Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7078292
osób.
Oni są z nami:
W 84. rocznicę odzyskania niepodległości przypominamy:

Artykuł z 1939 roku, pisownia oryginalna.

Kontakt Polski z morzem staje się z każdym rokiem, z każdym dniem niemal serdeczniejszym. Oderwani od morza przez wiele lat – dzisiaj znów poznajemy jego urok i znaczenie dla mocarstwowej Polski. Przejawy tego mamy i w sporcie. Yacht Klub Polski to poważna placówka sportowa, która nie tylko propaguje przepiękny sport żeglarski, ale także szkoli szeregi młodych żeglarzy.

(Na zdjęciu: w mundurze komandora Ignacy Mościcki prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926 – 1939,. Fot. ze zbioru Jana Włodarka)

Yacht Klub Polski obchodził w ubiegłym tygodniu piętnastolecie istnienia. W ciągu tego okresu z małej organizacji urósł do rozmiarów poważnej placówki, posiadającej swoje oddziały w Gdyni, Augustowie, Lwowie, Wilnie i Katowicach, dysponującej bogatym taborem z jachtem dalekomorskim „Admirałem” na czele. Szczególnie ożywioną działalność rozwija ośrodek morski w Gdyni.

Uroczystości jubileuszowe wykazały w całej pełni rozwój Yacht Klub Polski. Po Mszy świętej w kościele na Saskiej Kępie, odbyły się obrady zjazdu delegatów Yacht Klubu, poczem członkowie złożyli hołd Panu Prezydentowi R.P., który jest Honorowym Komandorem Klubu. Flotylla klubowa wyruszyła pod żaglami w dół Wisły, gdzie żaglowce przybiły do wybrzeża gdańskiego. Z ogrodów zamkowych wyszedł Pan Prezydent w stroju Komandora Yacht Klubu i odebrał raport od jednego z twórców yachtingu polskiego komandora Antoniego Aleksandrowicza, któremu towarzyszyła dwójka najmłodszych junjorów klubu. Orkiestra odegrała w tej chwili hymn państwowy – poczem dokonał przeglądu załóg i flotylli. Krótkie przemówienie wygłosił profesor Karszo – Siedlewski, kończąc je okrzykiem na część Komandora Honorowego.

Po zakończeniu defilady Pan Prezydent zaprosił członków Klubu na herbatę do Zamku. W sali ansamblowej Pan Prezydent spędził dłuższą chwilę na rozmowie z żeglarzami

Artykuł z „Ilustrowanego Kuriera Sportowego Raz, Dwa Trzy” - rok 1939. Przygotował Jan Włodarek, listopad 2012 r.
Rej.640.Różne – 90/2011.11.10/ JWIP.PL
Aktualizacja 2012.11.13, godz. 17:03

JWIP.PL: Yacht Klub Polska istnieje od 10 grudnia 1924 roku. Jego pierwszym Komandorem był Mariusz Zaruski - generał brygady Wojska Polskiego zasłużony dla polskiego żeglarstwa, mający również sukcesy w różnych dziedzinach działalności państwowej i społecznej. Był ponadto znanym taternikiem, malarzem, poetą i fotografem. Wychowywał młodzież w duchu patriotyzmu i wysiłku fizycznego. Przez całe życie dbał o swoją kondycję fizyczną, codziennie intensywnie gimnastykował się. I do późnej starości zachował sportową sylwetkę.
Żeglarstwo to sport wymagający dużej sprawności fizycznej. Już w latach 60 – tych młodzież mogła zapoznać się z nim na łamach „Sportu dla Wszystkich”, którego redaktorem naczelnym był Stanisław Zakrzewski – Twórca Polskiej Szkoły Kulturystyki. On to w późniejszych latach został sekretarzem redakcji miesięcznika „Żagle” i wówczas często przypominał w nim o wspaniałej historii pierwszych lat polskiego żeglarstwa. Obecnie, w listopadowym numerze ładnie wydanymi na papierze dobrej jakości, nie ma nic o tych, którzy w pierwszych latach odzyskania niepodległości już sławili nasze młode żeglarstwo na morzach i oceanach.

Kolegę Jerzego Klawińskiego - sekretarza redakcji „Żagle” i jednocześnie aktywnego weterana kulturystyki pozdrawiamy.
J.W.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Życzenia  noworoczne
Życzenia noworoczne
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE