Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6482070
osób.
Oni są z nami:
Moskwa 9 stycznia 1965 roku

(Na zdjęciu: J. Pietruchin, fot. z arch.)

Moskwa – pierwsze zawody w wieloboju kulturystycznym. Widownia pełna. Startuje dwudziestu zawodników – wychowanków „uniwersytetu atletyki”, prowadzonego przez redakcję gazety Moskiewski Komsomolec.

Pierwsza próba – klasyczne wyciskanie sztangi. Minimum – to wyciśnięcie sztangi o wadze równej wadze ciała zawodnika. Druga – przysiad ze sztangą. Zawodnicy mają prawo do trzech podejść. Kryterium oceny sędziów: przysiad ze sztangą o wadze równej wadze zawodnika – trzy punkty, za każde następne pięć kilogramów obciążenia – jeden punkt. Trzecia próba – wyciskanie sztangi w leżeniu. Następna – podciąganie na drążku. Za dwadzieścia podciągnięć pięć punktów, za każde następne po pół punkta.
Pozowanie nie było włączone do programu wieloboju kulturystycznego. Sędziowie oceniali jedynie swobodną podstawę.

W zawodach zwyciężył J. Pietruchin przed W. Szmujlowiczem i I. Graczewem.
Poza konkursem odbyło się jeszcze pozowanie. Wypadło nienaturalnie i nieestetycznie, co potwierdziło słuszność decyzji o niewłączeniu go do programu wieloboju kulturystycznego,
Zawody entuzjastycznie przyjęte przez moskiewską publiczność.

JWIP.PL. W ślad za tymi pierwszymi zawodami były następne w różnych miastach Związku Radzieckiego, między innymi w Kownie, Tiumei, Omsku, Tallinie, Wilnie, Rydze, Leningradzie.
W Polsce tego rodzaju impreza odbyła się już jesienią 1957 r., a od od 1958 r. były regularnie przeprowadzane. Od 1960 roku były organizowane nieoficjalne mistrzostwa Polski w kulturystyce w Sopocie. Relacje z tych zawodów można przeczytać w JWIP.PL, w działach: „Historia” i „Jan Włodarek”.

W tym miejscu należy przypomnieć, że kulturystyka w Polsce datuje się od połowy 1957 roku, tj. od ukazania się drukiem artykułu redaktora Stanisława Zakrzewskiego wzywającego młodzież do uprawiania tej dyscypliny.

Kulturystyka istnieje 55 lat (!), a Polski Związek Kulturystyki… oraz kolorowe czasopisma dla kulturystów tego nie zauważają.
(Jan Włodarek, sierpień 2012 r.).
Rej.603./ Historia - 44 / 2012.08.23/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.09.08, godz. 07:59


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Podniosłe chwile
Podniosłe chwile
JUBILEUSZ "BŁYSKAWICY"
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE