Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7075262
osób.
Oni są z nami:
Moskwa 9 stycznia 1965 roku

(Na zdjęciu: J. Pietruchin, fot. z arch.)

Moskwa – pierwsze zawody w wieloboju kulturystycznym. Widownia pełna. Startuje dwudziestu zawodników – wychowanków „uniwersytetu atletyki”, prowadzonego przez redakcję gazety Moskiewski Komsomolec.

Pierwsza próba – klasyczne wyciskanie sztangi. Minimum – to wyciśnięcie sztangi o wadze równej wadze ciała zawodnika. Druga – przysiad ze sztangą. Zawodnicy mają prawo do trzech podejść. Kryterium oceny sędziów: przysiad ze sztangą o wadze równej wadze zawodnika – trzy punkty, za każde następne pięć kilogramów obciążenia – jeden punkt. Trzecia próba – wyciskanie sztangi w leżeniu. Następna – podciąganie na drążku. Za dwadzieścia podciągnięć pięć punktów, za każde następne po pół punkta.
Pozowanie nie było włączone do programu wieloboju kulturystycznego. Sędziowie oceniali jedynie swobodną podstawę.

W zawodach zwyciężył J. Pietruchin przed W. Szmujlowiczem i I. Graczewem.
Poza konkursem odbyło się jeszcze pozowanie. Wypadło nienaturalnie i nieestetycznie, co potwierdziło słuszność decyzji o niewłączeniu go do programu wieloboju kulturystycznego,
Zawody entuzjastycznie przyjęte przez moskiewską publiczność.

JWIP.PL. W ślad za tymi pierwszymi zawodami były następne w różnych miastach Związku Radzieckiego, między innymi w Kownie, Tiumei, Omsku, Tallinie, Wilnie, Rydze, Leningradzie.
W Polsce tego rodzaju impreza odbyła się już jesienią 1957 r., a od od 1958 r. były regularnie przeprowadzane. Od 1960 roku były organizowane nieoficjalne mistrzostwa Polski w kulturystyce w Sopocie. Relacje z tych zawodów można przeczytać w JWIP.PL, w działach: „Historia” i „Jan Włodarek”.

W tym miejscu należy przypomnieć, że kulturystyka w Polsce datuje się od połowy 1957 roku, tj. od ukazania się drukiem artykułu redaktora Stanisława Zakrzewskiego wzywającego młodzież do uprawiania tej dyscypliny.

Kulturystyka istnieje 55 lat (!), a Polski Związek Kulturystyki… oraz kolorowe czasopisma dla kulturystów tego nie zauważają.
(Jan Włodarek, sierpień 2012 r.).
Rej.603./ Historia - 44 / 2012.08.23/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.09.08, godz. 07:59


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
 Gość z Lubina, 1991 r.
Gość z Lubina, 1991 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE