Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10191033
osób.
Oni są z nami:
Zbigniew Małachowski: człowiek z pasją, Aut. Jan Włodarek
Zapowiedź wywiadu


(Na zdjęciu: Zbyszek w 1972 r., fot. z arch. Z.M.)

Zbigniew Małachowski najlepszy kulturysta w historii ośrodka „Sowa” Bielawa. Pod koniec lat 60 był czołowym juniorem, zaś w 1971 roku już najlepszym seniorem w kategorii wzrostowej powyżej 173 cm. Wygrał ogólnopolskie zawody we Wrocławiu, Radomiu, Katowicach pokonując między innymi Antoniego Kołeckiego, Leopolda Dzitkowskiego, Bronisława Wagnera, Edwarda Przybyla. Reprezentował Polskę w meczu z Czechosłowacją w Mariańskich Łaźniach oraz w mistrzostwach Europy w Essen. Wydawało się wówczas, że niebawem dołączy do najlepszych kulturystów Europy.

W tym czasie (tak jaki obecnie) poświęcanie czasu na uprawianie wyczynowej kulturystyki nie było korzystne dla młodego człowieka. Zbyszek, tak jak wielu innych czołowych kulturystów zrezygnował z wyczynu, koncentrując się na sprawach bytowych oraz doskonaleniu zawodowym. Gdy tylko nadarzyła się okazja wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował w Chicago a wieczorami ćwiczył rekreacyjnie w miejscowym klubie kulturystycznym.

Pierwszy rok nie był łatwy, głównie z braku znajomości języka angielskiego. W miarę upływu czasu doskonalił się w zawodzie kamieniarza, który wykonywał w firmie specjalizującej się w obróbce i układaniu płyt marmurowych na ścianach budynków i w ich pomieszczeniach. Stał się cenionym rzemieślnikiem.
(Na zdjęciu: Zbyszek Małachowski i Jan Włodarek, Mikoszewo wrzesień 2012 r., fot. J.W.).

Po 25 latach pracy w tym zawodzie powrócił na stałe do ojczyzny. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w spokojnej miejscowości wypoczynkowej Mikoszewo –- leżącej przy ujściu Wisły do Bałtyku. Wraz z żoną (przemiła!) prowadzi działalność agroturystyczną, oferując eleganckie, wygodne pokoje gościnne. W ich barze „Bis” wczasowicze znajdą duży wybór dań mięsnych, różnych smacznych ryb i naleśniczków (pycha! polecam!), a wszystkie w przystępnej cenie.

Okolica Mikoszewa to lasy pachnące żywicą i plaża - mikroklimat, który wspaniale regeneruje siły. Nad brzegiem morza jest rozległy rezerwat ornitologiczny „Mewia Łacha”, w którym żyje ok. 250 gatunków ptaków. Jest też, co zwiedzać między innymi małe miejscowości: Drewnicę i Żuławki z pamiątkami po osadnikach - domy podcienie, zagrody holenderskie, wiatrak z 1718 roku. Warto zwiedzić również Muzeum Stutthof na terenie dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Wzdłuż Mierzei (Jantar, Stegna i Krynica Morska) ciągnie się trzynastokilometrowy szlak bursztynowy.

Pensjonat p. Małachowskich „U Helenki” stanowi idealną bazę wypadową do Trójmiasta, Malborka, Fromborka, Elbląga. Do centrum Gdańska jest tylko 24 kilometry. Prawie z spod domu Zbyszka można wsiąść do turystycznej kolejki wąskotorowej i podziwiać krajobraz.
Spędziłem tu dwa wrześniowe tygodnie. Zwiedzałem okolice najchętniej pieszo, a wieczorami opowiadaniom nie było końca. Ja pytałem a on ciekawie odpowiadał o przygodzie z kulturystyką, o życiu w Chicago i Mikoszewie.

Powstał wywiad, którego myślą przewodnią jest cel w życiu, pasja i konsekwencje realizacji wyznaczonego celu, ale on nie może być związany tylko ze sportem. Osobisty cel powinien dotyczyć rodziny i pracy zawodowej. Z rozwagą uprawiany sport może jednak dać siły do walki z przeciwnościami losu.

Wywiad ten przedstawię na początku listopada b.r.
Autor: Jan Włodarek
, wrzesień 2012 r.
Rej.616./Pionierzy - 37/2012.09.22/JWIP.PL
Aktualizacja 2012.11.26, godz.09:16Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Jan Rozmarynowski, 2007 r.
Jan Rozmarynowski, 2007 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE