Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6787943
osób.
Oni są z nami:
Co najlepsze dla kulturysty. Autor Marek Ciołek

Jeśli nie jesteś naturalnym i ekologicznym, a tylko zwolennikiem syntetycznych środków ( zwanych chemicznymi) i już podjąłeś decyzje o dodatkowej suplementacji witaminami i minerałami stajesz przed wyborem. Co spożywać, z niezliczonej ilości suplementów na rynku. Który z nich będzie dla ciebie właściwy? Najlepszy a zarazem najlepiej przyswajany przez organizm.

Wiadomo, że przepisy prawne zabraniają producentom umieszczania na swoich produktach informacji, które mogłyby wprowadzić konsumenta w błąd. A w praktyce?
Wiele firm na swych produktach zamieszcza napisy reklamujące produkt, jako „witaminy i minerały otrzymane z naturalnych źródeł”. Takie sformułowanie jest jednoznaczne dla konsumenta, że witaminy otrzymane z naturalnych produktów roślinnych są "lepsze” niż te otrzymane w laboratorium. Czy jest tak naprawdę? Ta kwestia jest już rozstrzygnięta przez medycynę, a społeczeństwa cywilizowane wyżej cenią naturę.

Przy wyborze trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że większość substancji niezależnie od źródła swego pochodzenia, czyli i te „syntetyczne” jak i „naturalne” podlegają określonej obróbce technologicznej i mogą zostać poddane modyfikacji przedłużającej ich trwałość.
Wiadomo też, że nawet te naturalnie uzyskane - witaminy muszą przecież zawierać substancje, które je sklejają (zbrylają w tabletkę, lub oblekają w kapsułkę), konserwują (gdyż naturalne witaminy są niezwykle nietrwałe) a jakże często zawierają związki chemiczne ułatwiające ich wchłanianie w układzie trawiennym.
Natomiast produkty syntetyczne mogą mieć większe stężenia substancji aktywnych, maja też większą odporność (trwałość) na działanie czynników zewnętrznych (np. światło, różnice temperatur) niż ich środki naturalne, odpowiedniki.
Struktura chemiczna większości witamin, zarówno pochodzenia naturalnego jak i syntetycznego jest taka sama, a nasz organizm nie jest w stanie odróżnić ich pochodzenia. Różnice polegają jedynie na formach ich podania.
Biorąc pod uwagę powyższe twierdzenie, owa informacja o „naturalnym” źródle pochodzenia a stanowi jedynie dobry chwyt reklamowy.

Znacznie trafniejszy jest stosowany przez niektórych producentów opis: „substancje identyczne z naturalnymi”. Najbliższe twierdzeniu o naturalnym źródle pochodzenia są jedynie "naturalne wyciągi”, czyli skondensowane substraty spożywcze zagęszczone w celu osiągnięcia lepszych wartości odżywczych (mowa tu o: tranach, koncentratach soków zawierających witaminy, standaryzowanych wyciągach ziołowych i innych podobnych produktach).

Tak, więc zamiast skupić się nad tym czy zakupiony produkt jest pochodzenia naturalnego; czy syntetycznego kupujmy preparaty uznanych producentów - produkujących swoje wyroby w wysokich standardach farmaceutycznych.
Taki producent na ogół dba o to, aby podany skład swego produktu był zgodny z normami zapotrzebowania dziennego ludzkiego organizmu. Ważne jest, aby produkt był właściwie skomponowany, tj. jego zestaw składników w odpowiedniej proporcji ( aby przykładowo minerały, które są przyswajane w tym samym odcinku jelita nie kolidowały ze sobą i nadmiar jednego pierwiastka nie zmniejszył przyswajania drugiego, a tym samym nie spowodował jego niedoboru).

Jeśli chodzi o minerały i ich najlepiej przyswajane formy, to najsilniej działającymi postaciami są wszystkie związki organiczne (chelaty, askorbiniany, pikoliniany, octany, cytryniany i glukoniany) . Cząsteczki minerałów w tych związkach posiadają stosunkowo „luźno” związaną strukturę chemiczną, dzięki czemu nasz organizm łatwo je trawi i wchłania.

Natomiast związki nieorganiczne takie jak węglany, tlenki, są znacznie trudniej przyswajane, dlatego też ich cena zakupu jest stosunkowo niższa niż cena wspomnianych wcześniej związków minerałów w formach organicznych.

Niektóre związki organiczne lub mineralne maja właściwości wspomagające przyswajanie innych substancji przez nasz organizm. Przykładowo: witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E, K należy spożywać podczas posiłków, gdyż nawet niewielkie ilości tłuszczu zawarte w posiłku ułatwią ich wchłanianie.
Preparaty zawierające żelazo znacznie łatwiej będą przyswajane, kiedy weźmiemy je po posiłku, w którego skład wchodziło mięso i warzywa lub owoce zawierające dużą ilość witaminy C.

Dla odmiany istnieją też pewne zależności antagonistyczne wpływające negatywnie na wchłanianie pewnych związków mineralnych. Przykładowo: podany w tej samej porcji wapń może upośledzać przyswajanie magnezu, potasu, cynku....
Autor: Marek Ciołek, 2007 r.
Rej.573./Wspomaganie – 11 /2012.06.07/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.06.29, godz. 22:57

JWIP.PL. Ćwiczący rekreacyjnie - dla siebie - a przy tym dobrze się odżywiający naturalnymi środkami spożywczymi nie muszą kupować „syntetyków”! Bez nich można ćwiczyć całe życie i mieć wyniki, a przy tym jest duża oszczędność pieniędzy i bliskość z naturą!


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Waldek z przyrodą
Waldek z przyrodą
WALDEK, TOMEK, PAWEŁ z Warszawy
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE