Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6839822
osób.
Oni są z nami:
Pamiętamy...

(Rodzinny grób Stanisława Zakrzewskiego , fot. Jan Włodarek)Wiele pięknych kart w historii polskiej kulturystyki jest zapisanych przez nieżyjących już pionierów tego sportu, którzy z pasją aktywnie propagowali go pod koniec lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Wśród nich to redaktorzy, zawodnicy, instruktorzy, organizatorzy, sędziowie sportowi, którzy od podstaw mozolnie budowali zasady i struktury tej nowej formy uprawiania kultury fizycznej, często również dramatycznie walczyli o jej istnienie. O nich, jak o i ich dokonaniach na rzecz rozwoju kulturystyki obecnie z młodego pokolenia prawie nikt nie wie.

Dzisiejszy dzień jest okazją do uczenia pamięci zmarłych pionierów i chociaż podania ich nazwisk. I w ten bardzo skromny sposób złożyć im hołd pamięci.

Czcimy ich pamięć!

Stanisław Zakrzewski (1907 - 1972), Witold Majchrzak (1917 - 2009), Henryk Jasiak (1936 - 2008), Andrzej Laskowski (1937 – 2012), Leopold Dzitkowski (1938 - 2006 ), Zbigniew Bieliński (1930 - 2007), Ryszard Sarnowski (zm. w połowie lat 80.), Wiesław Wnęk (1944 - 2010), Marek Perepeczko (1942 - 2005), Marian Glinka (1942 - 2008).

Oddajemy hołd i nie wymienionym tutaj zmarłym, którzy realizując kierunek wytyczony przez Stanisława Zakrzewskiego, tworzyli historię naszej kulturystyki. Uczestniczyli w zdarzeniach zapisanych złotymi głoskami w historii kulturystyki. Oni również byli prawdziwymi społecznikami, zarażonymi tym sportem przez czasopismo „Sport dla Wszystkich”.

Nasza lista nie jest pełna, być może czytelnicy wiedzą o innych zmarłych pionierach polskiej kulturystyki. Bylibyśmy wdzięczni za każdą informację, wiadomość, albo zdjęcie pomocne nam do zrekonstruowania naszej listy oraz napisania wspomnienia o zapomnianym działaczu naszej kulturystyki.

Potrzebna jest pamięć o tych którzy odeszli do „wiecznej niebiańskiej siłowni”, bo żadne z czasopism kulturystycznych w kraju, a nawet Polski Związek Kulturystyki… nie podejmowały trudu zebrania informacji, aby stworzyć listę zawodników, działaczy, którzy nie żyją.

My, zaś w miarę możliwości staramy się przypominać pionierów i informacje o nich zamieszczać na łamach JWIP.PL. Zostają zapisane dla pokolenia młodych ludzi interesujących się historią naszej kulturystyki, która była wówczas naturalna i zdrowa, a uprawiano ją dla przyjemności i zdrowia bez stosowania środków dopingujących ani też odżywek i suplementów.

Wiemy, że to co przypominamy o pionierach dociera do Czytelników w kraju i poza jego granicami, co jest dla nas wielką satysfakcją.
Jan Włodarek i Zespół


Rej.634./ /Pionierzy - 39/2012.11.01/ JWIP.PLNie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Przed pokazem, 1971 r.
Przed pokazem, 1971 r.
w toku modyfikacji. TKKF "BŁYSKAWICA" DO POŁOWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE