Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454862
osób.
Oni s± z nami:
Kulisty biceps ( trening mistrzów)

(Na zdjêciu: Pawe³ Kalbarczy, intensywnie trenuj±c przez wiele lat, uzyska³ kuliste bicepsy. Fot. Jan W³odarek).


Marzeniem wielu kulturystów jest uzyskanie tzw. kulistych bicepsów, a przy tym ostro zarysowanych.
Takie mia³ w³a¶nie Bob Bridsong, zdobywca wielu tytu³ów m.in. Mr Ameryka. Na ukszta³towanie swojej atletycznej sylwetki, w tym potê¿nych ramion, po¶wieci³ on 15 lat treningu. Jak zapewnia przy tym, nigdy nie za¿ywa³ anabolików i innych ¶rodków farmakologicznych. Uzyskane rezultaty s± wy³±cznie efektem intensywnego treningu i odpowiedniej diety.

Bob Birdsong w treningu bicepsów stosowa³ zasadê prze³adowania miêsni (a wiêc æwiczenia z maksymalnym obci±¿eniami), która zmusza miêsnie do maksymalnego wysi³ku, a tym samym wzrostu. We wszystkich æwiczeniach wykonywa³ ruchy w wolnym tempie, zarówno w górê jak i w dó³, czasami stosuj±c ruchy wymuszone. Ogólna zasada: æwiczyæ intensywnie i przy sta³ym napiêciu miê¶ni.


Wielu mistrzów kulturystyki uwa¿a, ¿e odpowiednia dieta to przynajmniej 50 procent sukcesu, a przed startem w zawodach jeszcze wiêcej. W³a¶ciwa dieta i trening daj± zarówno masê miê¶niowa, jak i tzw. gêsto¶æ i rze¼bê. Brirdsong w swojej diecie uwzglêdnia³ chude czerwone miêso, drób, ryby, surowe jarzyny i owoce, pe³noziarnisty chleb, mleko. Poza tym by³y dodatki proteinowo – witaminowe. Uwa¿a jednak, ¿e dieta jest spraw± indywidualn± ka¿dego kulturysty, bowiem ka¿dy organizm reaguje inaczej. Dlatego warto i trzeba w tej dziedzinie eksperymentowaæ, stosowaæ ró¿ne warianty diety i pilnie obserwowaæ reakcjê organizmu.

Program na biceps
W okresie przygotowawczym Æwiczy on na biceps 2 razy w tygodniu (poniedzia³ek i czwartek), w okresie startów w zawodach trzy razy w tygodniu (poniedzia³ek, ¶roda, pi±tek). Zawsze zaczyna³ trening od uginania ramion na maszynie „Nautiulus” seri± rozgrzewkow± 15-20 powtórzeñ. Nastêpnie by³y 2-3 serie po 8-12 powtórzeñ z progresj± ciê¿aru, a kolejne 2-3 serie, równie¿ po 8-12 powtórzeñ, ale z obni¿onym ciê¿arem. Jest to tzw. schodkowe obni¿anie ciê¿aru w miarê postêpuj±cego zmêczenia, ale przy zachowaniu tej samej liczby powtórzeñ. Drugie æwiczenie to uginanie ramion na tzw. modlitewniku – I seria z maksymalnym obci±¿eniem, trzy nastêpne z nieco mniejszym, wszystkie w 8-12 powtórzeniach.
Tak wygl±da³ trening Birdsonga w okresie przygotowawczym.

Przygotowuj±c siê do zawodów wykonywa³ podobny program jak w okresie przygotowawczym, a dodatkowo jeszcze 8 serii po 8-12 powtórzeñ (2x4) uginania ramion ze sztang± w staniu lub uginanie na przemian ramion ze sztangielkami w siadzie oraz uginanie ramion nachwytem w staniu.

Opis i techniki wykonywania poszczególnych æwiczeñ, od której w du¿ej mierze zale¿y efektywno¶æ treningu.
▪ Uginanie ramion na maszynie „Nautilus” powinno siê wykonywaæ w sposób, aby w pozycji siedz±cej barki znajdowa³y siê poni¿ej d³oni trzymaj±cych uchwyty. Uginanie powinno byæ kompletne, do pe³nego zamkniêcia, w koñcowej fazie zatrzymania ruchu na 1-2 sekundy. Z braku „Nautilusa” æwiczenie to mo¿na wykonywaæ ze sztang± na sko¶nej desce, ale ustawionej „pod górê”.
▪ Uginanie ramion na modlitewniku. Powinien on byæ ustawiony pod k±tem ok. 30 stopni. Opieramy klatk± piersiow± na górnej krawêdzi modlitewnika, sztangê trzymamy chwytem nieco szerszym ni¿ barki, natomiast ³okcie ¶ci±gamy do ¶rodka. Ugiêcia powinny byæ pe³ne, od szyi, w wolnym tempie w górê i dó³.
▪ Uginanie ramion ze sztang± w staniu – podstawowe æwiczenie dla uzyskania masy bicepsów, powinno siê wykonywaæ stoj±c plecami przy ¶cianie. Chodzi o to, aby wyeliminowaæ ruchy tu³owia. Uchwyt sztangi podchwytem na szeroko¶ci barków, ³okcie przyci¶niête do boków. Uginamy ramiona tak, aby gryfem dotykaæ podbródka. W górnym po³o¿eniu zatrzymaæ ruch na 1-2 sek. Celem utrzymania maksymalnego napiêcia bicepsów. Szeroko¶æ uchwytu gryfu mo¿na zmieniaæ w zale¿no¶ci od potrzeb.
▪ Uginanie ramion ze sztangielkami. Najlepiej wykonywaæ to æwiczenie siedz±c na ³awce i opieraj±c plecy na sko¶nej desce ustawionej pod k±tem ok. 30 stopni. W momencie, gdy ramiona ze sztangielkami zwisaj± swobodnie w dó³, d³onie powinny byæ skierowane do ¶rodka. W takcie uginania ramion nastêpuje supinacja przedramion i w górnym po³o¿eniu, przy barkach d³onie powinny byæ zwrócone do góry.
▪ Uginanie ramion ze sztang± nachwytem – szczególnie dobre na rozwój miê¶nia ramiennego, który uzupe³nia, je¶li chodzi o wygl±d bicepsy. Poza tym mocno zaanga¿owane s± miêsnie przedramion. Wykonuje siê æwiczenia podobnie jak uginanie ramion ze sztang± w staniu podchwytem.

Program i naturalna metoda treningu Boba Birdsona na uzyskanie kulistych (szczytowych) bicepsów wydaje siê nam godna polecenia, szczególnie dla zaawansowanych. Oczywi¶cie, nie nale¿y jej kopiowaæ, ale twórczo przystosowaæ do w³asnych potrzeb i mo¿liwo¶ci.
Autor: Henryk Jasiak "RF"1984.
Rej.601./Trening – 70/ /2012.08.19/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.09.03, godz. 22:52






Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 Kulturystyka w Bydgoszczy, 1968 r.
Kulturystyka w Bydgoszczy, 1968 r.
JAK TO BY£O KIEDY¦...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE