Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454531
osób.
Oni s± z nami:
IV Igrzyska Olimpijskie. Londyn 1908. Aut. St. Zakrzewski


Sport zaczyna wkraczaæ – choæ jeszcze nie¶mia³o – na nowe tory. Powstaje stadion – gigant w Wembley, mog±cy pomie¶ciæ 50.000 widzów, wybudowany w rekordowym czasie, bo w ci±gu niespe³na 10 miesiêcy! W igrzyskach bierze udzia³ 2.500 zawodników z 22 krajów, a do defilady – w dniu otwarcia zawodów (którego dokona³ król angielski Edward VII), niektóre ekipy wystêpuj± po raz pierwszy w jednolitych strojach. Do programu igrzysk – obok dotychczasowych dziedzin – w³±czono polo i wy¶cigi ³odzi motorowych.

Organizatorzy usi³owali skupiæ wszystkie imprezy w jednym miejscu. Na stadionie olimpijskim, obok bie¿ni o obwodzie 537 metrów znajdowa³ siê tor kolarski (604 m), a na p³ycie boiska… basen p³ywacki d³ugo¶ci 100 m wraz z wie¿ami do skoków do wody.


Program zawodów lekkoatletycznych obejmowa³ dziwne konkurencje: na 5 mil (8046 m), bieg 2300 m z przeszkodami, chód na 3500 m, skoki z miejsca, przeci±ganie liny. Po raz pierwszy wprowadzono rzut oszczepem w dwóch stylach: klasycznym (uchwyt za osznurowanie) i dowolny (rzut z palca za koniec oszczepu). W obu zwyciê¿y³ Szwed Lemming: 54,83 i 54,44 m. Równie¿ rzut dyskiem przeprowadzany by³ w dwóch oddzielnych konkurencjach: stylem antycznym i dowolnym. W obu konkurencjach zwyciê¿y³ Amerykanin Martin Sheridan: 37,90 i 40,89 m. Stylem antycznym rzucano ze specjalnego coko³u, podobnego do tego, na jakim stoi rze¼ba Mirona „Dyskobol”. Rzucano z miejsca.




(Na zdjêciu: Wêgier Richard Weisz, najlepszy zapa¶nik wagi ciê¿kiej( powy¿ej 95 kg) w stylu grecko – rzymskim).

Zatarg amerykañsko – angielski

Do nieprzyjemnego zgrzytu dosz³o w biegu na 400n. O ile biegi na 100 i 200 m rozgrywano na 4 torach, to bieg na 400 m odby³ siê bez torów! Z przedbiegów, w których startowa³o po 8 – 9 zawodników, do fina³u zakwalifikowa³o siê czterech biegaczy: W. Halswelle (ulubieniec angielskiej publiczno¶ci) oraz trzech Amerykanów: Carpenter, Taylor i Robins. Amerykanie , wzi±wszy od pocz±tku b. ostre tempo, „zamknêli” Anglika i uniemo¿liwili mu przebicie siê do przodu, przesuwaj±c siê po bie¿ni w prawo w chwili, gdy Anglik chcia³ ich mijaæ. Przy jednej z takich prób wyminiêcia, podjêtej przez Halswellea na kilkana¶cie metrów przed meta Carpenter potr±ci³ Anglika koñcz±c bieg na pierwszym miejscu (47,8 sek.). Kierownik biegu, widz±c incydent, zerwa³ ta¶mê na mecie przed Carprterem, uniewa¿niaj±c bieg. Carpenten zosta³ zdyskwalifikowany, a bieg mia³ byæ powtórzony, tym razem na torach. Ale Amerykanie, na znak protestu odmówili udzia³u w biegu, wobec czego Halswelle pobieg³ sam uzyskuj±c czas 50,0 sek. Jest to jedyny w historii igrzysk wypadek, ¿e zawodnik zdoby³ tytu³ mistrza olimpijskiego bez walki!

Amerykanie, którym w tych igrzyskach nie powodzi³o siê najlepiej, ciê¿ko prze¿ywali gorycz pora¿ek. Nie mogli siê uspokoiæ nawet po powrocie do kraju. Na bankiet powitalny w Nowym Jorku przyprowadzili lwa na grubej linie. Mia³o to oznaczaæ, ¿e zdo³aj± poskromiæ i „lwa brytyjskiego”…

Na igrzyskach tych startowali – po raz pierwszy – Polacy naturalizowani obywatele innych pañstw. Gajdzik (USA) by³ trzeci w skokach do wody, a tenisistka Pietrzykowska (Austria) startowa³a w grze pojedynczej kobiet. Oficjalne sprawozdanie z igrzysk londyñskich na stronie 305 podaje nazwiska Goidzika, zamiast Jerzego Gojdzika. Pragnêliby¶my siê dowiedzieæ jaki¶ bli¿szych szczegó³ów o pierwszym medali¶cie olimpijskim polskiego pochodzenia. Mo¿e który¶ z Czytelników wie co¶ na ten temat. Za informacje byliby¶my bardzo wdziêczni.

Z wyników lekkoatletycznych na uwagê zas³uguj±: 10.8 sek Reginalda Walkera na 100 m, 1.52,8 min. I 4.03,4 min. Melvina Shepparda na 800 i 1500 m oraz 7,43 m Francisa Ironsa w skoku w dal.

Ojciec i syn z³otymi medalistami
W strzelaniu do biegn±cego jelenia w reprezentacji Szwecji wyst±pi³ Oscar Swahu ze swym synem Alfredem. Ojciec wywalczy³ jeden z³oty medal w konkurencji indywidualnej, a drugi wraz z synem, w konkurencji dru¿ynowej.
Sukces swój w konkurencji dru¿ynowej Swahnowie powtórz± równie¿ na igrzyskach sztokholmskich, ale w konkurencji indywidualnej zwyciêstwo przypadnie tam w udziale synowi.

W igrzyskach londyñskich startowa³y po raz pierwszy kobiety: w tenisie i je¼dzie figurowych na ³y¿wach. W tenisie rozegrano nawet oddzielne turnieje dla kobiet i mê¿czyzn na kortach trawiastych i na kortach krytych. Na kortach trawiastych w grze pojedynczej mê¿czyzn zwyciê¿y³ 38 –letni Major Bitchie (Anglia), który zaj±³ trzecie miejsce na kortach krytym, gdzie zwyciêzc± zosta³ Arthur Gore, równie¿ Anglik
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, „Sport dla Wszystkich” 1964 r.
Rej.593./Ró¿ne – 75/ 2012.08.03/JWIP.PL
Aktualizacja 2012.08.14, godz. 09:25



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Nestorowi Polskiej Kulturystyki
Nestorowi Polskiej Kulturystyki
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE