Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6457778
osób.
Oni są z nami:
Pamiętamy...

(Rodzinny grób Stanisława Zakrzewskiego , fot. Jan Włodarek)Wiele pięknych kart w historii polskiej kulturystyki jest zapisanych przez nieżyjących już pionierów tego sportu, którzy z pasją aktywnie propagowali go pod koniec lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Wśród nich to redaktorzy, zawodnicy, instruktorzy, organizatorzy, sędziowie sportowi, którzy od podstaw mozolnie budowali zasady i struktury tej nowej formy uprawiania kultury fizycznej, często również dramatycznie walczyli o jej istnienie. O nich, jak o i ich dokonaniach na rzecz rozwoju kulturystyki obecnie z młodego pokolenia prawie nikt nie wie.

Dzisiejszy dzień jest okazją do uczenia pamięci zmarłych pionierów i chociaż podania ich nazwisk. I w ten bardzo skromny sposób złożyć im hołd pamięci.

Czcimy ich pamięć!

Stanisław Zakrzewski (1907 - 1972), Witold Majchrzak (1917 - 2009), Henryk Jasiak (1936 - 2008), Andrzej Laskowski (1937 – 2012), Leopold Dzitkowski (1938 - 2006 ), Zbigniew Bieliński (1930 - 2007), Ryszard Sarnowski (zm. w połowie lat 80.), Wiesław Wnęk (1944 - 2010), Marek Perepeczko (1942 - 2005), Marian Glinka (1942 - 2008).

Oddajemy hołd i nie wymienionym tutaj zmarłym, którzy realizując kierunek wytyczony przez Stanisława Zakrzewskiego, tworzyli historię naszej kulturystyki. Uczestniczyli w zdarzeniach zapisanych złotymi głoskami w historii kulturystyki. Oni również byli prawdziwymi społecznikami, zarażonymi tym sportem przez czasopismo „Sport dla Wszystkich”.

Nasza lista nie jest pełna, być może czytelnicy wiedzą o innych zmarłych pionierach polskiej kulturystyki. Bylibyśmy wdzięczni za każdą informację, wiadomość, albo zdjęcie pomocne nam do zrekonstruowania naszej listy oraz napisania wspomnienia o zapomnianym działaczu naszej kulturystyki.

Potrzebna jest pamięć o tych którzy odeszli do „wiecznej niebiańskiej siłowni”, bo żadne z czasopism kulturystycznych w kraju, a nawet Polski Związek Kulturystyki… nie podejmowały trudu zebrania informacji, aby stworzyć listę zawodników, działaczy, którzy nie żyją.

My, zaś w miarę możliwości staramy się przypominać pionierów i informacje o nich zamieszczać na łamach JWIP.PL. Zostają zapisane dla pokolenia młodych ludzi interesujących się historią naszej kulturystyki, która była wówczas naturalna i zdrowa, a uprawiano ją dla przyjemności i zdrowia bez stosowania środków dopingujących ani też odżywek i suplementów.

Wiemy, że to co przypominamy o pionierach dociera do Czytelników w kraju i poza jego granicami, co jest dla nas wielką satysfakcją.
Jan Włodarek i Zespół


Rej.634./ /Pionierzy - 39/2012.11.01/ JWIP.PLNie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Marsz po zdrowie brzegiem morza, 2009 r.
Marsz po zdrowie brzegiem morza, 2009 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE