(Rodzinny grób Stanis³awa Zakrzewskiego , fot. Jan W³odarek)
Wiele piêknych kart w historii polskiej kulturystyki jest zapisanych przez nie¿yj±cych ju¿ pionierów tego sportu, którzy z pasj± aktywnie propagowali go pod koniec lat piêædziesi±tych oraz sze¶ædziesi±tych ubieg³ego wieku.
W¶ród nich to redaktorzy, zawodnicy, instruktorzy, organizatorzy, sêdziowie sportowi, którzy od podstaw mozolnie budowali zasady i struktury tej nowej formy uprawiania kultury fizycznej, czêsto równie¿ dramatycznie walczyli o jej istnienie. O nich, jak o i ich dokonaniach na rzecz rozwoju kulturystyki obecnie z m³odego pokolenia prawie nikt nie wie.
Dzisiejszy dzieñ jest okazj± do uczenia pamiêci zmar³ych pionierów i chocia¿ podania ich nazwisk. I w ten bardzo skromny sposób z³o¿yæ im ho³d pamiêci.
Czcimy ich pamiêæ!
Stanis³aw Zakrzewski (1907 - 1972), Witold Majchrzak (1917 - 2009), Henryk Jasiak (1936 - 2008), Andrzej Laskowski (1937 – 2012), Leopold Dzitkowski (1938 - 2006 ), Zbigniew Bieliñski (1930 - 2007), Ryszard Sarnowski (zm. w po³owie lat 80.), Wies³aw Wnêk (1944 - 2010), Marek Perepeczko (1942 - 2005), Marian Glinka (1942 - 2008).
Oddajemy ho³d i nie wymienionym tutaj zmar³ym, którzy realizuj±c kierunek wytyczony przez Stanis³awa Zakrzewskiego, tworzyli historiê naszej kulturystyki. Uczestniczyli w zdarzeniach zapisanych z³otymi g³oskami w historii kulturystyki. Oni równie¿ byli prawdziwymi spo³ecznikami, zara¿onymi tym sportem przez czasopismo „Sport dla Wszystkich”.
Nasza lista nie jest pe³na, byæ mo¿e czytelnicy wiedz± o innych zmar³ych pionierach polskiej kulturystyki. Byliby¶my wdziêczni za ka¿d± informacjê, wiadomo¶æ, albo zdjêcie pomocne nam do zrekonstruowania naszej listy oraz napisania wspomnienia o zapomnianym dzia³aczu naszej kulturystyki.
Potrzebna jest pamiêæ o tych którzy odeszli do „wiecznej niebiañskiej si³owni”, bo ¿adne z czasopism kulturystycznych w kraju, a nawet Polski Zwi±zek Kulturystyki… nie podejmowa³y trudu zebrania informacji, aby stworzyæ listê zawodników, dzia³aczy, którzy nie ¿yj±.
My, za¶ w miarê mo¿liwo¶ci staramy siê przypominaæ pionierów i informacje o nich zamieszczaæ na ³amach JWIP.PL. Zostaj± zapisane dla pokolenia m³odych ludzi interesuj±cych siê histori± naszej kulturystyki, która by³a wówczas naturalna i zdrowa, a uprawiano j± dla przyjemno¶ci i zdrowia bez stosowania ¶rodków dopinguj±cych ani te¿ od¿ywek i suplementów.
Wiemy, ¿e to co przypominamy o pionierach dociera do Czytelników w kraju i poza jego granicami, co jest dla nas wielk± satysfakcj±.
Jan W³odarek i Zespó³
Rej.634./ /Pionierzy - 39/2012.11.01/ JWIP.PL
|