiêcej, ci z grupy mlecznej stracili o 64 procent wiêcej tkanki t³uszczowej, czyli zmienili t³uszczyk na miê¶nie. Na dodatek t³uszcz gubili g³ównie z okolic talii i bioder, a taki rodzaj oty³o¶ci jest najbardziej niebezpieczny dla serca.
- Jestem zachwycony, choæ nie mogê powiedzieæ, ¿e zaskoczony – mówi Zemel. – Najpierw odrobili¶my zadanie z teorii, pó¼niej na poziomie komórki, potem na myszach, wiêc wiedzieli¶my, czego siê spodziewaæ. Jednak mimo wszystko jestem zachwycony, naprawdê zachwycony.

Czy to mo¿liwe, ¿e trochê mleka czy sera a¿ tyle znaczy? Kluczow± rolê gra prawdopodobnie wapñ. Spójrzmy, co wapñ robi w organizmie – nie tylko w ko¶ciach, ale tak¿e w naczyniach krwiono¶nych (rz±dzi ich zwê¿aniem i rozszerzaniem siê) i w nerwach (pomaga w przewodzeniu bod¼ców).

- Uczestniczymy w przekazywaniu sygna³ów – wyja¶nia Micha³ Zemel. – Dziêki niemu wszystkie rodzaje komórek wiedz±, co maj± robiæ.

Do tych, które go s³uchaj±, nale¿± komórki gromadz±ce t³uszcz. Zemel w laboratoryjnych próbówkach sprawdzi³, ¿e wysoki poziom wapnia we krwi sprawia, ¿e komórki te dostaj± sygna³, by przestaæ magazynowaæ t³uszcz i zacz±æ go spalaæ. Kiedy poziom wapnia jest niski – zach³annie gromadz± t³uszcz.

- Sprawdza siê to do tego, ¿e komórki pêczniej± - mówi Zemel. – Robi± siê wiêksze. T³u¶ciejsze. A du¿e komórki t³uszczowe oznaczaj±, ¿e cz³owiek jest gruby, t³usty.

Dlatego twaróg nie jest tak skuteczny, jak inne mleczne przetwory – gdy siê produkuje serek, wapñ sp³ywa z serwatk±.

Niestety, wygl±da na to, ¿e nasz sposób od¿ywiania wysy³a komórkom z³e sygna³y. 50 – letnie kobiety spo¿ywaj± ¶rednio 500 mg wapnia, czyli mniej ni¿ po³owê zalecanych 1200 mg. Co powinny robiæ? £ykaæ go w tabletkach?

Wed³ug Zemela efekt odchudzaj±cy bêdzie mniejszy, tabletki nie zast±pi± bogactwa substancji mineralnych zawartych w mleku. W najnowszym badaniu podzieli³ odchudzaj±cych siê ludzi na 3 grupy: pierwsza przyjmowa³a preparaty wapnia, druga jad³a nabia³, a trzecia tylko ogranicza³a liczbê kalorii. Okaza³o siê, ¿e ci, co ³ykali tabletki schudli bardziej ni¿ ci, którzy ograniczali kalorie, ale znacznie mniej ni¿ „mleczarze”.

- Mleko i jego przetwory to co¶ wiêcej ni¿ ¼ród³o wapnia – przekonuje Michael.

Potrzebna sporo nabia³u, je¶li ma dzia³aæ. Z badañ Zemela wynika, ¿e najskuteczniej chudnie siê, pij±c 4 szklanki dziennie. Niektórzy twierdz±, ¿e nie toleruje mleka (w zasadzie zawartego w nim dwucukru laktozy),inni – ¿e du¿e ilo¶ci produktów mlecznych wywo³uj± u nich wzdêcia i gazy. To prawda, niektórym z nas brak laktozy, czyli enzymu rozk³adaj±cego laktozê. Jednak wtedy mo¿na wybraæ ³atwiej strawny kefir, jogurt i twarde sery, bo w nich laktoza zosta³a czê¶ciowo roz³o¿ona Mo¿na te¿ kupiæ enzym laktazy w tabletkach.

Jednak nim rzucisz siê na mleczn± dietê, pamiêtaj, ¿e mleko nie czyni cudów.

- Spójrzmy prawdzie w oczy – mówi Zemel. – Nie mo¿na si±¶æ przed telewizorem, je¶æ, ile dusza zapragnie i nie utyæ tylko dlatego, ¿e siê wypi³o parê szklanek mleka. Jednak je¶li kto¶ siê odchudza, ogranicza kaloryczno¶æ posi³ków, ale nie w³±cza do nich mleka i produktów mlecznych, to moim zdaniem pope³nia b³±d.

Zamawiam mleko. Proszê podwójne
Ci, którzy s± na diecie, i ci, którzy zadanej nie stosuj± uraduj± siê ty, co mleko mo¿e sprawiæ z ich obwodem w talii. Oczywi¶cie kalorie wci±¿ siê licz±, wiêc chude mleko jest lepsze
od t³ustego. Je¶li nie przepadasz za mlekiem, masz inne mo¿liwo¶ci. Nie lubisz chudego sera? Jedz pó³t³usty.
Oto kila rad, jak w³±czyæ 3 - 4 porcje mlecznych przetworów do jad³ospisu.

Przykro nam, ale nie znajdziecie na li¶cie t³ustych serów ¶mietankowych i topionych oraz ¶mietany. Za du¿o w nich t³uszczu. Lodów te¿ nie. Wprawdzie s± z mleka, ale za ma³o w nich wapnia.

Jedna porcja oznacza 250 ml (szklanka) mleka, jogurtu, kefiru, ma¶lanki lub 6 ³y¿ek do zupy tartego ¿ó³tego sera (5 dkg) lub 30 dkg bia³ego sera.

1 porcja na ¶niadanie: P³atki ¶niadaniowe zalej szklank± mleka lub zagotuj to mleko na owsiankê. Innego dnia zmiksowane owoce wymieszaj z 250 ml jogurtu. Dla odmiany zmiksuj sok pomarañczowy z 1/3 szklank± mleka w proszku.

1 porcja na drugie ¶niadanie: Kanapka z ¿ó³tym serem. Szklanka chudego jogurtu. Albo zrób fili¿ankê kakao.

1 porcja na obiad: Co powiesz na makaron z bia³ym serem? A leniwe? A ruskie pierogi – najlepiej bez polewania t³uszczem. Spróbuj posypaæ tartym serem sa³atkê z kurczaka. Zrób w piecyku grzanki z ¿ó³tym serem. Albo po prostu do zwyk³ego dania wypij pó³ szklanki mleka. Je¶li nie lubisz mleka, zrób sobie pyszne kakao.

1 porcja na kolacjê: Zapiekanka z fasol±, ry¿em i pomidorami posypana ¿ó³tym serem. Albo zrób omlet z chudym mlekiem i podaj go ze szpinakiem. Mo¿esz te¿ zapiec ziemniaki z ¿ó³tym serem. Je¶li lubisz bawiæ siê kuchni±, kup zestaw do fondue. Przyda siê nieraz.

Deser: Owoce polane jogurtem s± tak pyszne, ¿e mo¿na zapomnieæ o lodach? Galaretka z jogurtem te¿ nie jest z³a. Sernik raz na tydzieñ to tak¿e nie grzech.


JWIP.PL: Artyku³ bardzo ciekawy, jego autork± jest Lisa Davis. Artyku³ z „Rader’s dicest przêglad”, 2002 r. T³umaczenie: Micha³ Madaliñski. Na stronê przygotowa³ go Jurek Pachocki.

A jednak mleko! By³o ono w diecie kulturystów w latach 60. Nasi najlepsi wypijali codziennie, co najmniej litr mleka. Równie¿ ciê¿arowcy w okresie ich najwiêkszych indywidualnych i dru¿ynowych sukcesów pili mleko i nikomu nie zaszkodzi³o. Waldemar Baszanowski – jeden z najlepszych ciê¿arowiec w historii tego sportu mia³ przydomek: „mleczny pan” , i to te¿ ¶wiadczy³o o skutecznych w³a¶ciwo¶ciach mleka.
Koñcowy jad³ospis jakby dla kobiet, ale w czê¶ci wykorzystywany obecnie przez rekreacyjnych kulturystów, bo zdrowy!
Rej.566. /Dietetyka -32 /2012.05.24/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.06.04, godz. 10:40



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Pokaz  miê¶ni i si³y, 1979 r.
Pokaz miê¶ni i si³y, 1979 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE