
(Fragment ¶wi±tecznej ok³adki „Sport dla Wszystkich” na 22 lipca. Na zdjêciu Mieczys³aw Krydziñski)
Minê³o zaledwie kilka miesiêcy od czasu od³±czenia kulturystyki od Polskiego Zwi±zku Podnoszenia Ciê¿arów, a ju¿ widaæ, ¿e w Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej, które przygarnê³o kulturystów panuje zgo³a inna atmosfera: zdrowsza, przyjemniejsza, ¿yczliwsza, która umo¿liwia rozwój tej piêknej dziedziny wychowania fizycznego. Z okazji zlotów TKKF odbywaj± siê pokazy kulturystów – pe³ne zdrowia, si³y i sprawno¶ci, które stanowi± ¿yw± propagandê tej nowoczesnej dziedziny zachêcaj± m³odzie¿ do æwiczeñ. Bez przesady mo¿na by³o powiedzieæ, ¿e nie ma dzi¶ równie atrakcyjnej dyscypliny sportowej, która by przyci±ga³a m³odzie¿ bardziej do æwiczeñ ni¿… kulturystyka.
Coraz czê¶ciej organizujê siê tego typu imprezy. Jedn± z najpiêkniejszych w ostatnich dniach by³ pokaz kulturystyczno – gimnastyczny przeprowadzony przez Zarz±d Ogniska TKKF przy Zak³adach Przemys³u Tytoniowego. Wzieli w niej udzia³ oprócz miejscowych kulturystów (z Radulskim na czele), równie¿ czo³owi reprezentanci Warszawy ( bracia Krydziñscy, Jan W³odarek, Jerzy Laskowski i z AZS Czêstochowa – Andrzej Komorowski itd.).
W czasie tej imprezy Jan W³odarek wycisn±³ w le¿eniu 165 kg, Andrzej Komorowski -155 kg. Obaj zawodnicy wykonuj± olbrzymi postêp w æwiczeniach si³owych, postêp nienotowany dot±d w naszym kraju. Zarówno W³odarek, jak i Komorowski i(zyska³ w ci±gu niespe³na roku 10 kg miê¶ni) bêd± mieli w Sopocie wiele do powiedzenia w walce o zwyciêstwo.
Poza tym w czasie w czasie imprezy odby³o siê szereg pokazów: gimnastycznych, podnoszenia ciê¿arów,, zaprawy kulturystycznej wspaniale demonstrowanej przez braci Krydziñskich. Prelekcjê na temat kulturystyki i warto¶ci æwiczeñ wyg³osi³ redaktor Stanis³aw Zakrzewski.
Zarówno dyrektorowi Zak³adów Przemys³u Tytoniowego Lucjanowi Ko³tunowi, jak i in¿. Jerzemu Gorzkowskiemu, wybitnemu propagatorowi kulturystyki na terenie Radomia nale¿± siê s³owa uznania za zorganizowanie tej piêknej imprezy, która cieszy³a siê wielkim zainteresowaniem mieszkañców tego miasta.
Od JWIP.PL: Ten tekst ukaza³ siê 47 lat temu w „Sporcie dla Wszystkich” i ¶ci¶le wi±¿e siê z bezkoksowym okresem w polskiej kulturystyce i spo³eczn± prac± na rzecz rozwoju tego sportu.
Nie ma ju¿ ¶wiêta 22 lipca, Polskiej Szko³y Kulturystyki Stanis³awa Zakrzewskiego. Nie istniej± pañstwowe Zak³ady Przemys³u Tytoniowego w Radomiu. Nikt od wielu lat, z wyj±tkiem Bogdana Kaszuby z Ustki, nie organizuje pokazów z udzia³em najlepszych zawodników, bo nawet przeciêtni wyczynowcy ¿ycz± sobie za wystêp zwrot tzw. kosztów w³asnych. Kto s³ysza³, ¿eby obecnie by³y organizowane pokazy si³y, ³adnej budowy i ogólnej sprawno¶ci fizycznej propaguj±ce tê¿yznê i zdrowie?
Bracia Krydziñscy i Jan W³odarek, „siedz±cy” w kulturystyce ju¿ ponad 50 lat potwierdzaj± te s³owa.
Ignacy Poniatowa ww. artyku³ odnalaz³ i przygotowa³ w dn. 21 lipca 2012 r. dla JWIP.PL
Rej.586./Historia - 41/ 2012.07.22/ JWIP.PL
|