
(Na zdjęciu Szymon Greszko)
W najbliższą sobotę (24 - go listopada), na międzynarodowym Festiwalu Antropologii Audiowizualnej „Aspekty”, będzie zaprezentowany dokumentalny film Szymona Greszko pt. „Opowieść wyśniona”. Z ponad dwustu nadesłanych z całego świata filmów jest on jedynym polskim filmem, który wraz z dwudziestoma dwoma wybranymi do konkursu, będzie ubiegał się o główną nagrodę festiwalu.
„Opowieść wyśniona” to czarno - biały dokument przedstawiający świat dawnych wierzeń, w którym są opowieści o czarownicach, czy ludziach potrafiących odegnać „złe chmury”. Intrygująca jest historia znachora Jana Guzdaka, podejrzewanego o nadludzkie moce i słynącego z niekonwencjonalnych sposobów leczenia.
Bohaterowie filmu snujący niezwykłą opowieść to ludzie starsi, przywykli do skromnego i samotnego życia w zgodzie z naturalnym rytmem przyrody. Nie dotarł jeszcze do nich współczesny świat technicznej cywilizacji. I dzięki temu zachowali pewien pierwotny instynkt, pozwalający im dobrze rozumieć „język ziemi” i przedstawiać refleksje nad życiem i otaczającym nas światem.
„Opowieść wyśniona”, to film doceniony, został nagrodzony na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi oraz na międzynarodowym Festiwalu „Kochać człowieka” w Oświęcimiu, gdzie otrzymała Grand Prix.
Autor filmu Szymon Greszko aktualnie pracuje nad dokumentacją do realizacji filmu o pierwszych latach polskiej kulturystyki i pionierach tej formy kultury fizycznej. Ideą filmu jest przedstawienie wartości, jakie niesie ze sobą kulturystyka naturalna i zdrowa nie tylko dla młodzieży, kształtująca ładnie mięśniami sylwetkę, ale również osobowość i charakter prospołeczny młodzieży.
Pięćdziesiąt pięć lat temu redaktor Stanisław Zakrzewski zaczął propagować w Polsce kulturystykę i od tego zaczyna się film, przybliżając dokonania jego i jego uczniów: zawodników, instruktorów, organizatorów – społecznych entuzjastów tego ruchu i propagatorów ówczesnej kulturystyki.
Autor filmu chce przybliżyć pierwsze lata polskiej kulturystyki, opierając się na rozmowach przeprowadzanych z pionierami kulturystyki tych lat, archiwalnych publikacjach prasowych i książkach Stanisława Zakrzewskiego, artykułach JWIP.PL, itp.
Tworzony jedyny swojego rodzaju obraz kulturystyki, który ma zamiar odnieść do dzisiejszego wizerunku kulturystyki i spróbować odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące współczesnych wartości, a na które obecnie młodzież nie otrzymuje informacji w kolorowych magazynach dla kulturystów. Jaka była wówczas polska kulturystyka i w jakim kierunku uległa ewolucji i co się stało z ideą Stanisława Zakrzewskiego: „ładna sylwetka, zdrowie, siła, sprawność fizyczna”?
W filmie wykorzystane zostaną także archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów. Będą one pokazywać, że systematyczną pracą treningową, bez popularnych obecnie anabolików i innych wspomagaczy rozwoju mięsni i siły można było uzyskać proporcjonalną ładnie umięśnioną sylwetkę.
Widz oglądający ten film będzie miał możliwość dokonania porównań i ocen kulturystyki i jej korzyści dla jego zdrowia uprawianej wg szkoły Stanisława Zakrzewskie z tym, co oferują mu współcześni animatorzy „łykania i pakowania”.
Film jest produkcją niezależną. Obecnie jest w zaawansowanej fazie przygotowawczej. Szymon Greszko aktualnie zabiega o środki finansowe na realizację następnego etapu realizacji swojego filmu.
Autor: Jan Włodarek, listopad 2012 r.
Rej.651/ J.W. - 58/ 2012.11.22/ JWIP.PL
Aktualizacja 2012.12.01, godz. 21:38
|