Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7945426
osób.
Oni są z nami:
Atleta Andrzej Laskowski - nie żyje. J.W.

(Ostatnie zdjęcie Andrzeja. Fot. Jan Włodarek)

Andrzej Laskowski – legenda polskiej kulturystyki - zmarł w dniu 29 lipca rano w warszawskim szpitalu przy ul Grenadierów. W grudniu skończyłby 75 lat.

Andrzej był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, należał do pionierów kulturystyki i pracowitych artystów malarzy. Uprawiał podnoszenie ciężarów i zapasy, łączył w sobie świat sportów siłowych ze sztuką.
Zajmuje honorowe miejsce w historii polskiej kulturystyki.

Dobrze pamiętam moje pierwsze spotkanie z Andrzejem Laskowskim w 1961 w czasie mistrzostw „Syrenki”. Z zazdrością spoglądałem na jego proporcjonalnie zbudowaną sylwetkę. Przypominał mi wielkich atletów z książek Stanisława Zakrzewskiego – Ojca Polskiej Kulturystyki. Byłem bardzo przejęty, bo on był już mistrzem, a ja stawiałem pierwsze kroki. Bez problemu wygrał, a ja junior startujący w seniorach odniosłem sukces zajmując trzecie miejsce.(Na zdjęciu Andrzej Laskowski w 1965 r. fot. Jerzy Jankiewicz)

Cztery lata później spotkaliśmy się na ogólnopolskich zawodach w międzynarodowej obsadzie w Radomiu. Mistrz Andrzej był pierwszy, a ja tuż za nim. Od tego wydarzenia często spotykaliśmy się w siłowni i w jego mieszkaniu. Wpadał tam Józef Radziwiłko, Edward Romalski „Czarny”, Jan Twardowski, Janusz Rek i inni „chłopcy żelaza z lat 60- tych”. Andrzej wówczas jeszcze malował. Z tego co wiem obrazy Andrzeja zdobią mieszkanie między innymi: Sławomira Filipowicza zamieszkałego w Nowym Jorku, Mieczysława Krydzińskiego na Florydzie, profesor Heleny Cichockiej. Ja mam ich kilka – są znakomite.

Jedno z ostatnich moich spotkań z Andrzejem Laskowskim miało miejsce przed 3 laty w dniu jego imienin, kiedy było już widać ze choruje i wyraźnie słabnie. Później było coraz gorzej, zaczął tracić kontakt z przyjaciółmi. Lubił ludzi, i chciał być wśród nich. W ostatnich miesiącach życia, niestety trafił na niewłaściwych, stracił dorobek całego życia.(Na zdjęciu, z lewej Andrzej Laskowski, Antoni Kołecki, Przemysław Kwiatkowski i Stanisław Zakrzewski. „Sopot -1964”. Fot. Jan Rozmarynowski).

Andrzej Laskowski w środowisku warszawskich weteranów kulturystyki i podnoszenia ciężarów jest postacią znaną i uznaną. Jest z pokolenia, tych pionierów kulturystyki i atletyzmu, propagatorów ćwiczeń siłowych trenujących dla siebie, które niestety odchodzi, a o ich sukcesach sportowych i zawodowych młodzież nie wie. Dobrze, że będzie kilka nekrologów, jakieś wspomnienie w internecie i pożegnanie na cmentarzu. Bo przecież kiedyś byliśmy zdrowi, silni a teraz starzy, ale bogaci w doświadczenia, pamiętający o przyjaciołach. Andrzej, tak jak za życia, jest dalej w naszych sercach na honorowym miejscu.

Jestem dumny, że znałem Andrzeja - wspaniałego sportowca kulturystę, i niezmiernie sympatycznego człowieka, który zapisał piękną pionierską kartę w historii tego sportu.

Żegnaj, Przyjacielu. Będziemy tutaj Ciebie przypominać
Jan Włodarek i Zespół


Rej.596./Pionierzy - 33 /2012.08.07/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.08.31, godz. 22:20Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Waldek, po wakacjach 2008 r.
Waldek, po wakacjach 2008 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE